«Δικέφαλη πτήση» στη Λάρισα

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ με «καθαρό» τρίποντο 3-0 μέσα στη Λάρισα. Το παιχνίδι κρίθηκε στα δύο πρώτα σετ-θρίλερ όπου η Ένωση τα πήρε με την εμπειρία αλλα και τη βοήθεια της τύχης με 24-26 απέναντι σε ένα πολύ δυνατό και μαχητικό Φιλαθλητικό που έφτασε πολύ κοντά στην πηγή αλλά δεν ήπιε… νερό.

Η Ένωση ανέβηκε στους 16 πόντους και πλησίασε πιο κοντά στην πρώτη πεντάδα και πήρε ψυχολογία για τα δύο επόμενα ντερμπι με Ολυμπιακό και Θήρα ενώ οι νεοφώτιστοι έμειναν στην προτελευταία θέση με πέντε βαθμούς.

Μορφή της  ΑΕΚ η Λαμπρινίδου που εκανε ευρωπαϊκή εμφάνιση με  18 πόντους και 4 μπλοκ, η Κωνσταντινίδου με 14 αλλα 13/43, 10 η Ιβάνοβα, 9 η Κοσμά με 56% υποδοχή και η λίμπερο Κακουράτου με 43%. Απο τον Λαρισαϊκό ξεχώρισαν κατά διαστήματα, η Γεροβασιλείου με  10,  Τζούριτς 9 και Δίρβα 6.

Πολύ ισορροπημένο ήταν το πρώτο σετ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν από την αρχή στο σκορ. Η ΑΕΚ προηγήθηκε 6-7, ο Λαρισαϊκός πέρασε μπροστά με 12-11 και 14-16 η Ένωση με την Κωνσταντινίδου. Με Γεροβασιλείου και Τσοπούλου οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά με 18-17 η Ένωση απάντησε με 18-19 από μπλοκ των Λαμπρινίδου-Τοντάϊ.

Στη συνέχεια από χαμένα σέρβις και συνεχή μπλοκ άουτ οι δύο ομαδες πήγαν σε διαδοχικές ισοπαλίες με 20-20, 22-22, 24-24. Εκεί πιο ψύχραιμη η Ένωση με την εμπειρία της Κωνσταντινίδου και της Ιβάνοβα κατόρθωσε να πάρει το σετ με 24-26 και να προηγηθεί με 0-1.

Καρμπόν ήταν και το δεύτερο σετ. Ο Φιλαθλητικός πίεσε στο σέρβις και με διαδοχικά μπλοκ από Δίρβα, Τουσιούδη προηγήθηκε με 10-8. Η Ενωση πέρασε μπροστά με 12-14 από ατομικές ενέργειες της Λαμπρινίδου και λάθη των παικτριών του Λαρισαϊκού, ακολούθησε σερί 6-2 του Φιλαθλητικού που του έδωσε προβάδισμα με 18-16.

Οι παίκτριες του Ρουμελιώτη με όπλο το σέρβις, καλή υποδοχή και πλουραλισμό στην επίθεση πέρασε με 20-22, με Τζούριτς, Δίρβα ο Φιλαθλητικός ισοφάρισε 22-22, 24-24 και 24-26 με την ΑΕΚ καλύτερη στις λεπτομέρειες να επικρατεί και πάλι με 24-26 και 0-2 σετ.

Με τεράστια ψυχολογία από την κατάκτηση των δυο πρώτων σετ η ΑΕΚ πήρε καθαρό προβάδισμα απέναντι στην απογοητευμένη ομάδα της Λάρισας με 8-15, 12-20 και 17-25 με τις παίκτριες του Ρουμελιώτη να κυριαρχούν πλήρως και να «κλειδώνουν» το τρίποντο με άνεση.

Λάμπρος Πράππας: «Δεν δείξαμε το κάτι παραπάνω για να έχουμε βαθμολογικό όφελος. Ήμασταν καλοί, αλλά όχι τόσο όσο έπρεπε. Στα κρίσιμα σημεία δεν δείξαμε τόση μαχητικότητα και πίστη για να επικρατήσουμε εμείς απέναντι σε μια πολύ έμπειρη ομάδα και στο τρίτο σετ κυριάρχησε η απογοήτευση»

Μανώλης Ρουμελιώτης: «Ήταν μια επαγγελματική νίκη η σημερινή… Στα δύο πρώτα σετ θα μπορούσαμε να είχαμε επικρατήσει πιο εύκολα, αλλά κάναμε και πάλι πολλά λάθη, τα οποία πρέπει να μειώσουμε, αλλά εν μέρει είναι και δικαιολογημένα αφού ήμασταν πιεσμένοι από τα τελευταία αποτελέσματα. Γι’ αυτό ήταν σημαντική η σημερινή νίκη προκειμένου να ανέβουμε ψυχολογικά εν όψει του αγώνα με τον Ολυμπιακό».

Τα σετ: 24-26, 24-26, 17-25

Φιλαθλητικός (Πράππας) Τσοπούλου 6 (6/23 επ., 21% υπ. – 14% άριστες), Τουσιούδη 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Γεροβασιλείου 10 (7/25 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ντόνα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Δίρβα 6 (4/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τζούριτς 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 18% άριστες), Αναγνωστοπούλου -λ (30% υπ. – 10% άριστες) / Χατζηελευθερίου -λ, Μαυροπάνου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Υφαντή 3 (3/5 επ.), Μπαζιάνα.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 14 (13/43 επ., 1 άσο), Ιβάνοβα 10 (9/19 επ., 1 άσο, 71% υπ. – 43% άριστες), Λαμπρινίδου 18 (14/25 επ., 4 μπλοκ), Κοσμά 9 (5/24 επ., 4 μπλοκ, 56% υπ. – 24% άριστες), Τοντάι 6 (2/6 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κακουράτου -λ (43% υπ. – 19% άριστες) / Σπανού 1 (1/1 επ.), Κουνάδη.