ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Έκλεισε θέση για Final 4 η ΑΕΚ

Την πρόκρισή της στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισε η ΑΕΚ καθώς με το 3-0 επί του Αίαντα Ευόσμου έκλεισε θέση για την 4άδα του θεσμού και θα δηλώνει έτοιμη να διεκδικήσει το τρόπαιο…

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ που φρόντισε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Αίαντα Ευόσμου και με το 3-0 να κλείσει εισιτήριο στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Οι “κιτρινόμαυρες” του Μανώλη Ρουμελιώτη παρουσιάστηκαν σοβαρές και πειθαρχημένες στο παιχνίδι τους και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν επέτρεψαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης να διεκδικήσει κάτι.

Στο πρώτο σετ ο Αίας Ευόσμου ήταν κοντά στην ΑΕΚ μέχρι το 12-10 ωστόσο μετά οι γηπεδούχες ανέβασαν την απόδοσή τους και εκμεταλλευόμενες τα λάθη του Αίαντα φρόντισαν να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας και στο τέλος με το 25-17 να κάνουν το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 4-0 και 9-5 και παρά το ότι οι Θεσσαλονικιές μείωσαν σε 9-7 κατάφεραν με καλό σερβίς, μπλοκ και κόντρα επιθέσεις να κάνουν το 16-11. Με την διαφορά υπέρ της η ΑΕΚ δεν είχε κανένα πρόβλημα να τρέξει ένα σερί 5-1 κάνοντας το 21-12.

Ο Αίας Ευόσμου μάζεψε την διαφορά σο 22-15 και ο 24-20 όμως οι γηπεδούχες με το 25-20 έκαναν το 2-0 και κλείδωσαν την υπόθεση πρόκριση.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο τρίτο σετ όταν οι “κιτρινόμαυρες” μπήκαν από την αρχή καλά (6-2, 9-3) και έχοντας αποτελεσματικές επιθέσεις πήραν διαφορά 10 πόντων (14-4, 19-9) και λίγο αργότερα έγινε το 23-17. Στο τέλος με το 25-19 έγινε το 3-0 που χάρισε και τη νίκη-πρόκριση στην Ένωση που πλέον θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς στο Final 4 που όπως ακούγεται θα φιλοξενηθεί στη Χίο.