Διπλό στο φινάλε για τον Παναθηναϊκό, 3-1 τον Ηλυσιακό

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε νικηφόρα την κανονική περίοδο, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 σετ του Ηλυσιακού.

Οι πράσινες που κατέλαβαν την 2η θέση στην βαθμολογία θα αναμετρηθούν στα πλέι οφ με τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων σε διπλούς αγώνες, ενώ ο Ηλυσιακός που πήρε την 10η θέση θα αντιμετωπίσει στα πλέι άουτ με πλεονέκτημα έδρας τον ΑΟ Λαμίας 2013.

Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη του Παναθηναϊκού με τον Ντράγκαν Νέσιτς στον πάγκο, μετά τη νίκη με 3-0 σετ την προηγούμενη εβδομάδα επί των Πεύκων.

Ο Ηλυσιακός πίεσε τον Παναθηναϊκό κυρίως στο δεύτερο σετ -το οποίο και κέρδισε- δημιουργώντας προβλήματα στην υποδοχή των πρασίνων. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενες με όπλο το μπλοκ και την εμπειρία τους κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Βελώνης, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Τομαράς, Γεώργας, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

1ο σετ: 4-8, 11-16, 14-21, 18-25
2ο σετ: 8-6, 16-8, 21-15, 25-18
3ο σετ: 2-8, 9-16, 15-21, 21-25
4ο σετ: 2-8, 8-16, 14-21, 14-25

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 46 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-18, 21-25, 14-25) σε 104′

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Ολινγκά 5 (1/9 επ., 4 μπλοκ), Γκόγκιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπακοδήμου 16 (16/44 επ., 43% υπ. – 14% άριστες), Μάασε 16 (13/44 επ., 3 άσσοι), Τοτσίδου 10 (7/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 17% άριστες), Καντίκου 5 (3/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 50% υπ. – 45% άριστες), Κοντούδη (λ), Καλλή, Τσιγαρίδα, Μπρουκς.