Έγραψε ιστορία ο ΠΑΟΚ! Το Κύπελλο στον Πύργο τον Λευκό

Η σελίδα τίτλων στην ιστορία του τμήματος βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ ξεκίνησε από το κλειστό της Α’ Ηλιούπολης! Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 3-0 (25-20, 25-21, 25-23) σετ του ΑΟ Θήρας και κατέκτησε το πρώτο Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία του θεσμού.

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε από το πρώτο σερβίς της αναμέτρησης πιο ψύχραιμος απέναντι στην αγχωμένη Θήρα, η οποία υπέπεσε σε λάθη με αποτέλεσμα η ομάδα του Φλώρου να φτάσει εύκολα στο 0-1 σετ. Το ματς ισορρόπησε στο δεύτερο σετ με τη Σαντορίνη να μπαίνει στον αγώνα αλλά και οι Θεσσαλονικείς να πιέζουν στην υποδοχή και να φτάνουν στο 0-2. Με ψυχολογία στα ύψη, ο ΠΑΟΚ μετά τον 13οπόντο «έτρεχε» να σηκώσει την πρώτη κούπα της ιστορίας του παρά τη μαχητικότητα και την εξαιρετική προσπάθεια του ΑΟΘ. Το άγχος φάνηκε να λυγίζει τη νησιωτική ομάδα που έκανε μεγάλη προσπάθεια, «πετώντας» εκτός τελικού τους δυο «αιώνιους» αντιπάλους αλλά δεν τα κατάφερε. Αμφότερες οι ομάδες κέρδισαν το χειροκρότημα για το θέαμα που προσέφεραν!

Στο αγωνιστικό σκέλος, στο πρώτο σετ τη διαφορά έκαναν τα λάθη του ΑΟ Θήρας καθώς η τυπικά γηπεδούχος έκανε 11 πόντους δωρο στον ΠΑΟΚ, ενώ ο Δικέφαλος είχε μόλις 3. Έτσι η ομάδα του Τάκη Φλώρου μετά το 2-1 με το οποίο προηγήθηκε ο ΑΟΘ πήρε το προβάδισμα και άρχισε να χτίζει μια διαφορά (5-8, 7-11).

Ο ΑΟΘ με την Τσομπανίδου να κάνει τρομερή δουλειά στο φιλέ πλησίαξσε στον πόντο (10-11, 13-14) με το σετ να κρίνεται στο 16-18 όπου η Σαντορίνη έχασε την ευκαιρία για κόντρα επίθεση, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 16-21 και πήρε το σετ με 20-25.

Στο δεύτερο σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία στον αγώνα καθώς ο ΑΟΘ περιόρισε στο ελάχιστο τα λάθη του και η είσοδος της Γουάλας αρχικά έδωσε μία επιθετική ώθηση. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι το 14-13, όπου ο ΑΟ έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί για πρώτη φορά με +2 (μπλοκ Πολυνοπούλου σε Ντάλκε) για να τρέξει εκεί ο ΠΑΟΚ ένα σερί 0-8 (με συνεχόμενα μπλοκ και κόντρα επιθέσεις). Ο Παπαδόπουλος εξάντλησε τα δύο τάιμ άουτ, η Ντάλκε πήρε την αλλαγή και η αρχηγός του ΑΟΘ με συνεχόμενους πόντους έβαλε ξανά την ομάδα της στο ματς καθώς το σκορ έγινε 19-21! Εκεί όμως η Κούμπουρα ξεκόλλησε την ομάδα της και αμέσως μετά η κακή υποδοχη του ΑΟΘ έφερε το σκορ στο 19-23 για να τελειώσει το σετ με 21-25.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ έχοντας την ψυχολογία στα ύψη ξέφυγε γρήγορα με 4-7 στο τρίτο σετ και παρόλο που δύο λάθη της Πότοκαρ έφεραν ξανά την ισορροπία (9-9), ο Δικέφαλος δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και στο 14-15 με ένα νέο εντυπωσιακό σερί ξέφυγε με 14-19. Η Σαντορίνη όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με επίθεση της Βλαχάκη και δύο άσους της Γουάλας μείωσε στον πόντο (18-19) για να φτάσει στο σερί της στο 6-0 και να προηγηθεί με 20-19! Η Κούμπουρα έκανε το 22-23 ενώ ο ΠΑΟΚ κέρδισε το video check για άουτ της Κούμπουρα φτάνοντας σε ματς μπολ 23-24 εν΄ψ στην επόμενη φάση η Ντάλκε κάρφωσε άουτ για το 23-25!

Ένας πόντος που χάρισε τον τίτλο στον ΠΑΟΚ και που έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς σε όλη την “ασπρόμαυρη” αποστολή. Η λήξη του τελικού βρήκε αθλήτριες, προπονητικό τιμ και παράγοντες της ομάδας στο κέντρο του γηπέδου να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τροπαίου με την Πότοκαρ να δακρύζει απο την συγκίνηση και την μεγάλη επιτυχία του ΠΑΟΚ.

*Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 21-25, 23-25) σε 90′
Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Σάντος 3 (3/6 επ.), Ντάλκε 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 32% άριστες), Βλαχάκη 10 (10/23 επ., 43% υπ. – 27% άριστες), Διώτη 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ), Τσομπανίδου 6 (2/4 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 80% υπ. – 70% άριστες), Κοντούδη, Γουάλας 8 (6/14 επ., 2 άσσοι).
Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 8 (3/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μερτέκη 12 (8/17 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 44% άριστες), Κούμπουρα 18 (17/36 επ., 1 άσσος), Βεργίδου 1 (1/3 επ.), Πότοκαρ 13 (10/27 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. – 40% άριστες), Τσιόγκα 2 (2/4 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 83% υπ. – 83% άριστες), Καλαντάτζε, Κλέπκου (25% υπ. – 25% άριστες).