Έδωσε απαντήσεις

Η ΑΕΚ ξεπέρασε το άγχος και τις… οικονομικές αγωνίες των προηγούμενων ημερών και πήρε ένα σημαντικό «διπλό» στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος των ανδρών μέσα στην έδρα του Άρη, με 3-0 σετ.

Με το «καλημέρα» η ΑΕΚ έδειξε ότι εκείνη θα… αποφασίσει για την τελική έκβαση της αναμέτρησης. Ο Άρης την πίεσε στο πρώτο και ιδιαιτέρως στο τρίτο σετ, έφτανε τακτικά στην πηγή μα νερό δεν εντέλει δεν ήπιε, καθώς η Ένωση διέθετε κάθε φορά και μια νέα “απάντηση” απέναντι στην άμυνα και στην επίθεση των γηπεδούχων.

Πήρε το προβάδισμα στο πρώτο σετ (8-11) και το διατήρησε μέχρι τέλους, ήταν δυνατή στο δεύτερο κι όταν στο τρίτο οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 4-0 η ομάδα του Χόρχε Ελγκέτα αφυπνίστηκε από τον… ολιγόλεπτο λήθαργό της έφερε το παιχνίδι στα ίσια και πήρε τη νίκη ανοίγοντας τη διαφορά στο τέλος.

Η ΑΕΚ δεν έχασε την ψυχραιμία της όταν ο Αρης προηγήθηκε στο τρίτο σετ με 4-0. Πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ πετυχαίνοντας το 16-17 και λίγο αργότερα έδωσε τις λύσεις ο Παγιάν που μέχρι και το τρίτο σετ δεν είχε στηρίξει την Ένωση, όσο θα μπορούσε.

Χόρχε Ελγκέτα (Προπονητής ΑΕΚ): «Είχαμε άγχος γιατί ήταν πρεμιέρα στο πρωτάθλημα. Παρά τα προβλήματά μας παίξαμε αρκετά καλά και πήραμε μια σπουδαία νίκη που θα μας βοηθήσει στη συνέχεια. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση των παικτών.

Ο Άρης χτύπησε το πρώτο και το τρίτο σετ αλλά εμείς είχαμε είχαμε κάθε φορά τις λύσεις για να βγούμε νικητές. Μετά από μια δύσκολη εβδομάδα η νίκη αυτή είναι βάλσαμο για όλους. Έχω πει ότι αυτή η ομάδα μπορεί να πάει ψηλά, αν έχει ηρεμία και λείψουν τα προβλήματα. Κάναμε μια καλή αρχή, δεν χρειάζεται όμως να κοιτάμε μακριά».

Τα σετ: 0-3 (23-25, 17-25, 21-25)

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 6 (6/18  επ, 59% υπ – 31% άριστες), Χαριτωνίδης 2 (1/2 επ,  1 μπλοκ), Νικηφορίδης 4 (3/9 επ, 1 άσσος, 80% υπ – 60% άριστες), Μπέλλος 16 (12/24 επ, 4 μπλοκ), Στίγγας 5 (2/7 επ, 3 μπλοκ), Χατηπαραδείσης 4/7 επ, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ – 72% υπ – 33% άριστες), Μαυροβουνιώτης 8 (8/13 επ, 85% υπ – 46% άριστες), Πιπέργιας

ΑΕΚ (Ελγκέτα): Ωρολογάς 4 (4/8 υπ, 71% υπ -33% άριστες), Κατσανεβάκης 13 (9/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 7 (4/23 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ – 50% άριστες), Παγιάν 20 (17/29 επ, 3 μπλοκ), Κρνιτς 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ) – 50% υπ – 30% άριστες), Οικονόμου, Δημητρούδης.