«Δάμασαν» το Μαρκόπουλο οι Αμαζόνες

Η εντυπωσιακές εμφανίσεις των Αμαζόνων συνεχίστηκαν κατά την 6η αγωνιστική του Α Ομίλου της Volleyleague καθώς η ομάδα της Νέας Ερυθραίας επικράτησε 3-2 του Μαρκόπουλου και πανηγύρισε την 4η νίκη της στο πρωτάθλημα που την φέρνει στην 2η θέση της βαθμολογίας…

Παιχνίδι για γερά νεύρα ήταν αυτό στη Νέα Ερυθραία μεταξύ Αμαζόνων και Μαρκόπουλου καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη, αλλά στο τέλος χαμογέλασαν οι γηπεδούχες του Στέλιου Ατσιδαύτη.

Οι νεοφώτιστες των Βορείων προαστίων προηγήθηκαν με 2-1 απέναντι στο Μαρκόπουλου, ωστόσο χρειάστηκαν το ταϊ-μπρεϊκ προκειμένου να πάρουν τη νίκη και να πανηγυρίσουν την 4η νίκη τους στα 6 παιχνίδια που τους φέρνει στην 2η θέση με τριπλή ισοβαθμία με τον Άρη και την ομάδα των Μεσογείων.

Από την άλλη πλευρά το Μαρκόπουλο πραγματοποίησε καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση (0-1) αλλά η απόδοσή του δεν είχε ανάλογη συνέχεια καθώς θα μπορούσε να χάσει και με 3-1 αλλά στο 4ο σετ τα μπλοκ της Γκουντιμένκο γύρισαν το σετ και έτσι οι «κυανόλευκες» του Πασκουαλίνο έφθασαν στο 2-2 και τον έναν βαθμό.

Κορυφαίες για τις νικήτριες η Βαϊντοβα που είχε 19 πόντους, η εξαιρετική Χρυσομάλη αλλά και οι Χριστοδούλου (17) -Αρβανιτοπούλου (16), ενώ από πλευράς Μαρκόπουλου η Νικολογιάννη με 22 και Γκουντιμένκο με 15 είχαν καθοριστική συμβολή στο παιχνίδι για την κατάκτηση του πόντου.

Στο πρώτο σετ το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 6-10, αλλά οι γηπεδούχες φρόντισαν με ένα σερί να φθάσουν στο 16-13 και το 22-19. Μια διαφορά που κράτησαν μέχρι το 23-21, ωστόσο η Δικαιούλια και η Μπεντάρτ ισοφάρισαν σε 23-23. Το σετ μπολ που έφθασαν οι Αμαζόνες δεν είχε αποτέλεσμα καθώς η Αμερικανίδα διαγώνια του Μαρκόπουλου έκανε το 24-24 και τα δύο μπλοκ της Γκουντιμένκο έφεραν το 26-25 για τις φιλοξενούμενες που προηγήθηκαν με 1-0.

Στο δεύτερο σετ το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 8-5, αλλά η απάντηση των Αμαζόνων ήταν άμεση κάνοντας το 8-8. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 13-13 όμως εκεί οι γηπεδούχες με τα λάθη του Μαρκόπουλου και καλό μπλοκ έφθασαν στο 18-13 και λίγο αργότερα στο 20-15. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 24-22 όμως η Χριστοδούλου έκανε το 25-22 και το 1-1.

Στο τρίτο σετ το Μαρκόπουλο ξεκίνησε εντυπωσιακά καθώς προηγήθηκε με 13-7 και 16-10. Μια διαφορά που κράτησε μέχρι το 18-12, ωστόσο εκεί οι γηπεδούχες με την Βαϊντοβα στο σερβίς και τα εύκολα λάθη του Μαρκόπουλου έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί ισοφαρίζοντας σε 18-18. Η Χρυσομάλη, αλλά και η Χριστοδούλου ανέβασαν το σερί της ομάδας τους στο 9-0 κάνοντας το 21-18 που έδωσε διαφορά και ψυχολογία στις Αμαζόνες που με το 25-21 έκαναν το 2-1.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ της αναμέτρησης όπου το Μαρκόπουλο είχε το προβάδισμα με 9-7 και 14-11, αλλά και πάλι ένα μπλακ άουτ έφερε τις Αμαζόνες στο 16-14 και στο 19-15 με μπλοκ των Χριστοδούλου-Αρβανιτοπούλου και την άστοχη επίθεση της Νικολογιάννη.

Οι Αμαζόνες έφθασαν στο 20-16, αλλά το Μαρκόπουλο με τα μπλοκ της Γκουντιμένκο και την Μπράϊαν και την άουτ επίθεση της Βαϊντοβα πέρασε μπροστά  με 21-20. Η Μπραϊαν έκανε το 24-22 για το Μαρκόπουλο όμως η Βαιντοβα με δύο πόντους της ισοφάρισε σε 24-24 και η άστοχη επίθεση της Μπραϊαν έκαναν το 25-24 για τις Αμαζόνες.

Παρά το ματς-μπολ το Μαρκόπουλο αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 26-26, οι δύο ομάδες πήγαν στο 28-28 όπου η Μπεντάρτ και η άστοχη επίθεση της Βαϊντοβα έγραψαν το 30-28 για την ομάδα των Μεσογείων που έφθασε στο2-2.

Στο ται-μπρεϊκ οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 3-1, το Μαρκόπουλο προσπέρασε με 7-6, αλλά και πάλι οι Αμαζόνες με το 10-7 έδειξαν έτοιμες να πάρουν τη νίκη. Το μπλοκ στη Νικολογιάννη, αλλά και ο άσος της Χριστοδούλου έκαναν το 12-7, η Βαϊντοβα το 14-9, ενώ με επίθεση της Κωτσιάκη οι Αμαζόνες έφθασαν στο 15-9 και το 3-2.

Στέλιος Ατσιδαύτης (Α.Ο.Ν. Αμαζόνες): «Θα μπορούσε να κερδίσει οποιαδήποτε ομάδα. Υπήρχαν πολλά σετ που ήταν μπροστά μια ομάδα και γύρισε το σκορ. Το κομβικό σημείο ήταν η θέληση που είχαμε, πολεμήσαμε πολύ στην άμυνα, ήμασταν καλά προετοιμασμένοι για το μπλοκ και ήμασταν προετοιμασμένοι για το πως λειτουργούν στις επιθέσεις τους. Το θέλαμε πολύ. Η ομάδα βελτιώνεται συνεχώς αν και υπάρχουν κάποιοι τραυματισμοί και κάποιες ελλείψεις όπως η Δάφνη Βαρουδάκη που τραυματίστηκε στη Σαντορίνη. Η ομάδα δείχνει ότι έχει λύσεις για να είναι ανταγωνιστική στην κατηγορία».

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil): «Ξέραμε πως θα είναι δύσκολο παιχνίδι γιατί οι Αμαζόνες είναι ομάδα που μάχεται σε κάθε μπάλα. Νομίζω ότι η προσέγγισή μας ήταν λάθος και εν ήμασταν πολύ σκληροί σήμερα. Δεν παίξαμε το δικό μας βόλεϊ, παίξαμε στο ρυθμό τους. Χάσαμε γιατί δεν μπορούσαμε να πάρουμε πόντους σε κρίσιμα σημείο και γιατί πήραμε λάθος αποφάσεις. Για να είμαι ειλικρινής ο 1 πόντος που πήραμε ήταν αρκετός σήμερα. Έκανε όλες τις επιλογές που μπορούσα να κάνω. Χρησιμοποιήσαμε ακόμα και αθλήτρια 16 χρονών. Πιθανώς σήμερα να ήταν το χειρότερο παιχνίδι μας για φέτος. Πιθανώς να ήμασταν υπερβολικά ενθουσιασμένοι μετά το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Δεν έχουμε πολύ χρόνο, γιατί παίζουμε μέσα στην εβδομάδα ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με τον Άρη και πρέπει να δουλέψουμε όσο γίνεται μέχρι τότε».

*Οι πόντοι των Αμαζόνων προήλθαν από 9 άσσους, 64 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-2 (24-26, 25-22, 25-21, 28-30, 15-09)
Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Στέλιος Ατσιδαύτης): Αρβανιτοπούλου 16 (10/16 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Χρυσομάλλη 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 17 (13/41 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 28% άριστες), Μαστοράκη 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Βαϊντοβα 19 (15/45 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 15% άριστες), Γκρέκα 12 (12/32 επ.) / Σαμπάτη (λ, 54% υπ. – 32% άριστες), Σιδεράτου 2 (2/7 επ.), Κωτσιάκη 10 (6/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ).

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Δικαιούλια 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Μπράιαν 9 (7/35 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 29% άριστες), Νικολογιάννη 22 (15/49 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 35% υπ. – 24% άριστες), Μπαντάρντ 19 (15/41 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αρναούτου 5 (4/4 επ., 1 μπλοκ), Γκουντιμένκο 15 (6/11 επ., 1 άσσος, 8 μπλοκ) / Κόττα (λ, 55% υπ. – 18% άριστες), Παυλοπούλου, Γράβαρη, Ευαγγελίου, Λεπενιώτη, Σπανάκη, Καραγιάννη.