ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Εύκολα η Ρωσία

Εύκολη επικράτηση της Ρωσίας επί της Αιγύπτου με 3-0 σετ (25-11, 25-17, 25-09) για την 3η αγωνιστική του τουρνουά βόλεϊ ανδρών των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο Ντε Τζανέιρο.

Του Δημήτρη Πιτούλια

Η Ρωσία ήθελε να δώσει “απαντήσεις” μετά την ήττα της από την Αργεντινή με 1-3 σετ την προηγούμενη αγωνιστική και η ομάδα του Βλάντιμιρ Αλένκο διέλυσε την Αίγυπτο με 3-0 σε έναν αγώνα που είχε διάρκεια μόλις 54 λεπτά!!!

Με αυτή τη νίκη η Ρωσία έπιασε στην κορυφή του ομίλου την Αργεντινή με 6 βαθμούς και τρίτη έμεινε η Πολωνία με 5 βαθμούς, με την Αργεντινή και την Πολωνία να έχουν από έναν αγώνα λιγότερο.

Από πλευράς Ρωσίας πρώτος σκόρερ ήταν ο Βόλβιχ με 14 πόντους και τον ακολούθησε ο Μιχαΐλοφ με 13 που δείχνει ότι έχει ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό του και ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι από τους κορυφαίους της “αρκούδας”, ενώ από την Αίγυπτο, που κανένας παίκτης δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων, πρώτος σκόρερ ήταν Moneim με 7 πόντους.