Εκπληκτική νίκη της Κηφισιάς στο Βραχάτι

Με τον Πούλκο να «κόβει» και τον Γιορντάνοφ να «ράβει» η  Κηφισιά πέτυχε για την 15η αγωνιστική, εκπληκτική νίκη στο Βραχάτι με 3-0 κόντρα στον Παμβοχαϊκό, αποτέλεσμα που την διατηρεί  σταθερά μέσα στο στόχο της κατάκτησης της 4ης θέσης στην κανονική περίοδο.

Επίσης η  Κηφισιά που είχε νικήσει με το ίδιο σκορ και στον Α΄γύρο και έφτασε συνολικά τις 8 φετινές νίκες στην Α1, απέκτησε πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα του Βραχατίου η οποία υπέστη στην την τρίτη σερί της ήττα.

Οι γηπεδούχοι αν και έκαναν νέο ξεκίνημα με ντεμπούτο του Αμερικανού πασαδόρου Σμίθ, είχαν κάκιστη  υποδοχή ( μόλις 27% άριστες) ενώ έκαναν ρεκόρ λαθών που μεταφράζεται στα 31.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 13-14, η Κηφισιά ξέφυγε με 13-17 και 17-21, οι παίκτες του Δεληκώστα μείωσαν σε 21-22, αλλά οι φιλοξενούμενοι πιο ψύχραιμοι και συγκεντρωμένοι κατάφεραν να πάρουν στις λεπτομέρειες το σετ με 23-25.

Μεγάλη μάχη είχαμε και στο δεύτερο σετ με τον Παμβοχαϊκό να προηγείται στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14 αλλα να μην μπορεί να κρατήσει το προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους  να ισοφαρίζουν σε 19-19, 22-24.

Στη συνέχεια η ομάδα της Κορίνθου ισοφάρισε σε 24-24 αλλά οι  παίκτες του Αρσενιάδη κατόρθωσαν και πάλι να πάρουν τους τελευταίους κρίσιμους πόντους και να κατακτήσουν παράλληλα το δραματικό σετ με 24-26 κάνοντας το 0-2.

Στο τρίτο ο Παμβοχαϊκός  κατέρρευσε και η Κηφισια πολύ άνετα επικράτησε με 12-25.

Παμβοχαϊκος (Κώστας Δεληκώστας) : «Χάσαμε στις λεπτομέρειες τα δύο πρώτα σετ. Το παιχνίδι μας με τον νέο πασαδόρο δίνει περισσότερες λύσεις αλλά θέλει χρόνο προσαρμογής για την ομάδα.

Δεν ανησυχώ από αυτή την ήττα. Η Κηφισιά είχε πολύ καλή υποδοχή και μας έβγαλε άμυνες. Πρέπει να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα και πρέπει να μάθουν όλοι μέσα στην ομάδα πως έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο σκοράρισμα».

Κηφισιά ( Κώστας Αρσενιάδης): «Μετά από περίοδο απραξίας κάναμε πολύ καλή εμφάνιση στην έδρα μιας ομάδας που έχει χάσει μόνο από τον Ολυμπιακό. Στα τελειώματα των σετ κάναμε αυτό που έπρεπε. Κρατήσαμε την ποιότητα της υποδοχή μας και μας βγήκε η τακτική κόντρα στον αντίπαλο. Είναι μία καλή νίκη. Πήραμε τρεις πολύτιμους βαθμούς και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας».

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 32 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 38 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 24-26, 12-25) σε 76′

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιτ 1 (μπλοκ), Γκράχαμ 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Πέτι 11 (9/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ – 29% άριστες), Πελεκούδας 5 (4/8 επ, 1 άσσος), Τζελάτι 6 (6/18 επ), Μπατατζίμ 11 (10/24 επ, 1 μπλοκ, 52% υπ – 24% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 42% υπ – 26% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1/3 επ, 50% υπ – 50% άριστες), Γεωργίου, Σκαρλατίδης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 4 (1/1 επ, 3 άσσοι), Χριστοφιδέλης 9 (9/16 επ, 73% υπ – 64% άριστες), Μουρούτης 5 (2/7 επ, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 2 (1/6 επ, 1 μπλοκ), Πούλκο 14 (12/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ – 36% άριστες), Γιορντάνοφ 17 (13/29 επ, 4 άσσοι) / Ταμπουρατζής (λ, 75% υπ – 54% άριστες), Καρατζάς, Γαβριήλ, Λάππας, Εφραιμίδης.