Έκανε… περίπατο ο Α.Ο. Θήρας στο κυκλαδίτικο ντέρμπι με Νάξο

Ντέρμπι στα.. χαρτιά αποδείχθηκε η πρώτη φετινή ναυμαχία των Κυκλάδων, καθώς στη Νάξο ο Α.Ο. Θήρας, παίζοντας το καλύτερο φετινό του παιχνίδι έφτασε στο θριαμβευτικό 3-0 (26-18, 25-17, 25-18) επί του Πανναξιακού, που δεν είχε καθαρό μυαλό και λύσεις για να φανεί ανταγωνιστικός.

Στο α’ σετ έγινε μάχη “σώμα με σώμα” με τις δύο ομάδες να πιέζουν στο σερβίς μέχρι το 8-8, στη συνέχεια όμως ο Α.Ο. θήρας με όπλο του την επίθεση, ξέφυγε με 9-13 και διατηρώντας σταθερά μια διαφορά ασφαλείας 4 πόντων, εκμεταλλευόμενος και τα λάθη του Πανναξιακού σε σερβίς και επίθεση, κέρδισε με επίθεση της Αμερικανίδας Χόλστον  με 25-18 στα σετ.

To β’ σετ ξεκίνησε με τον Α.Ο. Θήρας να είναι μπροστά στο σκορ, αλλά ο Πανναξιακός μείωσε προς στιγμήν στον πόντο 12-13. Σε αυτή τη δύσκολη στιγμή Χόλστον και Μίτροβιτς με τις επιθέσεις τους έδωσαν και πάλι «αέρα» στην ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου, με την Αργυρίου να φτάνει τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή στο σετ +7, 14-21. Παρά τις αλλαγές του τεχνικού των γηπεδούχων, η ομάδα της Σαντορίνης, δημιουργώντας προβλήματα με το σερβίς της στην υποδοχή του Πανναξιακού κα το εξαιρετικό «μοίρασμα» παιχνιδιού της Κωνσταντινίδου, δεν δυσκολεύτηκε από ένα ακόμη λάθος αντιπάλου να ζευγαρώσει με τα 25-17 τα κερδισμένα της σετ 2-0.

Με την ψυχολογία στα ύψη ο Α.Ο. Θήρας μπήκε πολύ δυνατά στο τελευταίο σετ, αποφασισμένος μετά το 0-5 να μην δώσει κανένα δικαίωμα στις γηπεδούχους να αντιδράσουν. Συνεχόμενα λάθη του Πανναξιακού, που  έκαναν εύκολο το έργο των φιλοξενούμενων, οι οποίες με καλοστημένο μπλοκ και κόντρα επίθεση της Μίτροβιτς η διαφορά με ένα επιμέρους σερί 1-5 εκτοξεύτηκε στο 10-1. Η ανωτερότητα του Α.Ο Θήρας ήταν εμφανής σε όλους τους τομείς καθώς οι Σαντορινιές με 18-8 είχαν μετατρέψει το σετ σε παράσταση για έναν ρόλο. Έτσι παρά την αντίδραση που προσπάθησαν να βγάλουν προς στιγμήν οι Ναξιώτισσες, ο Α.Ο. Θήρας έπειτα από δύο χαμένα ματς μπολ έφτασε “δια χειρός” Άμποτ στο θρίαμβο 0-3 σετ με 18-25.

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 1 άσσο, 26 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 17-25, 18-25) σε 83′

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Χόλστον 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ), Άμποτ 17 (16/37 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 24% άριστες), Διάλλα 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 6 (1/3 επ., 5 άσσοι), Μίτροβιτς 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Αργυρίου 6 (3/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ0 / Αρτακιανού (λ, 64% υπ. – 36% άριστες), Μερκούρη.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Γιώργος Δερμάτης): Νικολογιάννη 10 (9/34 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 9% άριστες), Πεϊσότο 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 20% άριστες), Βλάσιτς 1 (1/3 επ.), Μητακίδου 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καραφουλίδου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Λιάγκη 7 (7/28 επ.) / Αντωνακάκη (λ, 51% υπ. – 32% άριστες), Μανάι, Φλιάκου, Χαιρετάκη.

Φωτό: Γρηγόρης Δελημάρης