CEV CUP

Εύκολα στους «16» ο Ολυμπιακός

Την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του CEV Cup πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, καθώς στον επαναληπτικό των “32” της διοργάνωσης επικράτησε με 3-0 (25-23, 25-17, 25-15) της εσθονικής Πάρνου και με τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς, διασκέδασε τις εντυπώσεις της πρόσφατης ήττας στη Σύρο και συνεχίζει το όνειρο της ευρωπαϊκής διάκρισης κόντρα στην ρουμανική Κραϊόβα.

olympiakos_parnu3

Η ομάδα του Ρομπέρτο Πιάτσα, έχοντας στα άκρα τους Όγκουρτσακ , Τσουκ καλύτερη σε όλους τους τομείς από τους φιλοξενούμενους και ιδιαίτερα στο μπλοκ, δυσκολεύτηκε μόνο στο α’ σετ, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο σκορ, με το προβάδισμα να “αλλάζει χέρια”. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν στο α’ τεχνικό ταίμ άουτ, οι Εσθονοί πήραν κεφάλι στο β’ τεχνικό ταίμ άουτ και μετά το ισόπαλο 23-23, ο Ολυμπιακός έφτασε με τριπλό μπλοκ στην κατάκτηση του σετ με 25-23.

Στο β’ σετ οι Πειραιώτες, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στου αντιπάλους τους φτάνοντας εύκολα με 25-17 στο 2-0, ενώ στο τελευταίο σετ ο Πιάτσα, βλέποντας τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, αποφάσισε να κάνει συντήρηση δυνάμεων ενόψει του σαββατιάτικου ματς με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, δίνοντας χρόνο σε όλους τους παίκτες του.

Στο 8-3 πέρασε τους Κοκκινάκη και Σακκόγλου στο ματς αντί των Τσουκ και Έγκλσκαλνς και χωρίς να απειληθεί ούτε στιγμή, 16-9  “σφράγισε” πανηγυρικά με 25-15 και 3-0 σετ την πρόκρισή του στις “16” καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

olympiakos_parnu_2

Εκεί θα βρεθεί αντιμέτωπος με την ρουμανική Κραιόβα, καθώς οι συμπατριώτες του ερυθρόλευκου κεντρικού, Σπίνου, παρά την εκτός έδρας ήττα τους με 3-2 από τη Φάτρα Ζλιν, προκρίθηκε χάρις στο εντός έδρας 3-0 σετ του α’ αγώνα.

To πρώτο παιχνίδι θα διεξαχθεί στη Ρουμανία το διάστημα 1-3 Δεκεμβρίου και ο επαναληπτικός θα πραγματοποιηθεί στις 15 Δεκεμβρίου στο Ρέντη

Ρομπέρτο Πιάτσα (Προπονητής Ολυμπιακού): «Ξεκινήσαμε λίγο ανησυχητικά, όπως στο Σύρο και νομίζω ότι το μυαλό μας στο πρώτο σετ βρισκόταν ακόμα εκεί. Στη συνέχεια όμως βελτιωθήκαμε και ήμασταν πολύ καλύτεροι. Σήμερα είδα το παιχνίδι σαν να ήμουν φίλαθλος, πίστεψέ με. Κάθε φορά δίνω και την ψυχή μου στον αγώνα, αλλά σήμερα το είδα σαν φίλαθλος.

Προσπαθούσα να τσεκάρω στα μάτια των παικτών μου τα συναισθήματά του και στην αρχή ήταν ακριβώς όπως στη Σύρο. Στο 3ο σετ ήταν όλοι χαρούμενοι αφού είχαμε εξασφαλίσει την πρόκριση. Εγώ θέλω να είμαστε το ίδιο γιατί ο Ολυμπιακός είναι Ολυμπιακός. Εμείς πρέπει να αποδείξουμε ότι είμαστε έτοιμοι να παίξουμε κάτω από πίεση».

Στιβαχτής (πασαδόρος Ολυμπιακού): «Σίγουρα κρατάμε το γεγονός ότι κερδίσαμε με 3-0 και προκριθήκαμε καθώς επίσης και το γεγονός ότι δεν αφήσαμε το παιχνίδι από το σημείο που προηγηθήκαμε με δυο σετ. Έκανε αλλαγές και ο αντίπαλος αλλά και εμείς με τα παιδιά που μπήκανε δείξαμε ότι δεν είναι κανένας βασικός και αναπληρωματικός.

Όλοι πρέπει να βοηθάνε για να πετύχουμε τους στόχους μας. Στην Ευρώπη ο στόχος είναι να πάμε όσο πιο ψηλά μπορούμε. Μέχρι να έρθει το επόμενο ευρωπαϊκό ματς με την Κραϊόβα η σκέψη μας πρέπει να είναι στο πως θα γινόμαστε καλύτεροι».

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-17, 25-15)

Ολυμπιακός (Ρ. Πιάτσα): Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Εγκλεσκαλνς 8 (8/21), Τσουκ 7 (6/16, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 56% άρ.), Ογκουρτσακ 11 (9/16, 2 μπλοκ, 64% υπ. – 45% άρ.), Παπαδόπουλος 7 (3/5, 1 άσος, 3 μπλοκ), Σπίνου 3 (1/1, 2 μπλοκ), Ταμπουρατζής -λ. (58% υπ. – 42% άρ.) / Σακόγλου 4 (2/6, 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 4 (4/8), Γκούζντα, Γαλιώτος, Σφενδυλάκης 1 (1/1).

Πάρνου (Α. Κίλ): Μάρτι Κιλ, Πουλκ 11 (11/18), Λέπικ 11 (9/30, 1 άσος, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 50% άρ.), Νομσάλου 4 (4/11, 80% υπ. – 67% άρ), Ταμεμάα 3 (2/9, 1 άσος), Πάλμαρ 4 (3/8, 1 μπλοκ), Γιάρβεκουλγκ -λ. (47% υπ. – 27% άρ.) / Νάσαρ 2 (2/4), Κορεσάαρ 1 (1/4, 40% υπ. – 20% άρ.), Μάρκους Κιλ 1 (1/1), Μπέργκστεϊν.