ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Ελλάδα έτοιμη για… τελικά

Πραγματοποιώντας την καλύτερη μέχρι τώρα εμφάνισή της η Ελλάδα επικράτησε 3-2 της Ουκρανίας και ολοκλήρωσε νικηφόρα και με χαμόγελα τις υποχρεώσεις της στην Κοζάνη κρατώντας παράλληλα ανοικτή την πόρτα της πρόκρισης προς τα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εν όψει του τουρνουά στην Αμβέρσα. Ηγετική εμφάνιση και παρουσία από Τζούριτς που με 38 πόντους και 58% αποτελεσματικότητα στην επίθεση οδήγησε την Ελλάδα στη νίκη.

Με αστείρευτο πάθος, αλλά και δίψα για διάκριση η Εθνική μας διαθέτοντας έναν ασταμάτητο Τζούριτς (38 πόντους) επικράτησε με 3-2 της Ουκρανίας και έδειξε πως στο Βέλγιο μπορεί να διεκδικήσει ακόμη και την πρώτη θέση απέναντι στο Βέλγιο.

Η Εθνική μας έχοντας ελάχιστα λάθη και εξαιρετική παρουσία σε μπλοκ –επίθεση προηγήθηκε με 2-0 και 15-19 στο τρίτο σετ, ωστόσο χρειάστηκε το ταϊ-μπρέϊκ προκειμένου να πανηγυρίσει την 2η νίκη της στον προκριματικό Όμιλο.

Η αναμέτρηση κόντρα στην Ουκρανία κρίθηκε στην θέληση και το πάθος. Αυτό που έβγαλαν και με το παραπάνω στο γήπεδο οι παίκτες της Εθνικής μας οι οποίοι στο μεγαλύτερο μέρος του είχαν “καθαρό” μυαλό στις κρίσιμες μπάλες κάνοντας το 0-2.

Ωστόσο η Ουκρανία πιέζοντας με το σερβίς της αλλά και εκμεταλλευόμενη την κούραση της Ελλάδας, ανέτρεψε τα δεδομένα ισοφαρίζοντας σε 2-2. Απο εκεί και πέρα όμως δεν άντεξε στην θέληση και το πάθος που έβγαλαν οι “κυανόλευκοι” στο 5ο και καθοριστικό σετ.

Ηγέτης της Ελλάδας για μια ακόμη φορά ο Δημήτρης Τζούριτς που με 38 πόντους και 58% αποτελεσματικότητα έκανε την διαφορά οδηγώντας την Ελλάδα στη νίκη.

Επιβλητικό προβάδισμα

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης για την Ελλάδα ήταν ιδανικό, καθώς οι διεθνείς μας απέναντι στους Ουκρανούς έβγαλαν πάθος και δυναμική δείχνοντας αποφασισμένοι για τη νίκη που θα τους κρατήσει σε τροχιά πρόκρισης προς τα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Με ενθουσιασμό και λιγοστά λάθη οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου κατάφεραν να περιορίσουν τους Ουκρανούς και με ένα εντυπωσιακό σερί 2-12 να πάρουν το προβάδισμα στον αγώνα.

Μια αναμέτρηση που ξεκίνησε με την Εθνική μας να κάνει το 3-4 αλλά οι φιλοξενούμενοι με αποτελεσματικότητα στην επίθεση, τον άσο του Ζιλίνσκι και το μπλοκ στον Τζούριτς να φθάνουν στο 8-4 γράφοντας ένα σερί 5-0.

Οι «κυανοκίτρινοι» με τον Ιερετσένκο και τον Στατσένκο έφθασαν στο 11-9 και με τον Ζιλίνσκι στο 14-11, ενώ λίγο αργότερα με τον Ιερετσένκο και πάλι ανέβασαν την διαφορά στο +4 με το 17-13.

Οι διεθνείς μας όμως είχαν διαφορετική γνώμη για την συνέχεια καθώς ο Στιβαχτής πίεσε από την γραμμή του σερβίς, η Ελλάδα ανέβασε τα ποσοστά της στην επίθεση και το μπλοκ και με ένα σερί 6-0 προσπέρασε σε 17-19, ενώ το λάθος σερβίς του Σόρκιν έφερε το 18-20.

Οι Ουκρανοί μείωσαν σε 18-19 και με το λάθος σερβίς του Κουμεντάκη σε 19-20 όμως η Ελλάδα με έναν άσο του Ανδρεάδη αλλά και 4 συνεχόμενα μπλοκ από τους Πετρέα, Ανδρεάδη και Τζούριτς έκαναν το 19-25 τρέχοντας ουσιαστικά ένα εκπληκτικό σερί 2-12!!!

Έβγαλε χαρακτήρα και πάθος

Συναρπαστική εξέλιξη είχε το δεύτερο σετ καθώς Ουκρανία και Ελλάδα ήταν μαζί στο σκορ καθ όλη την διάρκεια, ωστόσο στο τελικό μπράντεφερ η εθνική μας έδειξε χαρακτήρα και πάθος και με αποτελεσματικές επιθέσεις στο τέλος έκανε το 2-0 και έβαλε τις βάσεις για μια τεράστια νίκη εν μέσω αποθέωσης από τους 2000 φιλάθλους που βρέθηκαν στην Κοζάνη.

Η Ουκρανία θέλοντας να ρεφάρει από το προηγούμενο σετ προηγήθηκε με 7-4 ωστόσο η Ελλάδα με τον Τζούριτς προσπέρασε στο σκορ κάνοντας το 10-11. Οι φιλοξενούμενοι με καλό σερβίς και άσο του Τούπτσι έκανε το 13-12 όμως οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μαζί μέχρι το 16-16. Ένα μικρό σερί από την Ουκρανία έφερε το 18-16 και λίγο αργότερα το 22-20 όμως ο Τζούριτς αλλά και ο άσος του Φράγκου έκαναν το 22-23 για την Ελλάδα.

Αυτός που έφθασε πρώτος σε σετ μπολ ήταν η Ουκρανία όταν έκανε το 24-23 και με τον Ιερετσένκο το 25-24. Ο Τζούριτς και ο άσος από τον Στιβαχτή έφεραν την Ελλάδα στο 25-26, ενώ λίγο αργότερα ο Κουμεντάκης έκανε το 26-27 δίνοντας νέο σετ –μπολ στην Εθνική μας.

Το λάθος σερβίς του Θρακιώτη ακραίου έγραψε το 27-27 αναπτερώνοντας τις ελπίδες των Ουκρανών… Ωστόσο η επίθεση του Φράγκου και το άουτ του Ζιλίνσκι έκαναν το 27-29 και το 0-2 για την Ελλάδα που κέρδισε το χειροκρότημα του κόσμου…

Ανατροπή στο τέλος

Η Ουκρανία θέλοντας να κάνει την ανατροπή φρόντισε να παρουσιαστεί καλύτερη στο τρίτο σετ και να το κατακτήσει αφού αυτή τη φορά ήταν αυτή που χαμογέλασε στις λεπτομέρειες.

Στο τρίτο σετ της αναμέτρησης η Ελλάδα μπήκε με πολύ καλή ψυχολογία αποκτώντας από την αρχή το προβάδισμα με 5-7. Η Ουκρανία θέλοντας να ξαναμπεί στον αγώνα ισοφάρισε σε 7-7 όμως η Ελλάδα με τον Τζούριτς και πολύ καλό μπλοκ έκανε το 7-10 και με νέο μπλοκ του Πετρέα το 8-12 χτίζοντας μια διαφορά ασφαλείας και ένα σερί 5-1.

Με την υποδοχή μας να είναι υποδειγματική όπως και η επίθεση η Ελλάδα με τον Πετρέα και την άουτ επίθεση του Ιερετσένκο έφθασε στο 11-15. Με καλές επιθέσεις το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε την διαφορά μέχρι το 15-19 ωστόσο στη συνέχεια το σετ έγινε ντέρμπι.

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και με ένα σερί 3-0 μείωσαν σε 18-19 για να ισοφαρίσουν σε 20-20 και να επιστρέψουν για τα καλά στο παιχνίδι.

Ο Κουμεντάκης έκανε το 22-23, ωστόσο η Ουκρανία με την άστοχη επίθεση του Θρακιώτη ακραίου λίγο μετά έφθασε στο 24-23. Ο Τζούριτς ισοφάρισε σε 24-24 όμως ο Τεριονένκο και ο Σόρκιν έκαναν το 26-24 και το 1-2 που κράτησε ζωντανούς τους Ουκρανούς.

Άντεξαν στο τέλος και ισοφάρισαν

Με την κούραση να βγαίνει περισσότερο πλέον στο παιχνίδι της Εθνικής μας το τέταρτο σετ ήταν για γερά νεύρα με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν και με το 25-23 να ισοφαρίζουν και να μένουν ζωντανοί στο κυνήγι της νίκης.

Οι «κυανοκίτρινοι» βρέθηκαν μπροστά με 7-6 όμως η Ελλάδα με τον Τζούριτς έφθασε πρώτη στο πρώτο τεχνικό ταϊμ-άουτ με το 7-8.

Με κεκτημένη ταχύτητα η Ελλάδα με τους Τζούριτς-Φράγκο έκανε το 10-14, όμως το μπλοκ στον Τζούριτς και ο πόντους του Ζιλίνσκι μείωσαν για την Ουκρανία στο 12-14.

Η Ελλάδα έφθασε στο 13-16 όμως η αντεπίθεση και η πίεση της Ουκρανίας από το σερβίς και τους δύο άσος από τον Μπογκατίροφ έφεραν το 16-16 αναγκάζοντας τον Δρίκο να ζητήσει ταϊμ-άουτ.  Η αντεπίθεση και το σερί (5-0) των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και με πρωταγωνιστή τον Ιερετσένκο έκαναν το 18-16.

Το λάθος της Ουκρανία έφερε το παιχνίδι στον πόντο (18-17) και ο Πρωτοψάλτη ισοφάρισε σε 18-18 ξεσηκώνοντας το γήπεδο.

Με τον νεαρό ακραίο της Φρίντρισχάφεν η Ελλάδα ισοφάρισε εκ νέου σε 19-19, όμως ο Τούπτσι και τα μπλοκ σε Φράγκο-Τζούριτς έδωσαν προβάδισμα στην Ουκρανία με 22-19. Με άσο του Τούπτσι στον Φράγκο οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 23-19.

Ο Φράγκος μείωσε σε 23-20, όμως το μπλοκ στον Τζούριτς χάρισε στην Ουκρανία το πρώτο της σετ -μπολ με το 24-20. Η Εθνική μας με τον Φράγκο και τον Τζούρις μείωσε σε 24-23 όμως ο Σόρκιν έγραψε το 25-23 στέλνοντας το παιχνίδι στο ταϊ-μπρεϊκ.

Ασταμάτητος ο Τζούριτς

Στο ταϊ-μπρεϊκ η Ελλάδα κόντρα στην κούραση και την απογοήτευση ξεκίνησε καλά θέλοντας  να τελειώσει αυτό που ξεκίνησε στην αρχή. Μετά το 3-3 ο Πετρέας, ο άσος  του Τζούριτς και το λάθος του Ιερετσένκο έδωσαν προβάδισμα 3 πόντων στην Ελλάδα που έκανε το 3-6.

Τα λάθος σερβίς των Ζιλίνσκι- Φράγκου έφεραν το σκορ στο 5-7 και ο Πρωτοψάλτης με έξυπνο πλασέ έκανε το 5-8 στην αλλαγή τερέν των δύο ομάδων. Ο Τζούριτς με δύο εξαιρετικές επιθέσεις του φρόντισε να διευρύνει την διαφορά κάνοντας το 6-10 και να δώσει πλεονέκτημα 4 πόντων στην Ελλάδα.

Η καταπληκτική παρουσία του Τζούριτς συνεχίστηκε και με εντυπωσιακό μπλοκ στον Τόπτσι έκανε το 6-11, ενώ το λάθος σερβίς των Ουκρανών λίγο αργότερα το 7-12.

Ο Έλληνας διαγώνιος όντας ασταμάτητος έκανε το 8-13, όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα μικρό σερί μείωσαν σε 10-13. Αυτό όμως δεν εμπόδισε την Ελλάδα να φθάσει στο 11-15 και να πανηγυρίσει την μεγάλη νίκη που έστειλε στα ουράνια τους πάντες στην Κοζάνη.

Τα σετ: 25-19, 29-27, 24-26, 23-25, 15-11
Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 38 (29/50 επ., 1 άσο, 8 μπλοκ), Στιβαχτής1 (1/1 επ., 3 άσοι), Πετρέας 10 (5/8 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (4/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (6/13 επ., 50% υπ. – 19% άριστες), Φράγκος 14 (12/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 24% άριστες), Στεφάνου –λ (62% υπ. – 29% άριστες) / Σουλτανόπουλος, Τζιουμάκας, Πρωτοψάλτης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 40% άριστες).
Ουκρανία (Σταντνίκοφ) Τεριομένκο 13 (10/12 επ., 3 μπλοκ), Ζιλίνσκι 16 (10/18 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 1 (1 μπλοκι), Σορκίν 12 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 39% άριστες), Στατσένκο 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ιερεσένκο 15 (11/30 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 38% υπ. – 25% άριστες), Χαρμάς-λ (57% υπ. – 29% άριστες) / Οσάντσα, Ντρόζντ, Τουτσί 17 (14/28 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μπογκατίροφ 3 (3 άσοι).