«Δραπέτης» ΠΑΟΚ στο «Χαλκιοπούλειο»

Ο ΠΑΟΚ μετά από δέκα χρόνια έφυγε νικητής από το «Χαλκιοπούλειο», επικρατώντας δύσκολα με 3-2 επί της Λαμίας τη 2η στροφή του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε δυνατά, πίεσε από το σερβίς και λειτουργούσε σωστά στην επίθεση για να γίνει το 9-16 και το 0-1 (16-25). Ωστόσο, στο δεύτερο σετ η Λαμία ανέβασε την απόδοσή της πίεσε από την αρχή. Στο  24-20,  η αδράνειά της έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να μειώσει 24-23 αλλά τελικά οι Λαμιώτες κατάφεραν να κάνουν το 1-1 (27-25).

Με τους Γκόμεζ, Σαφράνοβιτς να ηγούνται στο σκοράρισμα, προηγήθηκε με 1-2 σετ (22-25) με τον ΠΑΟΚ που μπήκε αποφασιστικά και στο τέταρτο σετ. Η ομάδα του Καλμαζίδη έφτασε σε σετ μπολ στο 23-24 και η Λαμία ισοφάρισε σε 24-24. Η μάχη πήγε  πόντο -πόντο με τη Λαμία να εκμεταλλεύεται το πέμπτο της σετ μπολ και να ισοφαρίζει σε 2-2! Ίδια εικόνα και στο τάι μπρέικ με τη Λαμία να φθάνει μια ανάσα από τη νίκη στο 14-13 αλλά τον Δικέφαλο πιο συγκεντρωμένο να κάνει το 14-14 και να παίρνει τη νίκη με 15-17, δραπετεύοντας από το Χαλκιοπούλειο!

Μετά και το τέλος του αγώνα ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης τόνισε: “Η Λαμία εμφανίστηκε πολύ καλύτερη από ό,τι περιμέναμε. Έπαιξε ελεύθερα μέσα στην έδρα της και μετά και το πρώτο σετ μας δυσκόλεψε αρκετά. Από την πλευρά μας θεωρώ θα μπορούσαμε να είχαμε πάει και καλύτερα σε κάποια επιμέρους κομμάτια όπως για παράδειγμα στο μπλοκ. Έχουμε αδυναμίες , που οφείλονται στο ότι ακόμα δεν έχουμε στρώσει σαν ομάδα αφού είμαστε στη 2 αγωνιστική. Θα δουλέψουμε και άλλο στις προπονήσεις και από παιχνίδι σε παιχνίδι θα είμαστε καλύτεροι”.

Τα σετ: 16-25, 27-25, 22-25, 32-30, 15-17

ΛΑΜΙΑ (Μέλκας) : Γκιρτζίκης 8 (4/11επ. 1 άσος, 3 μπλοκ), Γκιμαράες 34 (30/57επ. 2 άσους, 2 μπλοκ, 77%υπ-47%αρ), Χήρας 15(11/16επ. 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μακίμπιν 5(1/1επ.4 άσους), Παπαδόπουλος 13 (12/32επ. 1 άσος), Καβαδάς (38%υπ-12%αρ), Τσιπ (λ-64%υπ-56%αρ.υπ), Αλεξίου 11 (9/22επ. 2Μπλοκ, 62%υπ.-35%αρ.υπ), Κουτσονίκας, Βλαχόπουλος, Καρβούνης, Μαδούρας

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 11 (8/12επ. 1άσος, 2 μπλοκ), Μουρ 4(2/6επ. 1 μπλοκ, 1άσος), Γκόμεζ 31 (27/56επ. 2 άσους,2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 26(24/40επ. 1 άσος , 1μπλοκ, 57%υπ-46%αρ), Εφραιμίδης 19 (15/23επ. 1 μπλοκ, 3 άσους), Κουρνέτας 4(4/4επ), Γκαράς (λ-62%υπ-46%αρ), Σαμπάνης , Ντίνας 2 (2/4επ), Καρασαββίδης.