Έκανε πλάκα ο Φοίνικας

Εύκολο έργο είχε στη Σύρο  απέναντι στον ουραγό  ΓΣ Λαμίας ο τοπικός Φοίνικας Σύρου, όπου ανήμερα του Αγίου Νικολάου, του πολιούχου της Ερμούπολης, οι Πειρατές επικράτησαν με 3-0 (25-18, 25-18, 25-17) των φιλοξενούμενων, που γνώρισαν την 7η συνεχόμενη ήττα τους σε ισάριθμες φετινές αναμετρήσεις της Volleyleague.

Παρά τον πρωινό εορτασμό του πολιούχου της Ερμούπολης, Αγίου Νικολάου και την κατάνυξη των πιστών στη Σύρο, στο κλειστό «Δημήτρης Βικέλας» η ατμόσφαιρα ήταν «ηλεκτρισμένη από νωρίς». Αιτία η άρνηση της ΕΣΑΠ στο αίτημα του αιτήματος του Φοίνικα για αλλαγή ώρας και ίσως και ημέρας της διεξαγωγής του αγώνα με τη Λαμία, καθώς οι Ρούσσης και Λάππας, πριν από λίγες ώρες συμμετείχαν με τις ομάδες τους στο Πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων.

Στην αρχή του αγώνα η Λαμία με την αύρα του Βραζιλιάνου νέου πασαδόρου της, Φαμπιάνο ντε Σόουζα Τζερόνιμο κατάφερε να αιφνιδιάσει τους νωθρούς στο ξεκίνημα Συριναούς και να προηγηθεί με 8-2. Στη συνέχεια οι “Πειρατές” όμως αντέδρασαν και με πίεση στο σερβίς και καλοστημένο μπλοκ με ένα σερί 6-0 κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Η καλή υποδοχή έκανε στη συνέχεια τη διαφορά για τους γηπεδούχους, που πήραν κεφάλι με 10-9 και 16-12 και με τους Λαμιώτες να μην μπορούν να τους ακολουθήσουν έφτασαν με 25-18 στην κατάκτηση του α’ σετ.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του α’ σετ ο Φοίνικας μπήκε φουριόζος και στο 2ο όπου μετά τους 10 πόντους, πήγαινε μαζί με το ΓΣ Λαμίας. Με τις καλές επιθέσεις όμως των Λάππα, Ντόκιτς και το αποτελεσματικό τελείωμα στις κόντρα επιθέσεις ξέφυγαν με 14-10. Ακολούθησε ένα σερί 5-0 που ανέβασε τη διαφορά στο 19-10 για να ζευγαρώσουν τελικά εύκολα οι Πειρατές με το σκορ του α’ σετ, 25-18, τα κερδισμένα τους σετ, 2-0.

Στο γ’ σετ η Λαμία με την πλάτη στον τοίχο προσπάθησε να αντιδράσει, όμως ο Φοίνικας μετά το αρχικό προβάδισμα των φιλοξενούμενων με 4-3, πήραν και πάλι μια σημαντική διαφορά 8-5 και 16-12 και παίρνοντας απόλυτα ξανά στα χέρια τους τα ηνία του σετ, οι «Πειρατές» έφτασαν με 25-17 στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους.

Αν και λίγες ώρες νωρίτερα αγωνίζονταν στο πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων, το πάθος του Ηλία Λάππα σε υποδοχή και επίθεση αλλά και το πείσμα των Συριανών, για την άρνηση της ΕΣΑΠ στο αίτημα αλλαγής της διεξαγωγής του αγώνα ήταν αυτό που παρέσυρε σαν χείμαρος το ΓΣ Λαμίας, από την ορμή των “Πειρατών” που κράτησαν σε υψηλά ποσοστά την υποδοχής τους. Θετικός επίσης για ένα ακόμη ματς ήταν και ο Ντόκιτς, παρουσία σε ένα ακόμη ματς του υπό δοκιμή Λετονού ακραίου, Πέμκινς.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-18, 25-17)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 5 (2/6 επ, 3 μπλοκ), Ντάμποβιτς 4 (1/4 επ, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χ. 10 (4/6 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ντόκιτς 15 (14/22 επ, 1 μπλοκ), Λάππας 13 (12/17 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ – 30% άριστες), Παπαδόπουλος Π. 9 (7/15 επ, 2 άσσοι, 71% υπ – 48% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 71% υπ – 57% άριστες)
ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 1 (1/5 επ), Γκιμαράες 14 (10/22 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ – 41% άριστες), Μακ Κίμπιν 1 (1/8 επ, 80% υπ – 60% άριστες), Χήρας 2 (1/5 επ, 1 άσσος), Ντε Σόουζα 1 (1/3 επ), Παπαδόπουλος 8 (8/19 επ) / Πίτερσον (λ, 50% υπ – 21% άριστες), Μαδούρας 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Αλεξίου (50% υπ – 25% άριστες), Καββαδάς 4 (3/7 επ, 1 μπλοκ)