Δε χάνει στο Ζηρίνειο

Σαν να μην πέρασε μία μέρα… Δύο χρόνια μετά την τελευταία νίκη το Α.Ο Κηφισιάς επί του Ηρακλή στην τελευταία εμφάνιση του «Γηραιού», ο αναγεννημένος Α.Ο.Π. Κηφισιάς, με εξαίρεσε το συναρπαστικό β σετ, επικράτησε απόψε με 3-0 (25-13, 30-28, 25-20) της ομάδας της Θεσσαλονίκης και επέστρεψε στις νίκες διατηρώντας παράλληλα απόρθητο το Ζηρίνειο.

Στο α’ σετ η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη, καλύτερη σε όλους τομείς, με τακτικό σερβίς χάλασε την αντίπαλη υποδοχή και στη συνέχεια το εξαιρετικό μοίρασμα του παιχνιδιού από τα χέρια του Νικολάκη, έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν «πάρτι» στην επίθεση και με τη βοήθεια των λαθών του «Γηραιού» το 8-6… ξέφυγε σε 16-9 και έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του α’ σετ με 25-13.

Το καλό ξεκίνημα της Κηφισιάς δεν είχε ανάλογη συνέχεια… Στο β’ σετ ο Ηρακλής ήταν αυτός που ξεκίνησε το ματς πιέζοντας στο σερβίς και εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη των γηπεδούχων προηγήθηκε από την αρχή με 8-3. Με τον Παλέντζα να παίρνει τ’ όπλο του, ο Ηρακλής, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να κλείσουν την ψαλίδα της διαφοράς, διατήρησε με 16-12 το προβάδισμα. Το «φαρμακερό» σερβίς των Γιοβάνοβιτς, Νικολάκη και οι πτήσεις του Μπίστε στο… Θεό έφεραν για πρώτη φορά στο σετ με μπλοκ Ρουμελιώτάκη την Κηφισιά μπροστά με 23-22. Ο Παλέντζας μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες ιτων γηπεδούχων που σοφάρισε σε 24-24, ενώ κράτησε “ζωντανή” την ομάδα του και στο β’ σετ μπολ της Κηφισιάς, 25-25. Τελικά μετά από πολλές εναλλαγές στο σκορ και εκατέρωθεν λάθη ο Παπαγγελόπουλος με δύο δικούς του πόντους ζευγάρωσε με 30-28 τα κερδισμένα σετ των γηπεδούχων.

Τελικά μετά το… θρίλερ του β’ σετ η Κηφισιά ξαναβρήκε το ρυθμό της και ανώτερη σε όλους τους τομείς, χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο του σετ, παρά την αλλαγή πασαδόρου του Ορφανού (Πιπέργιας αντί Πέντσεφ) ανεβάζοντας συνεχώς τη διαφορά 8-5, 16-11 επέστρεψε τελικά με 25-20 και  3-0 σετ στα επιτυχημένα αποτελεσματα.

Κώστας Αρσενιάδης (προπονητής Α.Ο.Π Κηφισιάς): «Κάναμε αυτό που έπρεπε για να πάρουμε το τρίποντο. Παίξαμε πολύ καλό βόλεϊ και δείξαμε χαρακτήρα στο δεύτερο σετ στο οποίο καταφέραμε να κάνουμε μεγάλη ανατροπή στο σκορ. Ήταν ένα ματς ανάμεσα σε δυο ομάδες που είχαν πολύ καλό σερβίς. Εμείς όμως υπερείχαμε στο σερβίς. Αυτά τα παιχνίδια είναι πολύ επικίνδυνα. Γι αυτό και είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Παίξαμε σοβαρά και πειθαρχημένα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά».

Τα σετ: 25-13, 30-28, 25-20

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3π. (1/4, 2 άσσοι), Χριστοφιδέλης 10 (9/20, 1 μπλοκ, 50% υπ., 33% αρ.), Μπίσετ 7 (7/11), Παπαγγελόπουλος 7 (4/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 17 (13/16, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Γιοβάνοβιτς 16 (14/29, 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ. – 67% υπ., 33% αρ.), Κάπελλας, Κοντός, Κόβαλτσουκ.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Χατζηηλιάδης 11π. (7/12, 1 άσσος, 43% υπ., 25% αρ.), Παλέντζας 15 (11/25, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Στεφανίδης 7 (6/8, 1 μπλοκ, 27% υπ., 13% αρ.), Στίγγας 5 (2/5, 3 μπλοκ), Πέντσεφ 2 (2/3), Τσολάκος / Παπαδημητρίου (λ. – 63% υπ., 38% αρ.), Μαυροβουνιώτης, Γάτσης 3 (3/7).