Με το δεξί ο Παμβοχαϊκός και στο β΄γύρο

Δυναμικά μπήκε ο Παμβοχαϊκός στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, επικρατώντας εκτός έδρας με 3-1 του Ηρακλή Χαλκίδας στο κλειστό της Κανήθου.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση έχτισε διαφορά +4 (4-8) στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ, την οποία διατήρησε και στο β’ τεχνικό με 12-16, ώστε να κατακτήσει το πρώτο σετ με 23-25.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τον Ηρακλή Χαλκίδας να μπαίνει στην αναμέτρηση και να εχει τον έλεγχο από την αρχή (8-5, 16-10) φτάνοντας εύκολα στην ισοφάριση με 25-15.

Το τρίτο σετ ήταν πιο κλειστό στο σκορ αφού και οι δυο ομάδες κυνηγούσαν να πάρουν το προβάδισμα στο ματς. Ο Παμβοχαϊκός πιο ψύχραιμος μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ 15-16 πήρε σημαντική διαφορά για κάνει το 1-2 στα σετ με 21-25.

Στο τέταρτο σετ, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι από την αρχή και δεν άφησαν περιθώρια στον Ηρακλή Χαλκίδας με το τελικό 9-25 να δίνει το “τρίποντο” στον Παμβοχαϊκό που θέλει να κάνει έναν εξίσου καλό με τον πρώτο, δεύτερο γύρο!.

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Είναι μία μεταβατική περίοδος για την ομάδα μας. Στα τρία πρώτα σετ παίξαμε καλά αλλά δεν θέλω να σχολιάσω την εμφάνιση μας στο 4ο σετ. Από αύριο γυρίζουμε σελίδα με ορισμένες αλλαγές που πιστεύω πως θα μας ενισχύσουν σημαντικά. Ο Παμβοχαϊκός εκμεταλεύτηκε τις αδυναμίες μας μετά το 2ο σετ και νίκησε δίκαια».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση σε εκτός έδρας αγώνα και μετά από διακοπή δύο εβδομάδων αλλά και μεγάλο διάστημα χωρίς τη μισή βασική μας ομάδα. Με εξαίρεση το 2ο σετ που δεν αντιδράσαμε σωστά στο φλοτ σερβίς του Ηρακλή πήγαμε καλά και πήραμε ακόμα τρεις βαθμούς. Συνεχίζουμε στον ίδιο ρυθμό και δουλεύουμε σε λεπτομέρειες που θα μας κάνουν τη διαφορά».

Τα σετ: 23-25, 25-15, 21-25, 09-25

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 15 (14/37 επ, 1 άσσος), Κανέλλος 3 (2/9 επ, 1 μπλοκ), Ντίνας 7 (2/10 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κολτσιάκης Χ. 9 (5/23 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ – 26% άριστες), Κλότσκο 7 (7/20 επ, 28% υπ – 17% άριστες), Γαλιώτος 5 (3/3 επ, 2 άσσοι) / Μπερμπέρογλου (λ, 42% υπ – 19% άριστες), Σπυριούνης 7 (6/7 επ, 1 μπλοκ, 88% υπ – 63% άριστες), Αδαμόπουλος, Αντιφάκος 2 (2 άσσοι), Κολτσιάκης Γ.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 6 (3/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 10 (5/8 επ, 5 μπλοκ), Πέτι 17 (15/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ – 27% άριστες), Πελεκούδας 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Τζελάτι 16 (15/27 επ, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 12 (12/24 επ, 64% υπ – 40% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ – 30% άριστες), Αγγελόπουλος, Παπάζογλου, Ιωαννίδης.