A2

Έμεινε «ζωντανός» ο ΣΠΑ Καρδίτσας

Νίκη-οξύγονο στην προσπάθεια σωτηρίας του πέτυχε ο ΣΠΑ Καρδίτσας στο εξ’ αναβολής ματς της 14ης αγωνιστικής του γ’ ομίλου της Α2 Ανδρών, καθώς επειτα από ένα πραγματικό θρίλερ   επικράτησε με 3-1 σετ του Πήγασου Πολίχνης.

Η ομάδα της Καρδίτσας έκανε τα εύκολα δύσκολα, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 σετ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μετά από συναρπάστική μάχη σε ένα σετ “θρίλερ” μείωσαν στις λεπτομέρειες σε 2-1 σετ. Η ομάδα του Γαϊδατζή στη συνέχεια έδειξε πως διαθέτει τα ψυχικά αποθέματα για να διεκδικήσουν κάποιο πολύτιμο βαθμό, όμως ο ΣΠΑΚ μετά τα χαμένο σετ μπολ του 24-22 κατάφερε με τη νίκη του 3-1 (25-19, 28-26, 31-33, 26-24) να φτάσει στο πολύτιμο τρίποντο, με το οποίο, αν και παρέμεινε στην 11η θέση πλησίασε στον πόντο τη ΧΑΝΘ.