Διπλό 4άδας για Θέτιδα Βούλας στη Νέα Φιλαδέλφεια

Τεράστια νίκη πανηγύρισε στη Νέα Φιλαδέλφεια η Θέτιδα Βούλας κατά την 18η αγωνιστική της Volleyleague καθώς με το 3-1 πανηγύρισε το τρίποντο και κράτησε ανοικτή την πόρτα της 4άδας…

Στο ντέρμπι της Νέας Φιλαδέλφειας η ΑΕΚ μπορεί να ξεκίνησε εντυπωσιακά απέναντι στις «κυανόλευκες» των Νοτίων προαστίων και με το 25-16 απέκτησε το 1-0 δείχνοντας ότι θα δώσει συνέχεια στις θετικές της εμφανίσεις…

Ωστόσο η Θέτιδα Βούλας είχε διαφορετική άποψη αφού με κορυφαίες τις Ανθούλη, Ακτάς και το πολύ καλό σερβίς και μπλοκ κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα και να φθάσει σε ένα πολύτιμο 3ποντο και παράλληλα να μειώσει στον πόντο την διαφορά της από την 5η στη βαθμολογία Ένωση.

Το πρώτο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ που πήρε προβάδισμα από την αρχή κάνοντας το 8-5 και το 14-10 με μποκ στην Ανθούλη. Οι «κυανόλευκες» μείωσαν σε 15-13 αλλά από εκεί και μετά οι γηπεδούχες φρόντισαν να τρέξουν ένα σερί κάνοντας το 18-13 με άσο της Κοσμά. Η Τέρελ έγραψε το 23-16 για να έρθει το 25-16 με άουτ επίθεση της Ανθούλη και να δώσει το προβάδισμα στην ΑΕΚ με 1-0.

Στο δεύτερο σετ έγινε μάχη με την ΑΕΚ να προηγείται με 11-9 και 17-13 με την Τερέλ και λίγο αργότερα με 20-19. Η Θέτιδα όμως με τις Άκτας-Παπαγεωργίου και την Ανθούλη ισοφάρισε σε 20-20 ενώ άσσος της Ρουσνατσένγκο και νέος πόντος από την Τουρκάλα ακραία έφεραν την Θέτιδα στο 20-22. Τα λάθη στη συνέχεια έφεραν την ΑΕΚ στο 22-22, ενώ με την Βάντερ οι «κιτρινόμαυρες» έκαναν το 24-23. Με κόντρα επίθεση της Βάντερ οι γηπεδούχες θα  μπορούσαν να ισοφαρίσουν όμως η Ανθούλη με μπλοκ έδωσε το φιλί της ζωής στην Θέτιδα κάνοντας το 24-24.

Με πόντο της Ανθούλη και άστοχη επίθεση της Τερέλ η Θέτιδα έκανε το 25-26, ενώ το μπλοκ της Δραγουμάνου στην Αμερικανίδα το 26-27. Η Τερέλ ισοφάρισε σε 27-27 και οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 28-28 όπου η Άκτας και η άουτ επίθεση της Τερέλ έφεραν το 28-30 και το 1-1.

Σετ που έδωσε ψυχολογία στην Θέτιδα στο τρίτο σετ καθώς μετά το 13-12 η Ανθούλη ανέβασε ρυθμό κάνοντας το 13-15 με άσσο, ενώ η Δραγουμάνου λίγο μετά το 15-17. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να επιστρέψει καθώς η άστοχη επίθεση της Κοσμά και η Άκτας έφεραν το σκορ στο 16-20. Με την Παπαγεωργίου και Ανθούλη η Θέτιδα έφθασε στο 18-24 και στο τέλος με μπλοκ της Δραγουμάνου έκανε το 21-25 και το 1-2.

Το τέταρτο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Η Θέτιδα με πολύ καλό σερβίς και μπλοκ κυριάρχησε απόλυτα επί της ΑΕΚ που δεν κατάφερε να κοντράρει σε κανένα σημείο. Οι «κυανόλευκες» του Γιώργου Ρούση με το 4-10 έδειξαν τις προθέσεις τους και με δύο συνεχόμενους άσσους από την νεαρή Παναγοπούλου έκαναν το 10-18. Διαφορά που κράτησαν καθώς η Άκτας έκανε το 16-23 και στο τέλος με το λάθος σερβίς της Βάντερ έγινε το 18-25 και το 1-3.

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 11 άσσους, 49 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-16, 28-30, 21-25, 18-25) σε 101′
ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 44% υπ. – 20% άριστες), Βάντερ 17 (10/33 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 27% άριστες), Τερέλ 24 (24/49 επ.), Βεργίδου 6 (2/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Μπράουν 7 (4/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 56% υπ. – 38% άριστες), Γεωργιάου (λ, 44% υπ. – 25% άριστες), Διώτη, Γκουντιμένκο 1 (1 μπλοκ).
ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Δραγουμάνου 12 (9/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. – 36% άριστες), Ανθούλη 25 (21/44 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 4 (2/5 επ., 2 άσσοι), Ακτάς 15 (12/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 33% άριστες), Παπαγεωργίου 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 48% υπ. – 28% άριστες), Περάλτα, Αποστολάκη, Παναγοπούλου 2 (2 άσσοι).