Έκανε «πάρτι» ο Πανναξιακός

Ατάνας Πετρόφ δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε Φάρκωνα, Κιουτσιούκη και ΠασσιάΑγκαλιά με την κατάκτηση της τρίτης θέσης που οδηγεί στην έξοδο του στην Ευρώπη βρίσκεται από σήμερα ο Πανναξιακός ο οποίος στην πρεμιέρα των πλέι οφ για θέσεις 3-4 επικράτησε της ΑΕΚ με 3-0.

Η ομάδα του Πετρόφ ήταν κλάσεις καλύτερη από την ΑΕΚ που έδειξε ότι έχει συμβιβαστεί με την τέταρτη θέση. Οι αθλήτριες του Ρουμελιώτη που δεν είχαν στη σύνθεση τους, τις Κατσαντώνη, Φάκη, φάνηκαν στο πρώτο σετ και έκαναν αγγαρεία στα δύο επόμενα.

Ο Πανναξιακός θέλει ακόμη μία νίκη (η σειρά κρίνεται στις δύο νίκες) το Σάββατο στη Νέα Φιλαδέλφεια για να σφραγίσει την ευρωπαϊκή του έξοδο.

Γερή μάχη έδωσαν οι δύο ομάδες στο πρώτο σετ. Οι δύο σύλλογοι που γνωρίζονται άριστα πήγαν πόντο πόντο μέχρι τα μέσα του πρώτου σετ (7-6, 8-8, 11-10, 12-12, 16-16 μέχρι το τεχνικό τάιμ άουτ).

Στη συνέχεια η Ένωση με τις Γιακουμή και Iβάνοβα ξέφυγε 16-18, αλλά οι νησιώτισσες με Τσβετάνοβα, Εμμανουηλίδου, Διώτη έκαναν να σερί 7-2 και πέρασαν μπροστά με 23-20, ενώ κατέκτησαν το σετ με 25-20 κάνοντας το 1-0.

Φανερά καλύτερος κααι στο δεύτερο σετ ο Πανναξιακός πήρε εύκολα το προβάδισμα στο σκορ με 8-4, 14-8, 16-10 με τη Τσβετάνοβα να κάνει ότι θέλει απέναντι στο ανύπαρκτο «κιτρινόμαυρο» μπλοκ.

Στη συνέχεια η Ένωση τα παράτησε και η «ψαλίδα» της διαφοράς άνοιξε εντυπωσιακά με τις παίκτριες του Πετρόφ να φτάνουν στο 20-11. Εκεί ο  Ατάνας Πετρόφ έδωσε χρόνο συμμετοχής στις νεαρές  Φάρκωνα, Κιουτσιούκη και Πασσιά και η ΑΕΚ βρήκε την ευκαιρία να μαζέψει τη διαφορά με την Ιβάνοβα σε 24-17 για να τελειώσει το σετ στο 25-18 που έφερε τ0 2-0.

Καρμπόν ήταν και το τρίτο σετ με τον Πανναξιακό να έχει μεγάλο προβάδισμα με 10-6, 13-8, 19-10 και το φινάλε του σετ να εξελίσσεται σε «πάρτι» του Πανναξιακού και “μαρτύριο” για την τραγική ‘Ενωση. Για την ιστορία το σετ ολοκληρώθηκε στο 25-13 (!) και με το 3-0 οι “κυανόλευκες” έκαναν το 1-0 στην σειρά των αγώνων.

Τα σετ: 25-20, 25-18, 25-13

Πανναξιακός (Πετρόφ) Σαλούστρου 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Γιόβιτς 5 (4/10 επ., 1 άσο, 86% υπ. – 29% άριστες), Τσέσλιαρ 1 (1/1 επ.), Τοτσίδου 10 (7/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 75% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 16 (13/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (68% υπ. – 37% άριστες) / Κιουτσιούκη, Φάρκωνα, Διώτη 10 (8/18 επ., 2 μπλοκ, 79% υπ. – 29% άριστες), Μαυρομάτη, Πασσιά

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τοντάι 3 (1/8 επ., 2 μπλοκ), Κουνάδη, Ιβάνοβα 7 (5/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 22% άριστες), Γιακουμή 6 (6/8 επ.), Νικούλη 4 (3/15 επ., 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 7 (4/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 11% άριστες), Κακουράτου –λ (53% υπ. – 24% άριστες) / Μπελιά, Πατέλη 1 (1/1 επ.), , Σκαρλάτου