Εδραιώνεται 4άδα ο Άρης

Στο ντέρμπι του Ευόσμου, ο Άρης επικράτησε με 3-1 του Αίαντα και βρίσκεται μόνος στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 27β. την 14η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Οι φιλοξενούμενες κατέκτησαν εύκολα το πρώτο σετ με 25-16 αλλά στη συνέχεια ο Αίας έφερε το ματς στα ίσα, κερδίζοντας με 25-20 το δεύτερο σετ.

Ωστόσο, οι γηπεδούχες δεν είχαν διάρκεια αφού ο Άρης έχοντας λύσεις στην επίθεση με την εξαιρετική Βερόνικα Χουντίμα να φτάνει τους 24 πόντους και την Αλεξάκου να ακολουθεί με 14π. δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα. Στην επιστροφή της Σιμόν Καστανιέντα που ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό σημείωσε εννέα πόντους, τόσους όσους και η Καραφουλίδου που συμπλήρωσαν την επιθετική πολυφωνία του Άρη.

Στην αντίπερα όχθη, η Τζούριτς ήταν η μόνη με διψήφιο αριθμό πόντων (11π) ενώ ακολούθησε με 9π. η Κούση με την ομάδα του Ευόσμου να χάνει τη συγκεντρωσή της και να κάνει λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Άρης.

Ηλίας Ζωλασταθιάδης (Αίας Ευόσμου): «Φοβόμαστε παραπάνω απ’ όσο πρέπει σε κάποια σημεία των αγώνων. Δυστυχώς δεν έχουμε τις προσωπικότητες που έχουν οι άλλες ομάδες και είναι δύσκολο να παίζουμε σε αυτό το επίπεδο συνεχώς».

Γιάννης Τσαϊρέλης (Άρης): «Αν και κολλήσαμε στο δεύτερο σετ, θεωρώ ότι παίξαμε καλά και φτάσαμε στη νίκη με σχετική ευκολία».

Τα σετ: 16 – 25, 25 – 20, 18 – 25, 16 – 25

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 8 (8/15 επ., 26% υπ.), Βλάχου 5 (5/8 επ.), Κλέπκου 8 (3/20 επ., 5 άσσοι, 64% υπ.), Τζούριτς 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ), Κούση 9 (5/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 42% υπ.), Σωτήρογλου (λ, 50% υπ.), Αργυρίου, Μάτιου 3 (2/6 επ., 1 άσσος, 33% υπ.).

ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Αλεξάκου 14 (12/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ.), Γκλιγκόροβιτς 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουγούση, Καθάριου 4 (1/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καραφουλίδου 9 (4/9 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουντιμά 24 (19/31 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.) / Κελεσίδου (λ, 46% υπ.), Χίτζιου (λ), Μπάκα, Πήττα, Σιμόν 9 (9/15 επ.).