ΑΓΩΝΕΣ

Έκτος διά… περιπάτου ο Μίλωνας στη φετινή Volley League

Την 6η θέση του φετινού πρωταθλήματος κατέκτησε και μαθηματικά ο Μίλωνας στη Ν. Σμύρνη, καθώς μία αγωνιστική πριν τη συμπλήρωση των αγώνων φετινών πλέι άουτ για τις θέσεις 5-8, επικράτησε με 3-0 (25-19, 25-19, 25-12) του Φίλιππου Βέροιας, φτάνοντας έτσι τους 23 βαθμούς.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα, ούσα ανώτερη σε όλους τους τομείς, μετέτρεψε το ματς της 5ης αγωνιστικής της β φάσης του β΄ γύρου σε παράσταση για ένα ρόλο, καθώς η οριστικά 7η φέτος ομάδα της Βέροιας, δείχνοντας σημάδια κόπωσης, με πολλά λάθη σε υποδοχή και επίθεση δεν κατάφερε ούτε στιγμή να βρει ρυθμό και να απειλήσει τους γηπεδούχους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς πηγαίνοντας χέρι χέρι στο σκορ, αλλά ο Μίλωνας, με βασικό πασαδόρο τον Κανελλόπουλο χάλασε με πιεστικό σερβίς την υποδοχή του ΑΠΣ Φιλίππου Βέροιας με αποτέλεσμα να “χτίσει” μία σημαντική διαφορά. Η αναποτελεσματικότητα στο τελείωμα των φάσεων για τους “ερυθρόλευκους” της Βέροιας “άνοιξε την ψαλίδα” σε double score, 10-5, ωστόσο με τις επιθέσεις α’ χρόνου της μοναδικής απειλής της ομάδας του Τζιουμάκα, Τάσο Γάτση, η ομάδα της Βέροιας πλησίασε σε απόσταση αναπνοής, 13-12. Τα καλά σερβίς του Χαντ και η κυριαρχία στην επίθεση του Μίλωνα ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +4, 16-12, την οποία οι γηπεδούχοι, εκμεταλλευόμενοι την κακή υποδοχή των φιλοξενούμενων, συντήρησαν εύκολα μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο και κατέκτησαν με 25-19.

Στο β’ σετ ο ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας με το καλό σερβίς του Γ. Τζιουμάκα, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 4-5, όμως με “φαρμακερή” επίθεση του Χαντ, ο Μίλωνας προσπέρασε με 11-10. Χαμένα σερβίς και η εικόνα της υποδοχής του Φιλίππου που θύμιζε “ελβετικό τυρί” ανέβασαν τη διαφορά για την ομάδα της Ν. Σμύρνης με 16-13. Η αλλαγή του Μιχελάκη με τον Στέλιο Τζιουμάκα, για να “σουλουπώσει” την υποδοχή των φιλοξενούμενων, δεν έφερε τα αναμενόμενα αποτελέσματα, καθώς οι επιθετικές “ανορθογραφίες” του Γ. Τζιουμάκα έκαναν απρόσμενα… δώρα στους παίκτες του Σάκη Ψάρρα, που ξέφυγαν με 20-16, “διά χειρός” Χαντ. Το ζευγάρωμα των σετ για το Μίλωνα, 2-0 διαμορφώθηκε με 25-19, από νέο λάθος του Γ. Τζιουμάκα.

Το γ΄σετ δεν αντέχει σε ιδιαίτερο σχολιασμό, καθώς ο Μίλωνας με πραγματικό… πάρτι στο φιλέ, μετά το αρχικό 5-2, “πάτησε γκάζι” και χάρις στο καλό σερβίς του Τσαρκάτογλου, εκτόξευσε τη διαφορά στο 16-8 με “πέναλτι” του Χαντ. Από την πλευρά του ο Φίλιππος Βέροιας, χωρίς να καταφέρει να προβάλλει την παραμικρή αντίσταση, είδε τους γηπεδούχους να δίνουν στην αναμέτρηση διαδικαστικό χαρακτήρα και να πανηγυρίζουν δια… περιπάτου την νίκη 3-0 με 25-12, από ακόμη μία άστοχη επίθεση των ερυθρόλευκων της Βέροιας.

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 6 άσσους, 34 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 2 άσσους, 26 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-19, 25-12) σε 72′

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 14 (11/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 27% άριστες), Μάζιαρζ 7 (4/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντ 13 (10/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δορδοκίδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Κανελλόπουλος 2 (2 μπλοκ), Λάππας 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. – 23% άριστες) / Δαρίδης (λ, 50% υπ. – 33% άριστες), Χανδρινός Α., Κάβουρας, Τσαρκάτογλου 4 (3/4 επ., 1 άσσος).

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Προύσαλης, Τζιουμάκας Σ. 4 (3/16 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 24% άριστες), Γάτσης 9 (8/9 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 8 (7/17 επ., 1 άσσος), Στουντζίνσκι 6 (5/13 επ., 1 άσσος, 53% υπ. – 35% άριστες), Φερέλ 3 (3/5 επ.) / Μπουράκης (λ, 58% υπ. – 42% άριστες), Γραμμενούδης, Μιχελάκης, Βαρβεσιώτης 1 (1 μπλοκ).