Διπλό… κορυφής για τον Παναθηναϊκό, 3-ο την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από τη δύσκολη έδρα της ΑΕΚ, παίρνοντας τρίποντο κορυφής και πλέον περιμένει να υποδεχτεί την προσεχή Τετάρτη (1/12, 15.00) τον Ολυμπιακό στον Άγιο Θωμά.

Η ΑΕΚ που ταλαιπωρήθηκε λόγω των κρουσμάτων κορονοϊού προσπάθησε να κοντράρει αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από την αναμέτρηση, καθώς οι “πράσινες” έχουν ανεβάσει στροφές λόγω και των συνεχόμενων αγώνων σε Ελλάδα και Ευρώπη, έχουν αποκτήσει ρυθμό και με εξαίρεση κάποια κενά διαστήματα δεν έδωσαν δικαιώματα στον αντίπαλο.

Στο πρώτο σετ, με όπλο το μπλοκ αλλά και την πίεση από το σερβίς ο Παναθηναϊκός έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του, ισοφαρίζοντας 20-20 με την Κρος. Η Βάντερ και ο άσος της Μπράουν έβαλαν μπροστά την ΑΕΚ 22-20 αλλά η Παπαφωτίου πίεσε την υποδοχή της Ένωσης μέχρι το φινάλε του σετ, που ολοκληρώθηκε με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου 22-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Οικονόμου στο 8-8 πέρασε την Χαντάβα στη θέση της Κωνσταντίνου φρεσκάροντας την ομάδα επιθετικά. Η ΑΕΚ δεν βρήκε λύση να σταματήσει  τη διεθνή ακραία και ο ΠΑΟ ξέφυγε (12-19) για να φτάσει στο 0-2 σετ με 17-25.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες με άσο της Παπαφωτίου πήραν διαφορά για το 7-11. Ωστόσο η ΑΕΚ ροκάνισε και προσπέρασε στο φινάλε για το 21-19. Οι «πράσινες» με ψυχραιμία και καλές επιλογές πήραν με πέρασμα της Παπαφωτίου το ματς μπολ και η Γκρόθες τελείωσε το παιχνίδι!

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Αρβανίτης, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Τάλαρου.

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-20, 22-25
2ο σετ: 4-8, 12-16, 13-21, 17-25
3ο σετ: 7-8, 12-16, 21-19, 24-26

Τα σετ: 03 (22-25, 17-26, 24-26) σε 79′

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 36 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 37 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 5 (4/21 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 25% άριστες), Λίντσεϊ 15 (13/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 25% άριστες), Βεργίδου 2 (2/6 επ.), Τέρελ 16 (14/36 επ., 2 άσσοι), Γκουντιμένκο 1 (1/4 επ.), Μπράουν 4 (1/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 36% υπ. – 32% άριστες), Καββαδία 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου):
Χατζηευστρατιάδου 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Κρος 7 (2/10 επ., 5 μπλοκ), Στεπανένκο 12 (7/28 επ., 5 μπλοκ), Γκρόθες 13 (10/25 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Παπαφωτίου 5 (2/5 επ., 3 άσσοι), Κωνσταντίνου 3 (2/15 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 43% άριστες) / Ρόγκα (λ, 56% υπ. – 50% άριστες), Ξηντάρα (λ), Παπαστεργίου, Χαντάβα 9 (9/23 επ., 38% υπ. – 31% άριστες), Καραγκούνη.

ΔΗΛΩΣΕΙΣΚώστας Αρσενιάδης (Προπονητής Α.Ε.Κ.): «Σε μια περίοδο που προσπαθούμε να ξαναμπούμε στο γήπεδο και να κάνουμε προπονήσεις ξανά όλη η ομάδα μαζί, δώσαμε ότι είχαμε και δεν είχαμε και ίσως μας αδικεί το σκορ. Κάναμε κάποια λάθη που δεν έπρεπε απέναντι σε έναν ΠΑΟ που είναι σε καλή κατάσταση. Όταν χάνεις δεν είναι εύκολο και η Α.Ε.Κ. είναι μια ομάδα που παίζει για τη νίκη, αλλά δεδομένων των συνθηκών πρέπει να μείνουμε στη μεγάλη προσπάθεια που έγινε απ’ όλη την ομάδα».

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Όταν πας και νικάς μίας ομάδα με τους ίδιους στόχους με σένα, μόνο ικανοποιημένος μπορείς να είσαι. Συγχαρητήρια στις κοπέλες γιατί στη μεγαλύτερη διάρκεια των σετ παίξαμε καλύτερα. Το σερβίς, μπλοκ-άμυνα λειτούργησε πολύ καλά και για ακόμα μία φορά είδα πως στις λεπτομέρειες πήραμε το πρώτο και το τρίτο σετ και αυτό χρειάζεται ικανότητα. Μην ξεχνάμε ότι με τον Άρη χάσαμε στις λεπτομέρειες. Έχουμε καλή ψυχολογία αυτή τη περίοδο και έχουμε αποκτήσει ρυθμό και ήταν κάτι που θέλαμε τώρα που παίζουμε δύσκολα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη. Σήμερα πανηγυρίζουμε, αλλά από αύριο το ξεχνάμε γιατί έρχεται ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό. Αυτό που εύχομαι είναι όλες οι αθλήτριες που απουσιάζουν από τις ομάδες τους να επανέλθουν υγιείς στο γήπεδο».