«Δική του» αήττητη η κορυφή!

Μέσα στο καμίνι της Κυψέλης, ο Παναθηναϊκός διατήρησε το αήττητο, κάνοντας το «6×6» με καθαρή επικράτηση επί της ΑΕΚ 3-0 και η κορυφή της Α1 του ανήκει.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με… φόρα από τον Ολυμπιακό στο πρώτο σετ και δεν άφησε περιθώρια στις φιλοξενούμενες. Το 11-7 ήταν μια καλή διαφορά ασφαλείας με την Αργυροπούλου να προσπαθεί να μειώσει με άσο 16-12 αλλά τον Παναθηναϊκό να έχει καλά στημένο μπλοκ με Καββαδία-Γκούζου αλλά και επίθεση με τις Τσίμα-Μερτέκη-Βίλκου. Με άσο της Τσίμα, ο Παναθηναικό το σετ τελείωσε 25-16.

«Μάχη» έγινε στο δεύτερο σετ με την ΑΕΚ να ανεβαίνει αγωνιστικά και τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν από την αρχή (8-8, 10-10). Οι φιλοξενούμενες πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο 13-14 (άουτ Βίλκου) και η συνέχεια ήταν συγκλονιστική με εναλλαγές στο σκορ και εντυπωσιακές φάσεις.

Χρήστου… μέσα

Στο 15-16 ο Ρούσης πέρασε την Χρήστου στη θέση της Μερτέκης μια κίνηση που αποδείχτηκε «ματ». Από την άλλη, ο Ρουμελιώτης στη δική του σκακιέρα πέρασε τη Λαγουδάκη στη θέση της Αρυροπούλου που φρέσκαρε τις φιλοξενούμενες. Η Βίλκου μείωσε για τον Παναθηναϊκό 19-21 και η Γκούζου έκανε το 20-21 με τη Χρήστου να παίρνει την επίθεση και φέρνει στα ίσα το σετ μέσα σε κομφούζιο! Η ΑΕΚ με την Κατσαντώνη πήρε προβάδισμα 21-22 αλλά η «ψυχωμένη» Γκούζου πανηγύρισε έξαλλα τον πόντο του 22-22, το ίδιο έκανε δυο φάσεις μετά η Βίλκου που πήρε δύσκολο χτύπημα και έγραψε το 23-23. Κάπου εκεί η «πράσινη» μπλοκέρ, Αγγελική Καββαδία όρθσε ανάστημα στο φιλέ για το 24-23 με τη Χρήστου να παίρνει την τελευταία επίθεση και να κάνει το 2-0 για τον Παναθηναϊκό (25-23). ‘

Ντέρμπι και το τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σετ  (12-12) την ΑΕκ να πηγαίνει πρώτη στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-18) αλλά την Καββαδία να μειώνει αμέσως 17-18 αλλά την ΑΕΚ με ψυχραιμία να παίνρι πάλι το +2 (18-20). Η Πατσέκο μείωσε σε 19-20 και ένα λαθος τω φιλοξενουμένων έφερε το ματς στα ίσα. Ο Παναθηναϊκός με την κερκίδα να… σπρώχνει την ομάδα πέρασε μπροστά με 23-21 (Γκούζου), την ΑΕκ να απαντά 23-23, την Καββαδία να κάνει το 24-23 και το σετ  να ολοκληρώνεται 25-23 με πλασέ της Βίλκου!

Η αλλαγή της Μερτέκη με τη Χρήστου αποδείχτηκε “χρυσή” για τον κόουτς του Παναθηναϊκού ενώ ιδιαίτερος λόγος πρέπει να γίνει για την “πράσινη” μπλοκέρ Αγγελική Καββαδία που ήταν πρώτη σκόρερ και MVP του ματς.

Η κατάμεστη Κυψέλη είναι το μεγάλο ταμείο για τον Παναθηναϊκό αφού η έδρα αναμένεται να παίξει ρόλο και να αποτελέσει τον έβδομο παίχτη-το μεγάλο αβαντάζ ενόψει της συνέχειας.

Ρούσης: «Ήταν ένα δύσκολο ματς το οποίο είχε μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας λόγω της μεγάλης νίκης που είχαμε κάνει. Είχα ανησυχίες αλλά ευτυχώς τα κορίτσια, παρόλο που έκαναν κάποια λάθη που δεν συνηθίζουν, ήταν συγκεντρωμένες και πήραν μια μεγάλη νίκη. Η ΑΕΚ παρόλο που εμφανίζεται αποδυναμωμένη είναι μια πολύ καλή ομάδα και το απέδειξε και σήμερα».

Ρουμελιώτης: «Παίξαμε με μια ομάδα που έχει διαφορετικούς στόχους από εμάς και σε μια δύσκολη έδρα. Αν εξαιρέσουμε το πρώτο σετ που ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλύτερος, έγινε ντέρμπι στα δύο επόμενα και λεπτομέρειες δεν μας άφησαν να πάρουμε κάτι καλύτερο. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια αλλά στα κρίσιμα σημεία μας έλειψε η εμπειρία και το καθαρό μυαλό»

Τα σετ: 25-16, 25-23, 25-23
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 10 (7/15 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 14 (9/13 επ., 5 μπλοκ), Μερτέκη 4 (4/9 επ., 40% υπ. – 30% άριστες), Βίλκου 12 (12/22 επ.), Τσίμα 10 (10/26 επ., 50% υπ. – 14% άριστες), Πατσέκο 4 (2/6 επ., 2 άσοι), Ρόγκα –λ (67% υπ. – 44% άριστες) / Χρήστου 4 (4/12 επ., 62% υπ. – 38% άριστες), Τσατσούρι
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 2 (1/4 επ., 1 άσο), Κουνάδη, Ιβάνοβα 9 (7/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Γιακουμή 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Κατσαντώνη 10 (8/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 5 (2/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 24% άριστες), Κακουράτου –λ (64% υπ. – 45% άριστες) / Λαγουδάκη 7 (5/14 επ., 2 άσοι, 45% υπ. – 09% άριστες),