Δικέφαλη ανατροπή στο Ζηρίνειο

Ο ΠΑΟΚ έσπασε το εντός έδρας αήττητο της «λαβωμένης» -εν τη απουσία του Γιοβάνοβιτς- Κηφισιάς, επικρατώντας δύσκολα με 3-2 στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής και παίρνωντας σπουδαίο βαθμολογικά δίποντο ενόψει της συνέχειας.

Η απουσία του Ζόραν Γιοβάνοβιτς από την αναμέτρηση μπορεί να ήταν τεράστια απώλεια για την Κηφισιά, ωστόσο η πολύ καλή παρουσία του Κόβαλτσουκ αλλά και του Γιάννη Ρουμελιωτάκη ήταν αυτές που «κάλυψαν» το κενό του Σέρβου και οδήγησαν τους «κυανόλευκους» μια ανάσα από μια μεγάλη νίκη.

Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε νωθρά στην αναμέτρηση και με τους Σεπέδα, Χιμένεζ σε μέτρια μέρα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο όταν και η Κηφισιά έκανε το 2-0.

Ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική στο ντέρμπι καθώς οι «ασπρόμαυροι», έστω και καθυστερημένα ξύπνησαν από το λήθαργο και με την αγωνιστική άνοδο των Κουβανών αλλά και τις πολύτιμες βοήθειες από τους Λι και Γιαμπλόνσκι ισοφάρισαν σε 2-2 στέλνοντας τον αγώνα στο ταϊ-μπρεϊκ.

Εκεί έγινε πραγματική μάχη με τις δύο ομάδες να διεκδικούν επί ίσοις όροις το 2ποντο τις νίκης με τον ΠΑΟΚ να παίρνει διαφορά από τα μισά και μετά και στο τέλος να ολοκληρώνει την ανατροπή πανηγυρίζοντας τη νίκη.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 9-9 ωστόσο ένα μπλοκ στον Σεπέδα αλλά και ένα λάθος του ΠΑΟΚ έφερε το 11-9, ενώ λίγο αργότερα ο Ρουμελιωτάκης έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στην Κηφισιά.

Οι γηπεδούχοι με καλή υποδοχή και αποτελεσματικότητα στις επιθέσεις έφθασαν στο 15-11 με νέο μπλοκ των Νικολάκη-Μπίσετ στον Γιαμπλόνσκι και στο 16-12 με το λάθος σερβίς του Λί

Παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να μαζέψει την διαφορά (18-15, 21—17) η Κηφισιά φρόντισε να κρατήσει την υπέρ της διαφορά κάνοντας το 22-18 με τον Νικολάκη και στο τέλος με πόντο του Χριστοφιδέλη να φθάσει στο 25-21 και να αποκτήσει το προβάδισμα με 1-0.

Συναρπαστική εξέλιξη είχε το δεύτερο σετ της αναμέτρησης καθώς η Κηφισιά αν και βρέθηκε στο τέλος του σετ με την πλάτη στον τοίχο, ωστόσο με τον Κόβαλτσουκ και τις εντυπωσιακές άμυνες κατάφεραν να πάρουν το σετ.

Παρά το καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ και το προβάδισμά του με 3-5 οι δύο ομάδες έκαναν διαγωνισμό χαμένων σερβίς με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 14-14. Σεπέδα και Χιμένεζ έδωσαν προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με δύο πόντους κάνοντας το 14-16, ωστόσο η Κηφισιά ισοφάρισε σε 17-17 με τους Κόβαλτσουκ και το εξαιρετικό μπλοκ του Μπίσετ στον Χιμένεζ.

Ο ΠΑΟΚ είχε μικρό προβάδισμα φθάνοντας στο 18-19 ωστόσο ο άσος του Χιμένεζ λανθασμένα δόθηκε άουτ κάνοντας το 19-19 προκαλώντας νευρικότητα και διαμαρτυρίες στους παίκτες του ΠΑΟΚ. Παρά την νευρικότητα οι «ασπρόμαυροι» αν και βρέθηκαν να χάνουν με 20-19 με τους Σεπέδα, τον άσο του Λι προηγήθηκαν 21-23 δείχνοντας πως θα τελείωναν το σετ.

Με τον Κόβαλτσουκ και τον άσο του Ρουμελιωτάκη η Κηφισιά επέστρεψε κάνοντας το 23-23 και με τον Παπαγγελόπουλο σε 24-24.

Σεπέδα και Μπίσετ πήγαν το σκορ στο 25-25, ωστόσο ο Κόβαλτσουκ με φοβερό σερβίς έκανε το 26-25, ενώ στη συνέχεια η εκπληκτική άμυνα του Στεφάνου σε επίθεση του Σεπέδα έφερε την κόντρα επίθεση για τους γηπεδούχους που με τον Χριστοφιδέλη έκαναν το 27-25 και το 2-0 βάζοντας τις βάσεις για το τρίποντο.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα από την ομάδα της Κηφισιάς και απέκτησε το προβάδισμα με 3-6 και 5-8 στο πρώτο τεχνικό ταϊμ-άουτ. Με τους Λι και Σεπέδα ο ΠΑΟΚ  διεύρυνε την υπέρ του διαφορά στο 12-16, ωστόσο η Κηφισιά  μείωσε σε 15-17 με επίθεση του Σεπέδα που χρεώθηκε άουτ και προκάλεσε την κίτρινη κάρτα στον Γιάννη Καλμαζίδη για διαμαρτυρία και ενώ το τηλεοπτικό ριπλεϊ δικαίωνε τους φιλοξενούμενους.

Ο Χιμένεζ όμως έκανε το 15-18, ενώ λίγο αργότερα με άσο του Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ έκανε το 15-20. Οι «κυανόλευκοι» δεν τα παράτησαν και με τους Παπαγγελόπουλο και τον Μπίσετ μείωσαν σε 17-20.

Ο Δικέφαλος του Βορρά όμως φρόντισε να κρατήσει το προβάδισμα και με δύο συνεχόμενους άσους του Σεπέδα να κάνει το 17-23 και στο τέλος με το επίθεση του Λι έγινε το 19-25 και το 1-2.

Το καλό ξεκίνημα που πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο σετ και το προβάδισμα που απέκτησε με το 1-4 και το 5-8 δεν είχε συνέχεια καθώς η Κηφισιά βγάζοντας πάθος στο παιχνίδι του ισοφάρισε σε 8-8 και 10-10 με τον Ρουμελιωτάκη.

Τα δύο λάθη του Κόβαλτσουκ έφεραν τον ΠΑΟΚ στο 10-12 και ο άσος του Λι έγραψε το 11-14. Η Κηφισιά όμως με τους Ρουμελιωτάκη και Χριστοφιδέλη μείωσε σε 14-15,αλλά το .λάθος σερβίς του Νικολάκη έφερε το 14-16.

Με την ψυχολογία υπέρ του κ τις επιθέσεις του Σεπέδα, αλλά και τα λάθη των γηπεδούχων η διαφορά ανέβηκε στο 15-22 και στο τέλος με το μπλοκ του Ντίνα στον Μπίσετ έγινε το 17-25 και το 2-2.

Στο τάϊ-μπρεϊκ οι δύο ομάδες διεκδίκησαν τη νίκη και πήγαιναν πόντο –πόντο μέχρι τα μισά, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με τον Λι, Τακουρίδη και Σεπέδα κατάφερε να ξεφύγει με 7-9 και να βάλει τις βάσεις για τη νίκη. Ο Ρουμελιωτάκης μείωσε σε 8-7 κάνοντας εκ νέου ντέρμπι την αναμέτρηση, ωστόσο ο Σεπέδα και ο Λι ανέβασαν το σκορ στο 8-11.

Ο ΠΑΟΚ παρά την πίεση των γηπεδούχων κατάφερε να διατηρήσει την υπέρ του διαφορά και στο τέλος με το 11-15 να πάρει τη μεγάλη νίκη.

Τα σετ: 25-21, 27-25, 17-25, 17-25, 11-15

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 6 (4/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 15 (15/25 επ, 74% υπ – 52% άριστες), Μπίσετ 11 (8/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (6/13 επ, 3 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 13 (11/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 21 (18/29 επ, 3 άσσοι, 36% υπ – 21% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ – 35% άριστες), Κάπελλας, Κόντος.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 12 (12/23 επ, 32% υπ – 20% άριστες), Κουρνέτας 1 (μπλοκ), Σεπέδα 30 (26/41 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 13 (8/10 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λι 16 (9/12 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 10 (8/15 επ, 1 άσσος, 1 μλοκ, 38% υπ – 13% άριστες) / Γκαράς (λ, 74% υπ – 52% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Εφραιμίδης, Καρασαββίδης.