«Έκλεψε» σετ στο Τρέντο ο Τζιουμάκας (vid)

Παρά την ήττα από την Τρεντίνο, η Καστελάνα Γκρότε έπαιξε πολύ καλά στο Τρέντο και συνέχισε τις ελπιδοφόρες εμφανίσεις της στο ιταλικό πρωτάθλημα για 4η αγωνιστική.

Η ομάδα του Γιώργου Τζιουμάκα ξέροντας πως δεν έχει να χάσει τίποτα απέναντι στην γηπεδούχο φιναλίστ Ιταλίας, έπαιξε ελεύθερα και με όπλο της το μπλοκ κατάφερε να παγώσει το «Παλατρέντο», παίρνοντας προβάδισμα στα σετ, 1-0 με 25-23

Στη συνέχεια όμως η Τρεντίνο αντέδρασε… Έβγαλε την ανωτερότητά της στο τάραφλεξ και με αντεπίθεση διαρκείας πήρε τα τρία επόμενα σετ με 25-22, 25-19, 25-26 φτάνοντας έτσι με 3-1 σετ στην ανατροπή.

Τοπ σκόρερ των νικητών που επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, ήταν με 20 πόντους ο Χόαγκ, από 17 και 16 πόντους έκαστος πρόσθεσαν οι Λάντσα και Βετόρι αντίστοιχα, ενώ για τους φιλοξενούμενους που θα μπορούσαν ίσως εκτός απ’ το σετ να «κλέψουν» και κάποιο βαθμό, 15 πόντους πέτυχε ο Φερέιρα, 10 πόντους ο Τζιουμάκας και 6 ο Άθος Κόστα.