Έδειξε ποιος είναι το… αφεντικό στην πόλη, 3-0 ο ΠΑΟΚ τον Ηρακλή

Για δεύτερη φορά στη φετινή σεζόν, μετά το Λιγκ Καπ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 (25-20, 25-17, 25-19) του Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015 στο τοπικό ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής. Παρά την απώλεια του «πολυεργαλείου» Σαφράνοβιτς, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς των κυανόλευκων και με υπεροπλία σε όλες τις γραμμές έφτασε εύκολα στο πρώτο του φετινό ματς στην Πυλαία στην 2η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα. Με 11 πόντους ο Όκολιτς ήταν ο κορυφαίος σκόρερ του ΠΑΟΚ, ενώ με 13 πόντους ο Αρμενάκης του «Γηραιού», αρκέστηκε στον τίτλο του τοπ σκόρερ του αγώνα.

Η εντυπωσιακή εμφάνιση του “Γηραιού” στην πρεμιέρα επί της Κηφισιάς, σε συνδυασμό με τον βαθμό που άφησε στο σπίτι της νεοφώτιστης Κομοτηνής ο ΠΑΟΚ, είχαν σκορπίσει αισιοδοξία στους κυανόλευκους, για μια ρεβάνς του Λιγκ Καπ στην Πυλαία και φυσικά για το γόητρο στην Θεσσαλονίκη. Ευσεβείς πόθοι, που τελικά όμως μπροστά στην ανωτερότητα των γηπεδούχων, έμειναν… ανεκπλήρωτοι για τους φιλοξενούμενους.

Mε πίεση στο σερβίς, σωστή ανάπτυξη από τον πολύ καλό Φιλίποφ και υπεροπλία στο φιλέ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε από νωρίς με 10-5. Στη συνέχεια οι “κυανόλευκοι” δυσκόλεψαν το σερβίς τους και με το καλό μπλοκ στον Όκολιτς ο Ηρακλής έριξε τη διαφορά στους 2 πόντους, 19-17. Ο Τζούριτς όμως με δυο συνεχόμενους πόντους έκανε το 23-18 και από το άστοχο σερβίς του Αρμενάκη ο ΠΑΟΚ έφτασε στην κατάκτηση του α’ σετ με 25-20.

Με καλή ψυχολογία και επιθέσεις α’ χρόνου από την καλή του υποδοχή ο «δικέφαλος του Βορρά» ξέφυγε στο ξεκίνημα του β’ σετ με 8-4. Στο 11-8 ο τραυματισμός (διάστρεμμα) του Σαφράνοβιτς στο πόδι του οποίου πάτησε ο Μαρκέζ κατά την προσγειωσή των δύο παικτών, έπειτα από προσπάθεια για διπλό μπλοκ στον Αρμενάκη, έθεσε τον Ισραηλινό ακραίο νοκ άουτ από το ματς, με τον Στάνκου να ρίχνει στην μάχη τον Κουβανό, Χιμένεθ.

Παρά την απώλεια του Σαφράνοβιτς, ο ρυθμός των γηπεδούχων δεν χάθηκε με αποτέλεσμα χάρις στη σοβαρότητα των παικτών του ΠΑΟΚ, με επίθεση του Χιμένεθ να φτάσει η διαφορά στους 6 πόντους για τους γηπεδούχους.

Συνεχόμενα λάθη του Ηρακλή όμως σε σερβίς, επίθεση και φιλέ, «έβαψαν» με 25-17 και το β’ σετ στα «ασπρόμαυρα».

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του γ’ σετ με τον Ηρακλή και τον άσο του Μπάιρον να να προηγείται, για πρώτη φορά στο ματς, με 6-5. Προβάδισμα που δεν κράτησε πολύ όμως, καθώς από το τακτικό σερβίς του Γκόρτσανιουκ και τα συνεχόμενα λάθη του Βραζιλιάνου Κλίντι, που έγινε αλλαγή στο 8-6 με τον Τζιουμάκα, οι γηπεδούχοι με Τακουρίδη αντί Όκολιτς, ανέκτησαν το προβάδισμα με 9-6.

Τα λάθη στην υποδοχή του Τζιουμάκα ανάγκασαν στο 11-8 τον τεχνικό του Ηρακλή, Γιάννη Ορφανό, να επαναφέρει τον Κλίντι, που παρά τους 11 πόντους του δεν βρέθηκε στην καλύτερή του μέρα.

Ο Αρμενάκης με τις επιθέσεις και τα μπλοκ του κρατούσε σε επαφή στο σκορ την ομάδα του μέχρι και το 17-15, καθώς στη συνέχεια η επιστροφή του Όκολιτς βοήθησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με επίθεση του Χιμένεθ με 22-16 και με ένα ακόμη λάθος του πρώην συμπαίκτη τους, Σωτηρίου, να “σφραγίσουν” με 25-19, 3-0 σετ τη δεύτερη φετινή νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Αβραμίδης

Διακύμανση

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-17, 25-20

2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-14, 25-17

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-19

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 3 άσσοι, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν: 3 άσσοι, 36 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-17, 25-19) σε 73΄.

Σέρτζιου Στάνκου (προπονητής ΠΑΟΚ) στο paokvolleyball.gr: “Είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, ξέραμε ότι παίζουμε με ένα δυνατό αντίπαλο και μια από τις καλύτερες ομάδες στην Ελλάδα και είμαι πολύ χαρούμενος με τον τρόπο που λειτούργησε η ομάδα. Το μυαλό μου είναι στον τραυματισμό του Αλεξάντερ (σ.σ Σαφράνοβιτς). Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι κάτι σοβαρό και θα μπορεί να μας βοηθήσει στο δύσκολο παιχνίδι στην Τουρκία”.

Ζένια Γκόρτσανιουκ (ακραίος ΠΑΟΚ) στο paokvolleyball.gr: “Ήταν μία επαγγελματική νίκη. Είμαστε συγκεντρωμένοι από το πρώτο μέχρι τον τελευταίο πόντο του παιχνιδιού. Έπρεπε να το πάρουμε ξεκούραστα το συγκεκριμένο παιχνίδι, ειδικά μετά τα γεμάτα παιχνίδια με Κομοτηνή και BBSK”.

Γιάννης Ορφανός (προπονητής Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015):”Δεν είμαι ευχαριστημένος, κάναμε πολλά λάθη που μας στοίχησαν και είχαμε πολύ άσχημα ξεκινήματα στο σετ. Όταν θες να διεκδικήσεις κάτι παραπάνω δεν επιτρέπεται να κάνεις τόσα λάθη. Προσπαθήσαμε να σημαδέψουμε στην υποδοχή τον Χιμένεθ, όμως δεν τα καταφέραμε. Αφήνουμε πίσω αυτό το ματς και βλέπουμε την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό την επόμενη αγωνιστική”.

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Όκολιτς 11π. (9/11 επ., 2 μπλοκ), Μαρκέζ 6 (6/10), Φιλίποβ 3 (2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκόρτσανιουκ 10 (8/13, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 67% υπ., 22%αρ.),, Τζούριτς 8 (7/23, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 6 (5/9, 1 μπλοκ, 73% υπ., 55%αρ.), / Κωνσταντινίδης (λ. – 56% υπ., 44%αρ.), Τακουρίδης 1 (1/1), Γάτσης, Χιμένες 8 (7/12, 1 άσσος, 45% υπ., 18%αρ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Ντίνας 5 (4/7επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Φέργκιουσον 8 (5/8, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρμενάκης 13 (12/28, 1 μπλοκ), Ρίου Κλίντι 10 (8/19, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 51% υπ., 43%αρ.), Σωτηρίου 5 (5/12, 35% υπ., 20%αρ.) / Μπαμπαλιούτας (λ. – 50%υπ., 25%αρ.), Μούχλιας 1 (1/2), Τζιουμάκας, Μπουράκης (λ).