ΑΓΩΝΕΣ

Έκλεισε θέση στο Final 4 o ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ είναι η πρώτη ομάδα που έκλεισε θέση στο Final 4 του Κυπέλλου Ανδρών καθώς οι “ασπρόμαυροι” της Θεσσαλονίκης επικράτησαν 3-1 του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι και είναι έτοιμοι να κρατήσουν το Κύπελλο στην Βόρειο Ελλάδα.

Έτοιμος να παλέψει μέχρι τέλους για να διατηρήσει τα σκήπτρα του Κυπελλούχου είναι ο ΠΑΟΚ που επέστρεψε στις νίκες.

Ο Δικέφαλος του Βορρά λίγα 24ωρα από τον χαμένο τελικό του League Cup φρόντισε να επανέλθει στις νίκες και παράλληλα να κλείσει θέση για το Final 4 του Κυπέλλου.

Παρά την απογοήτευση του χαμένου τροπαίου, αλλά και την κούραση του ταξιδιού, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη στο Βραχάτι απέναντι στον Παμβοχαϊκό και να προκριθεί στην τελική 4άδα του θεσμού.

Με κορυφαίο τον Σεπέδα, Χιμένεζ αλλά και το μπλοκ να χαρίζει πολύτιμους πόντους ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη απέναντι σε έναν Παμβοχαϊκό που είχε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση και σε μέτρια μέρα τον Καϊο και κακό τον Ροντρίγκο.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο -πόντο μέχρι το 10-10 ωστόσο ο ΠΑΟΚ με τον Σεπέδα, το μπλοκ του Λι στον Κάϊο και τον Χιμένεζ έκανε το 11-14. Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε σε 15-15 αλλά οι “ασπρόμαυροι” με ένα σερί 6-0 έκαναν το 15-21 που τους χάρισε το προβάδισμα και το 0-1 που ήρθε με το 18-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε πολύ καλά και με τους Ροντρίκο, Κάϊο και το μπλοκ προηγήθηκε με 8-3 και 14-8. Οι γηπεδούχοι έχοντας υπέρ τους την διαφορά έκαναν το 17-12 με τον Βαν Ντορν και το 20-16 με τον Καϊο.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι μειώνοντας με τον Γιαμπλόνσκι σε 21-19, ωστόσο οι “κυανοκίτρινοι” με το 25-22 ισοφάρισαν σε 1-1.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το τρίτο σετ του όπου ο ΠΑΟΚ παραλίγο να αυτοκτονήσει για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες και να βρεθεί προ εκπλήξεων. Κια αυτό γιατί οι “ασπρόμαυροι” ήταν καλύτεροι απο την αρχή πέρνοντας διαφορά με 4-8 και 10-16 με τον άσο του Χιμένεζ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την το προβάδισμα κάνοντας το 13-18 με το λάθος σερβίς του Βαν Ντόρν, ωστόσο ο Παμβοχαϊκός με τους Πελεκούδα, Καϊο και Ροντρίγκο ισοφάρισε σε 22-22 και 23-23 κάνοντας ντέρμπι τον αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ όμως με τον Σεπέδα και το εντυπωσιακό μπλοκ του Λι στον Καϊο έγραψαν το 23-25 αποκτώντας εκ νέου το προβάδισμα με 1-2.

Το τρίτο σετ ήταν πιο εύκολο για τον ΠΑΟΚ που μετά το 8-8 με τον Σεπέδα, το μπλοκ του αλλά και τις άστοχες επιθέσεις του Παμβοχαϊκού ξέφυγε με 8-13 και με νέο μπλοκ στον Ροντρίγκο έκανε το 10-17. Με την διαφορά πλέον να είναι μεγάλη ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε το υπόλοιπο του αγώνα και με τους Σεπέδα και Χιμένες έκαναν το 19-25 που τους χάρισε τη νίκη-πρόκριση…

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας):Δημητριάδης 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρόενβελντ 8 (7/23 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ – 42% άριστες), Βαν Ντόρν 14 (12/16 επ, 2 μπλοκ), Ροντρίγκο 10 (9/27 επ, 1 άσσος, 56% υπ – 31% άριστες), Πελεκούδας 11 (8/14 επ, 3 μπλοκ), Κάιο 17 (15/36 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 48% υπ – 33% άριστες), Γεωργίου, Ωρολογάς.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης):Χιμένες 15 (11/27 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ – 14% άριστες), Κουρνέτας, Σεπέδα 30 (26/46 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (2/3 επ, 3 μπλοκ), Λι 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 9 (7/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ – 35% άριστες) / Γκαράς (λ, 63% υπ – 44% άριστες), Σμαραγδής, Εφραιμίδης, Καρασαββίδης.