Εύκολο τρίποντο με Σιμόν για Άρη

Στις νίκες επέστρεψε ο Άρης, καθώς επικράτησε με 3-0 (25-19, 25-20, 25-14) της Ηλιούπολης στο κλειστό της Πυλαίας στον αγώνα της 10ης αγωνιστικής και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα της Volleyleague, στην παρθενική νίκη για τον Γιάννη Τσαϊρέλη στην δεύτερη του παρουσία στον πάγκο των «κιτρινόμαυρων». Η κυριαρχία των κίτρινων ήταν εμφανής σε όλους τους τομείς με την αθηναϊκή ομάδα, χωρίς ξένες αθλήτριες, να μην μπορεί να αντισταθεί στις «κίτρινες» που με την τοπ σκόρερ του Σιμόν (17π) αποτελεσματική σε σερβίς και επίθεση, όσο περνούσε η ώρα, ήταν και καλύτερος. Για τις φιλοξενούμενες που προσπάθησαν ιδιαίτερα στο β’ σετ να αντισταθούν, αλλά οι 11 πόντοι που πέτυχαν έκαστες Λιάγκη, Τοτσίδου δεν ήταν αρκετές, για να αποτρέψουν την ήττα στο τελευταίο παιχνίδι της ομάδας της Μπλάμη στον α γύρο.

Στο α’ σετ ο  Άρης εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη της Ηλιούπολης, που κράτησε την υποδοχή της και είχε σε καλή μέρα τη Λιάγκη, προηγήθηκε με 8-7. Με την Τσοτσίδου να βοηθάει στο σκοράρισμα οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν 10-10, αλλά οι γηπεδούχες με επιθέσεις των Καραφουλίδου, Αλεξάκου, καλό μοίρασμα της Γκλιγκόροβιτς και λάθη της Ηλιούπολης άνοιξαν τη διαφορά σε 16-11. Βελτιώνοντας την υποδοχή τους, με το καλό σερβίς της Αλεξάκου και ανεβάζοντας τα ποσοστά της στην επίθεση η Σιμόν, οι «κίτρινες» έφτασαν  στο 21-14 και παρά το καλό σερβίς των φιλοξενούμενων κατέκτησαν με 25-19 το α’ σετ.

Στο β’ σετ η Ηλιούπολη, μπήκε με περισσότερη ζωντάνια και αφού προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 4-2 ξέφυγε με 8-4. Η ομάδα της Πέπης Μπλάμη με καλό σερβίς και λάθη αντιπάλων, παρά τις λύσεις που έδωσε επιθετικά η Καθάριου, διατήρησε τη διαφορά με 16-12. Με τη Σιμόν να ανεβάζει στροφές και βελτιωμένο μπλοκ οι Θεσσαλονικιές μείωσαν σε 18-16 για να “πάρουν κεφάλι” στη συνέχεια με 20-17. Τελικά ανώτερος επιθετικά ο Άρης ζευγάρωσε με 25-20 τα κερδισμένα του σετ και έδειξε να έχει τον πρώτο λόγο στη νίκη.

Μία νίκη που ήρθε τελικά στο 3ο σετ όπου ο Άρης με καλή ψυχολογία επέβαλλε από την αρχή το ρυθμό του, 8-4 αλλά η Ηλιούπολη αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 10-10. Εκμεταλλευόμενος το καλό του μπλοκ και τα λάθη της Ηλιούπολης, οι γηπεδούχες ξέφυγαν με την τοπ σκόρερ τους Σιμόν 16-10. Η επιθετική κυριαρχία του Άρη συνεχίστηκε και με καλό μπλοκ η ομάδα του Τσαϊρελη “εκτόξευσε” τη διαφορά στο 22-13 για να πανηγυρίσει τελικά με 25-14, 3-0 το πολύτιμο τρίποντο επί της Ηλιούπολης, που με τρεις ήττες σε ισάριθμες φετινές επισκέψεις του (είχαν προηγηθεί οι ήττες με 3-1 σετ από Μακεδόνες) στη Θεσσαλονίκη έκλεισε με ήττα τον α’ γύρο, καθώς την επόμενη αγωνιστική έχει ρεπό.

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρης): «Χωρίς να πιάσουμε υψηλά στάνταρ απόδοσης, κάναμε μία επαγγελματική νίκη. Παίξαμε όσο χρειάστηκε, στο δεύτερο ζοριστήκαμε αλλά στο τέλος έγειρε προς τα εμάς το σετ. Ξεχνάμε αυτό το παιχνίδι και σκεφτόμαστε τον αγώνα με την Κόρινθο για να κλείσουμε καλά τον πρώτο γύρο».

Πηνελόπη Μπλάμη (προπονητής ΓΣ Ηλιούπολης): «Αν είχαμε κρατήσει την υποδοχή όταν είχαμε το προβάδισμα τότε μπορεί και είχαμε καλύτερη τύχη στο παιχνίδι. Παίξαμε σε μια δύσκολή έδρα, σε ένα χαμηλό γήπεδο με ιδιαίτερες συνθήκες. Τα κορίτσια προσπάθησαν».

Tα σετ: 3-0 (25-19, 25-20, 25-14)

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 8 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Ηλιούπολης προήλθαν από 7 άσσους, 27 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Γκλιγκόροβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Αλεξάκου 12 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ.), Καθάριου 8 (4/5 επ., 4 μπλοκ), Σιμόν 17 (13/26 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 6 (5/6 επ., 1 άσσος), Χουντιμά 4 (3/10 επ., 1 άσσος, 40% υπ.) / Κελεσίδου (λ, 42% υπ.), Χίτζιου (λ), Μπάκα 1 (μπλοκ), Πήττα 2 (2 άσσοι), Γουγούση 1 (άσσος), Ζωίδου

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μπλάμη): Μελετιάδη 4 (4/5 επ.), Τοτσίδου 11 (9/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ.), Λιάγκη 11 (7/24 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσαβαλιά 2 (2/8 επ., 40% υπ.), Λάβδα 4 (1/3 επ., 3 άσσοι), Αργυρίου 3 (3/8 επ.) / Σκυθιώτη (λ, 41% υπ.), Μπόκη, Σπυριδάκη, Πανταζή, Σαρακατσάνη 1 (1/1 επ.).