Έχασε πρόκριση, κέρδισε τον κόσμο

Τον αποκλεισμό από το Final 4 της Σλοβακίας γνώρισε η Εθνική μας ομάδα, καθώς η κατάκτηση του 3ου σετ από την Κίνα που τις έδωσε το προβάδισμα με 1-2 τις αρκούσε για να αφήσει εκτός πρόκρισης την Ελλάδα…Το τελικό 2-3 χάρισε τα χαμόγελα πρόκρισης την Κίνα, ωστόσο η Εθνική μας κέρδισε το χειροκρότημα απο τους 4.000 και πλέον φιλάθλους που βρέθηκαν στο Αλεξάνδρειο.

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι η Ελλάδα έπαιξε στα όρια της απέναντι στην Κίνα, ωστόσο η μάχη μεταξύ Τζούριτς και Γουαν Ζι είχε νικητή τον δεύτερο.

Η Ελλάδα έχοντας την υποστήριξη 4.000 και πλέον φιλάθλων της ξεκίνησε καλά τον αγώνα και με το 25-21 προηγήθηκε. Ωστόσο με το ίδιο αποτέλεσμα η Κίνα ισοφάρισε γρήγορα κάνοντας ένα πολύ καλά παιχνίδι με ελάχιστα λάθη σε επίθεση.

Έτσι τα πάντα κρίθηκαν στον 3ο σετ το οποίο είχε συναρπαστική εξέλιξη προσφέροντας πλούσιο θέαμα και εντυπωσιακές φάσεις στον κόσμο.

Η Κίνα με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση προηγήθηκε με 15-19, η Ελλάδα έκανε την αντεπίθεσή της ισοφαρίζοντας σε 22-22 και 24-24.

Ωστόσο οι δύο ομάδες έδειξαν δυνατές και στην παράταση του σετ καθώς η Κίνα έπειτα από 7 σετ μπολ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ελλάδας που είχε την ευκαιρία της όταν και προηγήθηκε με το άσο του Τζιουμάκα που έκανε το 27-26. Έτσι με το 32-34 οι…. «δράκοι» του Ξιέ Γκουότσεν έκαναν το 1-2 και πανηγύρισαν την πρόκριση βάζοντας πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση.

Σερί… πρόκρισης

Γεμάτη πάθος, ενθουσιασμό και δίψα για πρόκριση παρουσιάστηκε κατά το πρώτο σετ η Εθνική μας ομάδα.

Το γεμάτο Αλεξάνδρειο και ο παλμός που έδιναν οι φίλαθλοι αποτέλεσαν το καλύτερο «ντοπάρισμα» στους παίκτες του Σωτήρη Δρίκου που ξεκίνησαν καλά και τελείωσαν καλύτερα το πρώτο σετ.

Η Κίνα με αποτελεσματικές επιθέσεις έβαλε δύσκολα στην Ελλάδα η οποία αν και πήρε προβάδισμα με 4-6 και 6-8 ισοφαρίστηκε 9-9 και εν συνεχεία βρέθηκε πίσω με 14-16.

Ωστόσο οι παίκτες της Εθνικής μας είχαν διαφορετική γνώμη και με τον Τζούριτς, τον Πρωτοψάλτη, το μπλοκ και το καλό σερβίς «έτρεξαν» ένα σερί 6-0 κάνοντας το 16-20 γεμίζοντας ενθουσιασμό τους φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες του Αλεξάνδρειου.

Οι διεθνείς μας με το +4 φρόντισαν να διαχειριστούν κατάλληλα το υπόλοιπο του σετ και παρά το γεγονός πως η Κίνα μείωσε στο 20-22, με τον Τζούριτς να τελειώνει τις επιθέσεις του έγινε το 25-21 και το 1-0.

Ασταμάτητοι οι Κινέζοι

Το δεύτερο σετ η Ελλάδα ήθελε να φθάσει στο 2-0 που θα την έφερνε πιο κοντά στην πρόκριση, ωστόσο η Κίνα ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση και με ελάχιστα λάθη έφθασαν στην ισοφάριση.

Από την αρχή του σετ οι φιλοξενούμενοι του Ξιέ Γκουοτσέν είχαν τον έλεγχο προηγούμενοι με 5-7. Οι δύο συνεχόμενοι πόντοι –ένας άσος – του Πρωτοψάλτη ισοφάρισαν για την Ελλάδα που έμεινε κοντά στην Κίνα μέχρι το 9-9.

Με πολύ καλές επιθέσεις από τον Γουαν Ζι και τον άσο του Ζανγκ Ζένζικ η Κίνα έτρεξε ένα σερί 1-4 φθάνοντας στο 10-13 και λίγο αργότερα στο 12-16. Με κεκτημένη ταχύτητα η Κίνα ανέβασε το σκορ στο 15-21 και με τον Γουάν Ζί έκανε το 21-25 και το 1-1.

Ατελείωτο σετ με Κινεζικά χαμόγελα

Η Κίνα ξεκίνησε το τρίτο σετ έτσι όπως τελείωσε το δεύτερο καθώς με τον ίδιο ρυθμό και με δυνατό σερβίς έκανε το0-3 όμως η Ελλάδα με τον Τζούριτς αντέδρασε άμεσα ισοφαρίζοντας σε 4-4. Ωστόσο οι Κινέζοι έδειξαν να είναι αποφασισμένοι να κατακτήσουν το σετ και την πρόκριση και με δυνατά σερβίς και άσο του Ζάνγκ Ζένζια έκαναν το 4-6. Στο 5-7 ο Δρίκος πέρασε τον Κουμεντάκη στην θέση του Φράγκου, όμως το μπλοκ στον Πρωτοψάλτη έκανε το 5-8, ενώ λίγο αργότερα οι Κινέζοι έφθασαν στο 7-10.

Με την επίθεση τους να αγγίζει ποσοστά για Οσκαρ και το μπλοκ να θυμίζει κάτι από… Σινικό τοίχος η Κίνα έκανε το 8-12 βάζοντας τις βάσεις για το 1-2 που θα τις χάριζε την πρόκριση.

Η Ελλάδα με αρκετά προβλήματα στην επίθεση αφού δεν τελείωνε τις φάσεις τις βρέθηκε να χάνει με 9-14. Ωστόσο με τον Τζούριτς και τον κόσμο να ενισχύει τις προσπάθειες των διεθνών μας η Ελλάδα μείωσε στο 12-14 με άσο (Τζούριτς) δείχνοντας πως θέλει να το παλέψει.

Το λάθος σερβίς του Κουμεντάκη έκανε το 13-16, ο Πετρέας το 14-16 και η χαμένη διεκδίκηση της μπάλας στον φιλέ το 14-17. Ο άσος του Γκενγκ Ξιν έγραψε το 15-19 που έφερε την απογοήτευση στην εξέδρα.

Για μια ακόμη φορά όμως η Ελλάδα έδειξε ψυχή και με τον πόντους του Τζούριτς και τον άσο του Πρωτοψάλτη η διαφορά μειώθηκε στο 18-19, όμως ο Γουάν Ζι με επίθεση στην ευθεία έκανε το 18-20.

Νέος πόντος από τον Τζούριτς που επέστρεψε στις εντυπωσιακές τους επιθέσεις έκανε το 19-20 και το 20-21 για να έρθει αμέσως μετά η ισοφάριση με μπλοκ στον Γουάν Ζι.

Με το χαμένο σερβίς του … έγινε το 22-22, ο Γουάν Ζί έφερε το 22-23, ο Πρωτοψάλτης με εντυπωσιακό πλασέ ισοφάρισε σε 23-23 ανεβάζοντας την αδρεναλίνη στα ύψη. Ο Πετρέας άφησε την θέση του στον Αρμενάκη όμως ο Τζι Νταοσάι από την πίσω ζώνη έκανε το 23-24.

Παρά την άσχημη υποδοχή ο Τζούριτς πήρε την επίθεση κάνοντας το 24-24, όμως ο Τσούι Τζιαντζούι έκανε το 24-25, αλλά ο Πρωτοψάλτης ισοφάρισε σε 25-25. Ο Τζούριτς ισοφάρισε εκ νέου στο 26-26 και ο άσος του Τζιουμάκα έφερε το 27-26 και ένα Αλεξάνδρειο στο πόδι.

Εκατέρωθεν χαμένα σερβίς έφεραν το 28-28. Ένα εντυπωσιακό μπλοκ στον Τζούριτς από τον Ζάνγκ έδωσε σετ μπολ στην Κίνα με 28-29, όμως ο Τζούριτς ισοφάρισε σε 29-29.

Η ευκαιρία για νέο προβάδισμα στην Ελλάδα χάθηκε με την άουτ κόντρα επίθεση του Τζούριτς, ο οποίος όμως εκ νέου διόρθωσε το λάθος του κάνοντας το 30-30. Γουάν – Πρωτοψάλτης ανέβασαν το σετ στο 31-31, ενώ ο Τζουριτς έκανε το 32-32.

Ωστόσο ο Γουαν Ζί με δύο πόντους του εκ των οποίων ο τελευταίος με άσο έγραψε το 32-34 και το 1-2 που χάρισε καθ μαθηματικά την πρωτιά στον Όμιλο στην Κίνα. Άδοξο φινάλε για την Ελλάδα στο σετ.

Για το γόητρο

Παρά την κούραση και την απογοήτευση από το χαμένο σετ που ισοδυναμούσε και με αποκλεισμό οι διεθνείς μας φρόντισαν να ξεκινήσουν καλά στο 4ο προηγούμενοι με 3-5 και 4-6 και λίγο αργότερα με 6-8.

Ο Κινέζος προπονητής άρχισε τις αλλαγές βάζοντας αρκετούς παίκτες από τον πάγκο, η Ελλάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με εντυπωσιακό μπλοκ του Τζιουμάκα έφθασε στο 11-6.

Η Ελλάδα κατάφερε να κρατήσει την υπέρ της διαφορά αφού οι Κινέζοι έδειξαν χαλαρότητα, γεγονός που έφερε την εύκολη επικράτησή με το 25-18 που έκανε το 2-2 και έστειλε την αναμέτρηση στο ταϊ-μπρεϊκ.

Αδιάφορο ταϊ-μπρεϊκ

Στο τάϊ-μπρεϊκ η Ελλάδα προηγήθηκε με 5-4, η Κίνα απάντησε με 6-7 όμως η Εθνική μας με ένα σερί έκανε το 8-7 και με το φιλέ της Κίνας έγινε το 7-9.

Το μπλοκ του Τζιουμάκα στον Τσούι έφερε την Ελλάδα στο 10-7 και τον Κινέζο προπονητή να ζητά ταϊμ-άουτ. Ο Αρμενάκης έκανε το 11-8, ωστόσο η Κίνα ισοφάρισε στο 12-12. Η Ελλάδα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 13-12 με το λάθος σερβίς των Κινέζων, ο Λί Ράνμινγκ έκανε το 13-13 γιαν να φθάσει στη νίκη η Κίνα κατακτώντας το 5ο σετ με 13-15.

Τα σετ: 25-21, 21-25, 30-32, 25-18, 13-15
Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 29 (23/38 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Πετρέας 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 άσο), Πρωτοψάλτης 13 (9/18 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 38% άριστες), Τζιουμάκας 11 (7/10 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Φράγκος 4 (4/9 επ., 50% υπ. – 29% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (62% υπ. – 38% άριστες) / Αγγελόπουλος, Αρμενάκης 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 4 (3/3 επ., 1 άσο, 17% υπ. – 08% άριστες)
Κίνα (Σίε): Ζάνγκ Ζ. 8 (4/10 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ). Γιούαν 27 (24/36 ε., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ζανγκτσεν 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ), Τσούι 9 (9/13 επ.), Γκενγκ 7 (5/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τόνγκ -λ (48% υπ. – 24% άριστες) / Κε -λ (33% υπ. – 33% άριστες), Λι Γ. 6 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Λι Ρ., Γι 6 (6/9 επ., 23% υπ. – 23% άριστες), Ντάι 8 (7/12 επ., 1 άσο), Ράο 2 (2 άσοι), Σονγκ 3 (2/8 επ., 1 άσο)