BEACH VOLLEY

Δέκατοι τρίτοι στη Γιούρμαλα Νιώπας/Παπαδημητρίου

Με τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς στο Ευρωπαϊκό Μάστερ μπιτς βόλεϊ, που διεξάγεται στην Γιούρμαλα της  Λετονίας η Εθνική μας ομάδα ολοκλήρωσε πρόωρα τις φετινές της αγωνιστικές της υποχρέωσεις.

Ένα κερδισμένο σετ ήταν ο απολογισμός των διεθνών μας στους σημερινούς αγώνες που φιλοξενήθηκαν στην έδρα της δυτικής Λετονίας, καθώς στο πλαίσιο της πρεμιέρας του Δ’ ομίλου του κυρίως ταμπλό οι Θοδωρής Παπαδημητρίου και Δημήτρης Νιώπας (Νο 13) ηττήθηκαν σε 31 λεπτά με 2-0 (21-15, 21-14) σετ από τους Βέλγους Κοκερκόλεν/Φαν Μάλε (Νο 5).

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, προσπάθησαν στο β’ ματς να πάρουν τη νίκη που θα τους κρατούσε σε τροχιά πρόκρισης, αλλά τελικά αν και ισοφάρισαν τους Φίνστερς/Τοκς (Νο 12), τελικά έπειτα από 43 λεπτά γνώρισαν τον αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης χάνοντας με 2-1 (21-17, 19-21, 15-9) από τους γηπεδούχους Λετονούς σε 43 λεπτά.

Το κακό στην Γιούρμαλα τρίτωσε για τους διεθνείς μας που στο τελευταίο ματς του ομίλου ηττήθηκαν με 2-0 (21-19, 21-16) και από τους Αυστριακούς Κούνερτ/Ντρέσλερ (Νο 4)

Έτσι χωρίς νίκη το ελληνικό δίδυμο ολοκλήρωσε τη φετινή πετυχημένη σεζόν τερματίζοντας στην 13η θέση του τουρνουά της Γιούρμαλα, όπως και το…γρουσούζικο νούμερο που είχαν οι Έλληνες στο ταμπλό,  συλλέγοντας άλλους 144 πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που έχουν ξεκινήσει τα δύο τελευταία χρόνια για άνοδο στην παγκόσμια κατάταξη.