Δύναμη έδρας για Παμβοχαϊκό

Η δύναμη της έδρας μίλησε  στο Βραχάτι και ο Παμβοχαϊκός με κορυφαίους τους Πέτι, Μπαμπατζίμ και Πελεκούδα επικράτησε 3-2 επί του Παναθηναϊκού, έσπασε το αήττητο του και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη κατά την 3η αγωνιστική

Οι “κυανοκίτρινοι” του Κώστα Δεληκώστα κοίταξαν κατάματα τους “πράσινους” και στο τέλος με το 3-2 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι πανηγύρισαν τη νίκη γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο τους…

Από την άλλη πλευρά ο Μελγκαρέχο  κατά την επιστροφή του στην ενεργό δράση μετά τον τραυματισμό του έδειξε  ακόμη πως χρειάζεται ακόμη χρόνο  προκειμένου να αποδώσει τα αναμενόμενα.

Οι Κορίνθιοι διαθέτοντας καλό σερβίς και μπλοκ, αλλά και με τους Μπαμπατζίμ-Πελεκούδα σε καλή μέρα πήραν το ζητούμενο αποτέλεσμα απέναντι στους “πράσινους” που προδόθηκαν από τα πολλά λάθη που έκαναν.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος και με τον Γκονζάλες και το μπλοκ προηγήθηκε με 1-5, όμως ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε μειώνοντας με τον Μπαμπατζίμ σε 5-7.

Η άνοδος του Μελγκαρέχο έδωσε στους “πράσινους” διαφορά ασφαλείας με 5-11και λίγο αργότερα ο Γκονζάλες έκανε το 11-16 και το 13-21.

Οι γηπεδούχοι του Κώστα Δεληκώστα δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν αφού οι Μελγκαρέχο και Γκονζάλες με αποτελεσματικές επιθέσεις έκαναν ο18-25 και το 0-1 για τον Παναθηναϊκό που μπήκε σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός έχοντας καλή ψυχολογία και με δυνατά σερβίς του Τσίροβιτς έκανε το 1-5 για να ισοφαρίσει γρήγορα όμως ο Παμβοχαϊκός σε 5-5. Οι Κορίνθιοι προσπέρασαν με 9-7, ο Παναθηναϊκός επέστεψε στο 10-10, όμως οι “κυανοκίτρινοι” έφθασαν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ (16-14).

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με τον Γκονζάλες έκαναν το 18-18, ωστόσο Μπαμπατζίμ και Πελεκούδας με μπλοκ στον Αργεντίνο έδωσε το προβάδισμα στον Πανβοχαϊκό με 20-18, ενώ ο Πέτι κράτησε την διαφορά στο 20-18.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 22-22 και στη συνέχεια οι δύο ομάδες να πήγαιναν πόντο-πόντο με τους γηπεδούχους να κάνουν το 24-23 με άσο του Πέτι. Ο Γκονζάλες ισοφάρισε σε 24-24, ωστόσο ο Παμβοχαϊκός έπειτα από 4 σετ μπολ καιτα λάθη του Παναθηναϊκού έφθασε στο 28-26 και το 1-1.

Με τον Πελεκούδα και τον Μπαμπατζίμ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 7-4 και 8-5 στο τρίτο σετ, ενώ λίγο αργότερα το μπλοκ του Γκράχαμ στον Γκονζάλες έφερε το 12-9. Ο Παναθηναϊκός με την άουτ επίθεση του Αργενττίνου έδωσε το προβάδισμα στους “κυανοκίτρινους” με 16-13 και με 19-14.

Μια διαφορά που φρόντισε ο Παμβοχαϊκός να διατηρήσει μέχρι τέλους και με το 25-21 να ανατρέψει τα δεδομένα κάνοντας το 2-1.

Με την πλάτη στον τοίχο πλέον ο Παναθηναϊκός έδειξε πιο προσεκτικός στο τέταρτο σετ και με τα λάθη του Τζελάτη-Πελεκούδα έκανε το 6-8, με τον Μελγκαρέχο το 8-11, ενώ λίγο αργότερα με τον Γκονζάλες το 11-16.

Ο Παμβοχαϊκός δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην επίθεση του Παναθηναϊκού που έκανε το15-20 με μπλοκ του Χαραλαμπίδη στον Πέτι και με το +5 έδειξε πως δεν είχε διάθεση να χάσει το σετ. Το πλασέ του Γκονζάλες έγραψε το 20-25 και το 2-2 που έστειλε τον αγώνα στο 5ο και καθοριστικό σετ.

Εκεί ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε καλά και με τους Πελεκούδα, Τζελάτη έκανε το 4-2. Οι “πράσινοι” με τον Ρανγκέλ και Γκονζάλες ισοφάρισαν σε 5-5 όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Αθηναίων έκαναν το 7-5 και με τον Πέτι το 10-7.

Τα λάθη του Παναθηναϊκού συνεχίστηκαν φέρνοντας τον Παμβοχαϊκό στο 13-9, το μπλοκ του Πελεκούδα στον Μελγκαρέχο έκανε το14-9 για να τελειώσει η επικράτηση των γηπεδούχων με πόντο του Μπαμπατζίμ που έγραψε το 15-10 και το 3-2.

Κώστας Δεληκώστας (Προπονητής Παμβοχαϊκού) : «Ηταν καλή νίκη απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε. Αυτή η νίκη τονώνει την ψυχολογία μας και επιβεβαιώνει πως είμαστε στο σωστό δρόμο. Συνεχίζουμε ταπεινά, χωρίς μεγάλα λόγια. Μετά την απώλεια του 1ου σετ είδαμε πως ο Παναθηναϊκός είχε πρόβλημα στην υποδοχή του στο τζαμπ φλοτ σερβίς και γυρίσαμε την τακτική μας. Αυτό ήταν και το κλειδί της νίκης. Νικήσαμε μία ομάδα που όταν βρει το ρυθμό της θα διεκδικήσει στα ίσια τον τίτλο από τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό».

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (Προπονητής Παναθηναϊκού) : «Δεν κάναμε καλή εμφάνιση. Ήταν φανερό πως τα παιδιά που προέρχονταν από τραυματισμούς (Μελγκαρέχο, Γκονζάλες) κουράστηκαν γρήγορα. Επίσης όταν ο Παμβοχαϊκός άλλαξε την τακτική στο σερβίς του αργήσαμε να προσαρμοστούμε. Δε μπορέσαμε να το αντιμετωπίσουμε. Για να βρούμε αντίδοτο χάσαμε δύο σετ. Δεν βγάλαμε υποδοχή ψηλά με δάκτυλα και όταν καταφέραμε να το κάνουμε πήραμε το 4ο σετ και ηρεμήσαμε το παιχνίδι μας. Έγινε λάθος στο 8-6 του 5ου σετ από τους διαιτητές αλλά και οι διαιτητές θα κάνουν λάθος. Σιγουρα όταν το 8-7 γίνεται 9-6 παίζει το ρόλο του αλλά δεν στεκόμαστε εδώ. Προχωράμε».

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 6 (4/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 13 (10/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέτι 17 (13/21 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ – 34% άριστες), Πελεκούδας 14 (7/16 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Τζελάτι 7 (6/24 επ, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 14 (13/30 επ, 1 άσσος, 61% υπ – 33% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 53% υπ – 34% άριστες), Αγγελόπουλος, Γεωργίου, Παπάζογλου, Ιωαννίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (1/2 επ), Μελγκαρέχο 16 (12/28 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ – 16% άριστες), Τσίροβιτς 10 (9/22 επ, 1 άσσος, 54% υπ – 26% άριστες), Γκονζάλεζ 28 (26/48 επ, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (6/10 επ, 1 άσσος), Πανταλέων 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 42% υπ – 17% άριστες), Χαραλαμπίδης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Δημητριάδης, Μπέλος, Ανδρεόπουλος.