Εύκολο έργο η Κηφισιά

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς, αν και καθυστέρησε σχετικά να “μπει” στο Ζηρίνειο για το ματς της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague “Πάμε Στοίχημα”,  με υψηλά ποσοστά σε υποδοχή και αδιαμφισβήτητη ανωτερότητα σε επίθεση και μπλοκ έφτασε στην 12η νίκη του κυριαρχώντας με 3-0 (25-21, 2519, 25-9) του αποδεκατισμένου Άρη, που παίζοντας με ένα πολύ νεανικό σύνολο, έβγαλε πάθος και ενθουσιασμό, αλλά “πλήρωσε” την απειρία του.

Χωρίς λοιπόν τους τραυματίες Κυριακίδη, Χαριτωνίδη, Γκιρτζίκη, αλλά και τον Παπαϊακώβου η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε να παίξει χωρίς άγχος έχοντας στη συνθεσή της το νεοαποκτηθέντα Μακρυγιάνη και πολλούς αθλητές από την εφηβική ομάδα. Με καλή υποδοχή η ομάδα του Γιάννη Μέλκα και επιθετική αιχμή τον Τζελάτη, κατάφερε εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων να προηγηθεί με 8-7. Συνεχόμενα μπλοκ των “κίτρινων” ανέβασαν τη διαφορά στο 12-7 με τους παίκτες της Κηφισιάς σαν “υπνωτισμένοι” διατήρησαν το προβάδισμα με 16-13. Το τακτικό σερβίς του Παπαγγελόπουλου και οι επιθέσεις του Γιοβάνοβιτς, οδήγησαν στο 17-17 και κάπου εκεί “μίλησε” η υψομετρική διαφορά των δύο ομάδων στο  φιλέ, όπου με ένα επιμέρους σερί πόντων 8-3 και απόλυτους “άρχοντες” τους Μπίσετ-Παπαγγελόπουλο, η Κηφισιά   πήρε με 25-20 προβάδισμα στα σετ 1-0, παρά τις αλλαγές του Μέλκα.

Στο β’ σετ η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη με καλο μπλοκ και επίθεση ξέφυγε από νωρίς με 8-4 και με το “επιθετικό κρεσέντο” των Γιοβάνοβιτς, Ρουμελιωτάκη ανέβασε τη διαφορά στο 16-10. Ο Άρης προς στιγμή με ανεβαμσένο μπλοκ και επίθεση έδειξε να αντιδρά μειώνοντας σε 17-13, αλλά στη συνέχεια το καλό μοίρασμα παιχνιδιού του Νικολάκη και οι αστοχες επιλογές των φιλοξενούμενων είχε ως αποτέλεσμα τον επιθετικό πλουραλισμό της Κηφισιάς που ζευγάρωσε με 25-17 τα κερδισμένα της σετ.

Στο τρίτο σετ , που δεν αντέχει σε ιδιαίτερο σχολιασμό η Κηφισιά με όπλο της την επίθεση και το μπλοκ (15-4) προηγήθηκε εύκολα με 16-7. Κάπου εκεί ο Άρης φάνηκε να “πετάει λευκή πετσέτα”, καθώς ο Μέλκας, περνώτας αντί του Τζελάτι, τον Μήλη και οι καταιγιστικοί σε ρυθμό γηπεδούχοι  με τους Παπαγγελόπουλο-Γιοβάνοβιτς να κάνουν ό,τι θέλουν, πανηγύρισαν με το εντυπωσιακό 25-9, μία ακόμη “καθαρή” νίκη διατηρώντας αήττητη την έδρα τους.

Κώστας Αρσενιάδης (προπονητής Α.Ο.Π Κηφισιάς): «Παρουσιαστήκαμε σοβαροί και κάναμε ό,τι έπρεπε σε ένα παιχνίδι που ήθελε ειδική διαχείριση δεδομένου ότι ο Άρης κατέβηκε με πολλές απουσίες. Δεν έπρεπε να τον υποτιμήσουμε και αυτό κάναμε για 2.5 σετ. Από αυτό το ματς κρατάω τους τρεις βαθμούς που είναι πολύτιμοι και τη νοοτροπία που έδειξαν οι παίκτες μου, όντας πειθαρχημένοι στο πλάνο μας μέχρι τον τελευταίο πόντο»

Γιάννης Μέλκας (προπονητής  Άρη): «Ξέραμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα με πολύ ταλέντο που είναι εξαιρετικά δεμένη. Εμείς κατεβήκαμε με πολλά προβλήματα. Η διαφορά των δυο ομάδων δεν φάνηκε στην αρχή. Στη συνέχεια όμως η Κηφισιά ανέβασε ταχύτητα. Τα παιδιά έπαιξαν όσο μπορούσαν. Πιστεύω ότι στα δυο πρώτα σετ σταθήκαμε με αξιοπρέπεια. Συνεχίζουμε ξέροντας ότι έχουμε ένα… βουνό μπροστά μας».

ΑΟΠ Κηφισιάς – Άρης 3-0 (25-20, 25-17, 25-09)

ΑΟΠ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 3 (3/12 επ., 75% υπ. – 69% άριστες), Μπίσετ 13 (5/10 επ., 8 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 10 (9/15 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 33% άριστες), Γιοβάνοβιτς 19 (16/25 επ., 3 μπλοκ), Στεφάνου -λ (86% υπ. – 86% άριστες) / Κόντος, Φραγκιαδάκης 1 (1 μπλοκ).

Άρης (Μέλκας): Μούχλιας 5 (4/15 επ, 1 μπλοκ, 45% υπ – 23% άριστες), Μέλκας 4 (2/3 επ, 1 άσο, 1 μπλοκ), Πρώιος, Μακρυγιάννης 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 6 (6/17 επ, 27% υπ – 13% άριστες), Τζελάτι 9 (8/26 επ, 1 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας -λ (58% υπ – 33% άριστες) / Κουτσονίκας, Μήλης, Παπασταμάτος, Ντινόπουλος.