Έκανε την ανατροπή η Ένωση Ελασσόνας

Σημαντική νίκη, αν και βρέθηκε να χάνει στο ματς από τον φιλοξενούμενο ΓΣ Μεσσηνιακό πέτυχε ο ΓΣ.Ε. Ελλασόνας κερδίζοντας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α2 γυναικών.

Στο πρώτο σετ η οικοδέσποινα ομάδα της Γιούλας Δίρβα, μπήκε πολύ νωθρά και οι Καλαματιανές πήραν τον έλεγχο του ματς με αποτέλεσμα να πάρουν από νωρίς κεφάλι στο σκορ και να φτάσουν στην κατάκτηση του α’ σετ με 25-19.

Η απώλεια του σετ, δεν κατάφερε αρχικά να αφυπνίσει τις γηπεδούχους, καθώς βρέθηκαν να κυνηγούν και πάλι στο σκορ το Μεσσηνιακό. Σίγα σίγα όμως η ομάδα της Ελλασσόνας, άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι και σιγά ανεβάζοντας την απόδοση σε όλους τους τομείς ισοφάρισε 1-1 με 25-20. Καπου εκεί όμως ο Μεσσηνιακός φάνηκε να μην το πιστεύει και έτσι η ομάδα της Ελασσόνας πάτησε γκάζι και ανώτερη σε όλους τους τομείς έφτασε στην ολική ανατροπή και την  πολύτιμη νίκη.