Έχασε Χίππε, κέρδισε Παναθηναϊκό

Το αήττητο σερί του Παναθηναϊκού σταμάτησε στον Πειραιά καθώς ο Ολυμπιακός αν και είχε εκτός αγώνα από το 2ο σετ την Χίππε  και βρέθηκε να χάνει με 1-2 και 26-27 κατάφερε να επικρατήσει με 3-2  και να γνωρίσει την αποθέωση από τον κόσμο του…

Ντέρμπι των ανατροπών ήταν αυτό στο κλειστό του Ρέντη. Ένα ντέρμπι που ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει το πλεονέκτημα, όμως ο τραυματισμός της Χίππε στο 2ο σετ άλλαξε τα δεδομένα και έδωσε στον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να προηγηθεί με 1-2 και μάλιστα να φθάσει μια ανάσα από το τρίποντο όταν στο 25-26 είχε ματς -μπολ και με την Φίλντ μπορούσε να τελείωνε την υπόθεση νίκη.

Ωστόσο η Καναδή χρεώθηκε με υπέρβαση που προκάλεσε  έντονες διαμαρτυρίες στον Παναθηναϊκό… Όμως παρά τις διαμαρτυρίες το παιχνίδι συνεχίστηκε από το 25-25 που κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό, ο οποίος λίγο αργότερα με το 29-27 ισοφάρισε σε 2-2 και στο ταϊ-μπρεϊκ βγάζοντας ψυχή και πάθος έφθασε στη νίκη.

Μια νίκη που έσπασε το αήττητο του Παναθηναϊκού και φέρνει τις “ερυθρόλευκες” σε απόσταση αναπνοής στην βαθμολογία (19 με 18).

Κορυφαία για τον Ολυμπιακό η Άννα Λαζάρεβιτς που δήλωσε παρών στα δύσκολα και με το πάθος της αλλά και την βοήθεια των Μαλασάϊ-Χριστοδούλου έφερε τη νίκη για τις “ερυθρόλευκες”.

* Στα αξιοπερίεργα του ντέρμπι περνά και η έλευση της “πράσινης” αποστολής στο Ρέντη με κομβόι ταξί, καθώς το λεωφορείο που θα μετέφερε τον Παναθηναϊκό από την Λεωφόρο Αλεξάνδρας στον Πειραιά λόγο κίνησης δεν έφθασε ποτέ στον προορισμό του αναγκάζοντας τους πάντες να επιστρατεύσουν ταξί για να πάνε εγκαίρως στο γήπεδο.

Προβάδισμα έδρας

Το πρώτο σετ του ντέρμπι ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό καθώς είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα του από την αρχή μέχρι τέλους και έφθασε εύκολα στο 1-0.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και προηγούμενες με 3-1 και 5-3, όμως οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 6-6 και 7-7. Αυτή όμως ήταν και η τελευταία φορά που ήταν κοντά στο σκορ με τις γηπεδούχες αφού ο Ολυμπιακός με τα λάθη του Παναθηναϊκού και την Γιώτα έτρεξε ένα 4-0 σερί κάνοντας το 11-7.

Έχοντας βρει ρυθμό πλέον και με τις «πράσινες» να συνεχίζουν τα λάθη τους ο Ολυμπιακός με το 16-10 ανέβασε την διαφορά και λίγο αργότερα με την Λαζάρεβιτς και την υπέρβαση της Φίλντ έκανε το 20-13.

Με τους άσους της Χίππε ο Ολυμπιακός έφθασε στο 24-14 και στο τέλος με πόντο της Τσίμα που είχε περάσει ως αλλαγή της Γερμανίδας διαγώνιας οι «ερυθρόλευκες» έφθασαν στο 25-15.

Έχασε Χίππε και σετ

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μείωσε τα λάθη του και ήταν ανταγωνιστικός απέναντι στον Ολυμπιακό ο οποίος στάθηκε άτυχος στο 14-13 καθώς τραυματίστηκε και αποχώρησε η Χίππε. Γεγονός που εκμεταλλεύθηκαν οι «πράσινες» και με πρωταγωνίστριες τις Ρίτσι και Πολ έφθασαν στο 1-1.

Με κεκτημένη ταχύτητα και ψυχολογία από το πρώτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-1, όμως οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 7-7 δείχνοντας καλύτερος  και πιο πειθαρχημένος από το προηγούμενο σετ.

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 13-13. Η Χίππε έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στις  Πειραιώτισσες, όμως η ατυχία χτύπησε την πόρτα της Γερμανίδας  καθώς αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο γόνατο της με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από την Τσίμα… Τα χειρότερα όμως για την Χίππε ήρθαν λίγο αργότερα αφού οι πρώτες εκτιμήσεις του ιατρικού επιτελείου του Ολυμπιακού να κάνει λόγο για οστικό οίδημα στον έσω μηνίσκο του αριστερού της γονάτου.

Με διαγώνια πλέον την Τσίμα ο Ολυμπιακός έφθασε στο 17-15 και το 19-17, ωστόσο οι «πράσινες» με τις Ρίτσι, Πολ και καλό μπλοκ έτρεξαν ένα σερί 4-0 κάνοντας το 19-21.

Η Μαλασάϊ μείωσε σε 20-21 όμως η Κωνσταντινίδου και Μερτέκη έφεραν τις «πράσινες» στο 21-23 και με πόντο της Καρπουζά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 1-1.

Προβάδισμα ψυχολογίας

Έχοντας αλλάξει για τα καλά πλέον η ροή του ντέρμπι ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο τρίτο σετ προηγούμενος με 1-6. Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς πέρασε την Βλαχάκη στην διαγώνιο αντί της Τσίμα, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην υποδοχή και την επίθεσή του με αποτέλεσμα οι «πράσινες» να φθάσουν στο 3-10.

Η αλλαγή πασαδόρου για τις Πειραιώτισσες (Τέζα αντί Χριστοδούλου) δεν άλλαξε τα δεδομένα, καθώς  ο Παναθηναϊκός με αποτελεσματικές επιθέσεις από την Ρίτσι και την Φίλντ έφθασε στο 7-15. Ο Κοβάτσεβιτς επανέφερε την Τσίμα στο παιχνίδι, όμως ο άσος της Ρίτσι έγραψε το 7-16 δίνοντας προβάδισμα 9 πόντων στις φιλοξενούμενες.

Παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού που μείωσε σε 10-16, ο Παναθηναϊκός με την Καρπουζά, την άστοχη επίθεση της Γιώτας και η Κωνσταντινίδου έγραψε το 10-19 και τον Κοβάτσεβιτς να ζητά ταϊμ-άουτ.

Με πίεση στο σερβίς και κόντρα επιθέσεις ο Ολυμπιακός μείωσε στο 14-20 και 15-21 όμως με το άουτ της Τσίμα ο Παναθηναϊκός έκανε το 15-22 και στο τέλος με την Ρίτσι οι «πράσινες» έκαναν το 17-25 και το 1-2 «παγώνοντας» τους πάντες στο Ρέντη.

Ισοφάριση στις… λεπτομέρειες

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός μετά το 5-5 και το 7-7 έδειξε να «ξυπνά» από τον λήθαργο και με το λάθος του Παναθηναϊκού και  άσο της Μαλασαϊ  ξέφυγε 9-7 και λίγο αργότερα με νέο άσο της Γιώτας έκανε το 11-8.

Ο Παναθηναϊκός όμως απάντησε με ένα σερί 6-0 και με τις Κωνσταντινίδου, Μερτέκη προσπέρασε κάνοντας το 11-14. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση ισοφαρίζοντας σε 14-14 και με την Μαλασάϊ σε 15-15 όμως η Ρίτσι έφερε τις «πράσινες» στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ με το 15-16.

Με την Μερτέκη οι φιλοξενούμενες πήγαν στο 16-18, όμως ο Ολυμπιακός με την Βλαχάκη, την Γιώτα και το λάθος της Ρίτσι έκανε το 19-18 και με τις Μαλασαϊ-Λαζάρεβιτς το 21-19 εν μέσω αποθέωσης από τους φιλάθλους του.

Με τα λάθη του Παναθηναϊκού οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς έκαναν το 23-20, ωστόσο η Πολ και η άουτ επίθεση της Λαζάρεβιτς έφεραν την διαφορά στον πόντο (23-22).

Η αδράνεια των «πράσινων»  έκανε το 24-22, όμως η Κωνσταντινίδου, ο άσος της Πολ και η άστοχη επίθεση της Τσίμα έκαναν το 24-25 δίνοντας ματσ-μπολ στον Παναθηναϊκό.

Η Λαζάρεβιτς κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό ισοφαρίζοντας σε 25-25, όμως η Κωνσταντινίδου εκανε το 25-26. Η Φιλντ στην προσπάθειά της να τελειώσει το σετ χρεώθηκε με υπέρβαση για να γίνει το 26-26 όμως η Μερτέκη έδωσε το 3ο ματς μπολ στην ομάδας της κάνοντας το 26-27.

Ο Ολυμπιακός όμως παρά το ότι βρέθηκε μια ανάσα από την ήττα κατάφερε να επιστρέψει και με δύο πόντους της  Μαλασάϊ  και μπλοκ στην Ρίτσι να κάνει το 29-27 και το 2-2 γνωρίζοντας την αποθέωση από τους οπαδούς του.

Ανατροπή νίκης

Εκεί ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε να χάνει με 3-4 εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Παναθηναϊκού και την Λαζάρεβιτς έκανε το 7-5 και το 8-6 με την Μαλασάϊ.

Το λάθος της Φίλντ κράτησε την διαφορά στο +2 για τον Ολυμπιακό (9-7), όμως η Κωνταντινίδου και το μπλοκ στην Βλαχάκη έκαναν το 9-9 ανεβάζοντας στα ύψη την αδρεναλίνη.

Η μεταφορά της Κωνσταντινίδου και το λάθος σερβίς της Γιώτα πήγαν το σκορ στο 10-10, ωστόσο ο Ολυμπιακός με μπλοκ στην Ρίτσι και πόντο της Χριστοδούλου έκανε το 12-10.

Το λάθος της Χριστοδούλου έφερε τον Παναθηναϊκό στον πόντο όμως η Λαζάρεβιτς με δύο συνεχόμενες επιθέσεις της έγραψε το 14-11 και στο τέλος το λάθος σερβίς της Μερτέκη έφερε το 15-11 και το 3-2 για τις Πειραιώτισσες που καταχειροκροτήθηκαν από τον κόσμο τους.

Κλειδί της αναμέτρησης το 2ο σετ και το 14-13. Εκεί όπου η Χίππε αισθάνθηκε έντονες ενοχλήσεις στο αριστερό της γόνατο και αποχώρησε αφήνοντας την θέση της στην Τσίμα. Μια αποχώρηση που δημιούργησε πρόβλημα στον Ολυμπιακό που παρά τις προσπάθειες και αλλαγές του Κοβάτσεβιτς έφεραν τις “πράσινες” στο 1-2 και μια ανάσα από το τρίποντο.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Ελπίζω ο κόσμος να το απόλαυσε. Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι. Στο πρώτο σετ και στο μισό δεύτερο παίζαμε καλά. Σίγουρα ο τραυματισμός της Χίππε μας επηρέασε. Οι παίκτριές μου έμοιαζαν να είναι χαμένες στο διάστημα. Συνεχίσαμε να παλεύουμε. Είναι μια μεγάλη νίκη υπό τις συνθήκες που ήρθε. Είχαμε εκτός τη Χίπε και δεν είχαμε καλή υποδοχή για αυτό αναγκαστήκαμε να παίξουμε πολλές επιθέσεις από τη θέση “4”. Η νίκη όμως είναι πάντα νίκη».

Δημήτρης Καζάζης: «Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι. Αξίζαμε τη νίκη. Το λάθος ήταν καθοριστικό εκεί που έγινε. Δεν το λέω για δικαιολογία, απλά θα τελείωνε το ματς με 3-1. Όταν το δει στην τηλεόραση (σ.σ η διαιτητής) θα καταλάβει το λάθος που έκανε. Ο Ολυμπιακός μας πίεσε. Πιστεύω ότι στη φυσιολογική ροή του αγώνα το ματς πήγαινε για 3-1. Όταν φεύγει η Χίππε από το παιχνίδι απλοποιείται το παιχνίδι για εμάς. Με την απουσία της καταφέραμε και προσαρμοστήκαμε στο μπλοκ. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των κοριτσιών της ομάδας».

Τα σετ: 25-15, 22-25, 17-25, 29-27, 15-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (3/16 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 22 (17/38 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 46% υπ – 38% άριστες), Μαλασάι 16 (14/53 επ, 2 άσσοι, 38% υπ – 25% άριστες), Λαμπρούση 4 (3/11 επ, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (3/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίππε 10 (8/19 επ, 2 άσσοι) / Κονόμι (λ, 40% υπ – 27% άριστες), Κοκκινάκη (λ), Βλαχάκη 1 (μπλοκ), Τσίμα 10 (8/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 50% υπ – 25% άριστες), Εμμανουηλίδου, Τέζα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Χρυσομάλλη, Κωνσταντινίδου 19 (15/21 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πολ 14 (11/42 επ, 3 άσσοι, 68% υπ – 58% άριστες), Μερτέκη 23 (20/48 επ, 3 μπλοκ), Ρίτσι 11 (10/34 επ, 1 άσσος, 31% άριστες – 22% άριστες), Φιλντ 6 (4/21 επ, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 50% υπ – 36% άριστες), Λαγουδάκη, Καββαδία, Καρπουζά 2 (2/2 επ)