Διπλό αντεπίθεσης στη Ρούμελη

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε στο Χαλκιοπούλειο ο Παναθηναϊκός καθώς η Λαμία δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα των «πράσινων» που με το 3-0 έσπασαν το…. ρόδι έχοντας κορυφαίο Φερέϊρα…

Μετά από δύο παιχνίδια που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες χωρίς βαθμολογικό όφελος, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φθάσει στη νίκη και να συνδυάσει το τερπνόν μετά του ωφελίμου.

Οι «πράσινοι» παρά το γεγονός πως είχαν πρόβλημα στην υποδοχή τους κατάφεραν να πιέσουν στο σερβίς (είχαν 7 άσους) και στο μπλοκ και με επιθετικό πλουραλισμό να πάρουν το τρίποντο αφήνοντας στους γηπεδούχους την πίκρα για μια ακόμη ήττα.

Από την άλλη η Λαμία ουσιαστικά μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο σετ όταν προηγήθηκε με 21-1 9…

Ωστόσο ο Παναθηναϊκός με τον Φερέϊρα και το  μπλοκ κατάφερε να τρέξει ένα σερί 6-0 γυρίζοντας τον αγώνα  στο 21-25 και το 0-1.

Η συνέχεια της αναμέτρησης ήταν για παράσταση για έναν ρόλο, αφού οι «πράσινοι» με καλή ψυχολογία και τα πολλά λάθη των γηπεδούχων έφθασαν με το «καλημέρα» στο2-12 και το 7 -22 για να τελειώσουν το σετ με το εντυπωσιακό 9-25 στο 0-2.

Στο τρίτο σετ η Λαμία προσπάθησε να κοντράρει τον Παναθηναϊκό ο οποίος είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα με το 6-8. Ο Γυμναστικός προσπέρασε με 16-15 όμως στο ράλι πόϊντ οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι φθάνοντας στο 20-21 και στο τέλος με το 20-25 στο 0-3 και το τρίποντο.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε με δόση χιούμορ αναφερόμενος πως ο αγώνας ήταν για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική: «Ξεκινήσαμε με νίκη το πρωτάθλημα… Θα προσπαθήσουμε να γίνουμε ακόμα καλύτεροι. Η Λαμία μας πίεσε στο 3ο σετ και αντιδράσαμε σωστά. Είναι μόνο ένα τρίποντο και συνεχίζουμε».

Τα σετ: 0-3 (21-25, 09-25, 20-25) σε 77΄

*Οι πόντοι του Γ.Σ.Λαμία προήλθαν: 2 άσσοι, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Κατσίγιαννης): Καραγάτσος 1 (1/1 επ.), Λέσκε 5 (5/6), Χένσι 15 (14/20, 1 μπλοκ, 70% υπ.), Αγγελόπουλος 2 (1/2, 1 μπλοκ), Καπίρης  6 (6/17, 27% υπ.), Χάκγουρθ 8 (6/14, 2 άσσοι) / Τσιράκης (λ. – 49% υπ., 34% άριστες), Καρβούνης, Δημητράδης, Αραούγιο, Παπαθωμόπουλος.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (3 άσσοι), Γκιμαράες Ούγκο 11 (9/16, 2 άσσοι), Φερέιρα Πεντρόσα 15 (11/18, 4 μπλοκ), Σιμεόνοφ 7 (5/8, 2 μπλοκ), Κανέλλος 6 (5/5, 1 άσσος), Πανταλέων 11 (8/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Πολυχρονιάδης (λ. – 60% υπ., 20% άριστες), Μπούρας (λ), Παπαδόπουλος.