ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Δραματική πρόκριση της Αργυρούπολης

Με πρωταγωνιστή τον Νίκο Κούνα που ήρθε πέρυσι  από την Κύζικο, η παθιασμένη Αργυρούπολη πέτυχε δραματική πρόκριση στο τάι μπρέικ με 3-2 κόντρα στην Άθλησις Ροδίων για την 3η αγωνιστική της Β΄φασης του κυπέλλου ανδρών ενω να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες έχουν μια κατηγορία διαφορά.

Οι παίκτες της Κατερίνας Οικονόμου πήραν τα δύο πρώτα σετ με 27-25, 25-22, στη συνέχεια η Ροδίων Άθλησις ανέβασε την απόδοση της και σε συνδυασμό με την κούραση του ΑΟΝΑ και την πίεση στο σέρβις, κατάφερε να πάρει τα δύο επόμενα σετ με 26-28 και 21-25 να ισοφαρίσει σε 2-2 και να στείλει το ματς στο πέμπτο σετ.

Εκεί οι γηπεδούχοι πολύ πιο αποφασιστικοί και με ασταμάτητο τον ακραίο Νίκο Κούνα, πήραν προβάδισμα στο σκορ με  7-5, 8-6, 12-8, 13-9 με τον Κούνα, 14-10 με τον Καλογερόπουλο και 15-10 με υπογραφή του Κούνα που διαμόρφωσε το τελικό 3-2 που έδωσε παράλληλα και την πρόκριση.

Πεμ 22 Δεκ, 19:30 ΑΟ Καλαμάτα 80 – ΓΣ Απόλλων 3-0
Δευ 09 Ιαν, 21:45 ΑΟΝ Αργυρούπολης – Ροδίων Άθλησις  3-2 (27-25, 25-22, 26-28,21-25,15-10
Παρ 30 Δεκ, 20:00 ΓΣ Κερατέας – Εθνικός ΟΦΠΦ 0-3