Δυσκόλεψε την πρόκριση για τον ΠΑΟΚ η Φόντε Μπαστάρντο

Με το αριστερό μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι του γύρου των «16» του CEV Volleyball Challenge Cup, καθώς γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τη Φόντε Μπαστάρντο σε μια κλειστή αναμέτρηση που όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Ο Δικέφαλος στον επαναληπτικό αγώνα της ερχόμενης εβδομάδας (19/1) στην έδρα στην πορτογαλικής ομάδας, χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να στείλει το ματς στο “χρυσό” σετ και να διεκδικήσει εκεί την πρόκρισή του στην επόμενη φάση.

Ο ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε χωρίς τον Μενέλαο Κοκκινάκη ξεκίνησε νωθρά, οι Πορτογάλοι βρήκαν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων 11-15 αλλά ο Δικέφαλος έφερε το σετ στα ίσα 22-22. Οι φιλοξενούμενοι πιο αποτελεσματικοί στα σημεία στο φινάλε του σετ προηγήθηκαν με 23-25.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να πορεύονται πόντο πόντο μέχρι το 21-21. Εκεί, η ομάδα του Καλμαζίδη βρήκε την ψυχραιμία και τις λύσεις για να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ 26-24 σκορ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ πήρε εύθραστο προβάδισμα στο φινάλε (20-17), το οποίο δεν κατάφερε να διατηρήσει καθώς υπέσεσε σε λάθη. Η Φόντε τα εκμεταλλεύτη μείωσε σε 22-21 και ισοφάρισε 22-22 για πάρει τελικά το σετ με 23-25.

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να στείλει το σετ στο τάι μπρέικ στο τέταρτο σετ, παρόλο που οι φιλοξενούμενοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και ήλεγχαν το σετ (15-18, 16-20). Ο ΠΑΟΚ έκανε την τελευταία αντεπίθεσή του και κατάφερε να μειώσει σε 22-23 και να ισοφαρίσει σε 24-24. Ωστόσο, οι ασπρόμαυροι δεν μπόρεσαν να κάνουν την ολική ανατροπή στο σετ και με 25-27, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τη Φόντε Μπαστάρντο να παίρνει προβάδισμα πρόκρισης,

Τα σετ: 23-25, 26-24, 23-25, 25-27