A2

Δέκα με τόνο για Φιλαθλητικό-Λαρισαϊκό

Έστω και δύσκολα ο Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός έφυγε αλώβητος από το κλειστό του Παπάγου επικρατώντας με 3-1 του τυπικά γηπεδούχου ΓΣ Χαλανδρίου στο ντέρμπι της 4άδας του Β’ ομίλου και παρέμεινε μόνος πρώτος και αήττητος στη βαθμολογία, λίγο πριν τη συμπλήρωση της 10ης αγωνιστικής.

Η φιλοξενούμενη ομάδα του κ. Ιόβστεφ ξεκίνησε πολύ δυνατά και κατάφερε “σαν σε προπόνηση” να επιβληθεί με 25-16, 1-0 σετ. Στη συνέχεια η ομάδα του Χαλανδρίου αντέδρασε, προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς, και μολονότι η ομάδα του “κάμπου” ήταν μπροστά με 22-17, “άγγιξε” την ολική  ανατροπή, αλλά η παρέα της διεθνούς, Φακοπουλίδου κατέφερε με 25-23 να ζευγαρώσει τα κερδισμένα της σετ, 2-0.  Σε αυτό το σετ πάντως, η γηπεδούχος ομάδα, που εξέφρασε στο τέλος του ματς πολλά παράπονα από τη διαιτησία, διαμαρτύρεται για ένα ανάποδο σφύριγμα, που της στέρησε τη δυνατότητα να διεκδικήσει την ισοφάριση.

Παρά τον εκνευρισμό που δημιούργησε στις “οικοδέσποινες” ο τρόπος που χάθηκε το β’ σετ, στο γ’ οι δύο ομάδες έδωσαν σκληρή μάχη πόντο πόντο και τελικά καλύτερη στα σημεία η ομάδα του Στέλιου Ατσιδαύτη, μείωσε έστω και δύσκολα 2-1 σετ, με 27-25.

Στο τελευταίο σετ όμως ο Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός, που στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν πιο ψυχραιμος και καλύτερος επιθετικά από τον αντιπάλό του πήρε από νωρίς μία σταθερή διαφορά και παρά την αντίδραση του αντιπάλου του, έφτασε σε μία ακόμα σπουδαία νίκη, δείχνοντας πως δίκαια θεωρείται ένα από τα φαβορί για την άνοδο.

Τα αποτελέσματα των σημερινών αγώνων
1ος όμιλος
Παγγεραγωτικός – Α.Σ Ιωνικός 3-0 (25-16 25-18 25-16)

ΑΣΠ Θέτις – ΓΣΚ Ηρακλής 3-2 (22-25, 25-8, 12-25, 25-18, 15-8)

2ος όμιλος
ΕΑΛ – ΑΣΠ Απόλλων 3-0 (25-10, 25-12, 25-17)

Ένωση Ελασσόνας – ΑΣΠ Ίωνες 3-1 (26-24, 23-25, 25-16, 25-18)

ΓΣ Χαλανδρίου – Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 1-3 (16-25, 23-25, 27-25, 19-25)

ΑΟΦ Πορφύρας – ΑΟ Θρίαμβος 3-1 (25-12, 21-25, 25-17, 26-24)

3ος όμιλος
ΕΟ Σταυρούπολης – Ηρακλής Ιωαννίνων 3-0 (25-07, 25-08, 25-08)

ΣΦΒ Ερμής – Πήγασος Πολίχνης 3-2 (25-16, 17-25, 15-25, 25-12, 15-05)

A2
05/11/2021

Πρεμιέρα για την Α΄ ζώνη

Η πρεμιέρα στην Α’ Ζώνη της Α2 Γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022 θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Νοεμβρίου, ενώ η Β’ Ζώνη που έχει...