Δραματική πρόκριση του Πανναξιακού στην 8αδα

Στην οκτάδα του κυπέλλου γυναικών προκρίθηκε με δραματικό τρόπο ο Πανναξιακός.  Οι νησιώτισσες σε αντίθεση με το παιχνίδι του πρωταθλήματος, βρήκαν πολύ μεγάλη αντίσταση από τον Άρη που με την βοήθεια των φιλάθλων του προηγήθηκε με 2-1 αλλά οι φιλοξενούμενες με μεγάλη θέληση και πάθος, κατόρθωσαν να γυρίσουν το ματς και  να το κερδίσουν με 2-3 στο τάι μπρέικ ( 25-23, 21-25, 25-23, 13-25, 13-15).

Κορυφαίες απο την ομάδα της Νάξου η Πότοκαρ με 28 πόντους, Φρέσκο 15 και Τοτσίδου με 15 ενω απο τον γηπεδούχο Άρη η Κις 19, Καετάνο 17, Αλεξάκου 12.

Το ντέρμπι «άναψε» από το πρώτο σετ ο Άρης ξεκίνησε δυναμικά και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Πανναξιακό να είναι κοντά στο σκορ (8-5, 16-14, 21-21) αλλά λύγισε στις λεπτομέρειες, με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, ο Πανναξιακός ανέβασε την απόδοση του, βελτίωσε την επίθεση και υποδοχή και προηγήθηκε από 8-4 σε 8-9.

Ο Άρης ήταν αυτός πουέφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με προβάδισμα 16-15.  Σε αυτό το σημείο τα κορίτσια του Πανναξιακού με σερί 2-5 πέρασαν μπροστά με 18-20 ενώ στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 21-22. Τελικά οι φιλοξενούμενες με τρεις σερί πόντους πήραν το σετ με 21-25 και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με 1-1 σετ.

Μεγάλη μονομαχία είχαμε και στο τρίτο σετ όπου ο Άρης ξέφυγε με +3 κάνοντας το 11-8 με τον Πανναξιακό να ακολουθεί στο σκορ στον πόντο, μέχρι το 14-13. Το δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ βρήκε τις Θεσσαλονικιές στο +3 με το σκορ να δείχνει 16-13. Την διαφορά τον τριών πόντων ο Άρης την κράτησε μέχρι το 18-15 όπου η ομάδα τις Νάξου ά με ένα σερί 1-7 προσπέρασε με  19-22.

Ο Άρης ισοφάρισε στο 22-22 και ο τεχνικός του Πανναξιακού, Δημήτρης Σολκίδης πήρε τάιμ άουτ.  Στην επιστροφή οι «κιτρινόμαυρες» πιο συγκεντρωμένες και πιο ψύχραιμες πήραν το σετ με 25-23 και το προβάδισμα με 2-1.

Στο τέταρτο σετ,  ο Πανναξιακός ήταν καταιγιστικός και με ένα εκπληκτικό σερί ξέφυγε με 13-23 κατέκτησε το σετ με 13-25 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τάι-μπρέικ είχαμε ακόμα μία φορά δυνατές μάχες με τον Πανναξιακό να προηγείται με 3-6 και 4-8. Ο Άρης πλησίασε στο 7-8 με τον Πανναξιακό να ξεφεύγει και πάλι με +3 με 7-10. 8-12 και 10-14. Οι Θεσσαλονικιές με μια απέλπιδα προσπάθεια πλησίασαν σε 13-14 και ο Πανναξιακός κατόρθωσε με μεγάλη ψυχραιμία να πάρει τελικά το σετ-πρόκριση με 13-15 και συνολικό σκορ 2-3.

Δημήτρης Σολκίδης:(Άρης) «Νομίζω ότι φέτος δεν μας… θέλει. Έγινε ένα απίστευτο ματς, μια διαφήμιση του γυναικείου βολεϊ, όπου παίξαμε κι οι δυο ομάδες πολύ καλά, αλλά η Νάξος ήταν πιο τυχερή και πήρε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ειμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια, όχι από το αποτέλεσμα και θέλω να συνεχίσουμε έτσι ως το τέλος».

Γιώργος Ρούσης:(Πανναξιακός) «Αυτό που μετράει είναι η πρόκριση και το ότι είμαστε μέσα σε έναν ακόμη στόχο. Σήμερα είδαμε τον καλύτερο φετινό Άρη ενώ εμείς ήμασταν λίγο πιο κάτω από τα στάνταρντς μας και προέκυψε ένα πολύ καλό παιχνίδι το οποίο θα μπορούσε να κερδίσει είτε η μία είτε η άλλη ομάδα»

Τα σετ 2-3: 25-23, 21-25, 25-23, 13-25, 13-15

Άρης (Σολκίδης) Πεσόα 5 (1/5 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Αλεξάκου 12 (10/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 27% άριστες), Κωνσταντινίδου 8 (7/14 επ., 1 άσο), Καετάνο 17 (14/40 επ., 3 μπλοκ, 59% υπ. – 53% άριστες), Κις 19 (19/54 επ.),. Καραφουλίδου 8 (6/14 επ., 2 άσοι), Κελεσίδου –λ (33% υπ. – 21% άριστες) / Χίντζιου –λ, Πήττα, Γουγούση.

Πανναξιακός (Ρούσης) Φρέσκο 15 (13/36 επ., 2 μπλοκ), Πότοκαρ 28 (23/51 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 67% υπ. – 44% άριστες), Δρακουλίδου 7 (1/3 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Οικονομιδου 15 (10/17 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τοτσιδου 15 (13/33 επ., 2 μπλοκ, 51% υπ. – 30% άριστες), Ζακχαίου 9 (2/9 επ., 2 ασοι, 5 μπλοκ), Κακουράου –λ (39% υπ. – 21% άριστες)