Έχασε την πρόκριση κέρδισε τις εντυπώσεις

Την ήττα με 3-1 και στο δεύτερο ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ γνώρισε η εθνική μας ομάδα από τη γηπεδούχο ομάδα του Αζερμπαϊτζάν η οποία στον τελικό του θεσμού θα αντιμετωπίσει την Σλοβακία σε διπλά ματς (30/6-3/7) η οποία απέκλεισε με δύο νίκες τη Σλοβενία που είχε εντυπωσιάσει στον όμιλο που διοργανώσαμε στη Μεγαλόπολη πριν λίγες μέρες. Παρά την ήττα τα κορίτσια του Καλμαζίδη, κέρδισαν τις εντυπώσεις με το πάθος, τη μαχητικότητα και τη διάθεση που έδειξαν σε όλα τα σετ.

Πλέον η εθνική θα ξαναμαζευτεί τον Αύγουστο για προετοιμασία ενόψει των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος με αντιπάλους τη Σλοβενία, Λευκορωσία, Τσεχία.

Ντέρμπι είχαμε από το πρώτο σετ με την εθνική μας να πιέζει το Αζερμπαϊτζάν στο σκορ και να είναι συνεχώς στους 1-2 πόντους ως το δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ (16-14). Οι Αζέρες ανεβασαν την απόδοση τους και ξέφυγαν με 20-15 αλλα η εθνική μας ομάδα, με σερί 6-1, μείωσε σε 22-21 με κόντρα επίθεση της Μερτέκη αλλα δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και με επιθέσεις της Κούλαν και της Ραχίμοβα πήρε το σετ με 25-22

Θύελλα στο δεύτερο σετ η εθνική μας που με όπλο το σέρβις χαρις στο οποίο πήρε 7 άσους, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε παρτι και με Γιώτα, Βασιλαντωνάκη, Μερτέκη, Κιόση πήρε πανηγυρικά το σετ με 9-25 και ισοφάρισε σε 1-1.

Το σκηνικό άλλαξε στο τρίτο σετ όπου το Αζερμπαϊτζαν πολύ αποφασιστικό και τρομερά αποτελεσματικό στην επίθεση πήρε εύκολα μεγάλη διαφορά από την αρχή με 16-9 και με τις Μπαϊράμοβα, Χασάνοβα, Αλίεβα, πήρε το σετ με 25-15 και με 2-1 πανηγύρισε την πρόκριση αφου με αυτό το σετ, τσέκαρε το εισιτήριο για τον τελικό με την Σλοβακία.

Στο τέταρτο σετ το ματς ήταν πιο χαλαρό, οι προπονητές των δύο ομάδων χρησιμοποίησαν ολες τις παίκτριες που ειχαν στη διάθεση τους. Οι Αζέρες  στα μισά του σετ ξέφυγαν με 16-8, η εθνική μας προσπάθησε να πλησιάσει αλλα το μόνο που κατάφερε ητν να μειώσει προσωρινά τη διαφορά σε 23-16 και το Αζερμπαϊτζάν “καθάρισε” το σετ με 25-16 και το ματς με 3-1.

Τα σετ: 25-22, 9-25, 25-15, 25-16

Αζερμπαϊτζάν (Γκαράγιεφ) Πόζνιακ 8 (4/12 επ., 4 άσοι), Μπαϊράμοβα 8 (7/18 επ., 1 άσο, 44% υπ. – 34% άριστες), Χασάνοβα 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Κούλαν 16 (9/21 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Ραχίμοβα 19 (11/25 επ., 5 σσοι, 3 μπλοκ), Χαμπίμποβα 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μαμάντοβα -λ. (65% υπ. – 40% άριστες) / Αλίεβα 1 (1 άσο), Ζίντκοβα 1 (1/7 επ.), Γιαγκούμποβα.

Ελλάδα (Καλμαζίδης) Βασιλαντωνάκη 12 (7/26 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 14% άριστες), Παπαφωτίου 4 (2/3 επ., 2 άσοι), Κιόση 10 (8/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (3/8 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μερτέκη 8 (3/13 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 27% άριστες), Γιώτα 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ. (31% υπ. – 25% άριστες) / Ιακωβίδου, Διώτη, Χριστοδούλου 1 (1 άσο), Γενιτσαρίδη 4 (4/8 επ.), Εμμανουηλίδου 1 (1 άσο).