Εντυπωσιακή επιστροφή Άρη!

Την έκπληξη της πρεμιέρας στην Α1 έκανε ο Άρης ο οποίος στην επιστροφή του στην κατηγορία «λύγισε» τον φιλόδοξο ΑΟ Θήρας με 3-1 σετ.

Οι «κίτρινες» με αυτό το σπουδαίο τρίποντο, κατόρθωσαν να βάλουν από την πρώτη αγωνιστική τις βάσεις για μια άνετη παραμονή στην Α1 ενώ η ομάδα της Σαντορίνης που αιφνιδιάστηκε από το πάθος και τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων, ” πνίγηκε” σε μια “θάλασσα” λαθών (21 στα δύο πρώτα).

Κορυφαίες των νικητών οι Καετάνο με 21 και Καλανταρίδου με 15 ενω απο τη Θήρα εκπληκτική η Βίντοβιτς με 22, Γεωργιάδη 17 και η Μπρίκμαν με 12.

Το πρώτο σετ του παιχνιδιού ήταν ένα φοβερό θρίλερ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Χαρακτηριστικό οι πολλές ισοπαλίες 20-20, 22-22, 24-24, 26-26 με τις λεπτομέρειες να γέρνουν υπέρ της ομάδας του Σολκίδη με 29-27.

Μεγάλη μονομαχία είχαμε και στο δεύτερο σετ με τις ομάδες να είναι ισόπαλες πάλι μέχρι τα μέσα του σετ αλλά κάποια ατομικά λάθη των παικτών της Σαντορίνης και η αποτελεσματικότητα των Καιτάνο και  Καλανταρίδου βοήθησαν τις γηπεδούχες στους τελευταίους κρίσιμους πόντους να επικρατήσουν με 25-21, παίρνοντας σοβαρό προβάδισμα με 2-0!

Στο τρίτο σετ ο ΑΟ Θήρας αντέδρασε βρήκε ρυθμό, βελτίωσε την υποδοχή του και με τις Μπρίκμαν, Βιντόσεβιτς και την Οικονομίδου στο μπλοκ κατόρθωσε να ξεφύγει στο σκορ και να μειώσει σε 1-2 με 14-25 κόντρα στον κακό  αμυντικά και επιθετικά Άρη.

Στο τέταρτο σετ, οι ομάδες κοντραρίστηκαν με πάθος για την κατάκτηση του αλλα πιο ψύχραιμες  στα καθοριστικά σημεία και με λιγότερα λάθη οι παίκτριες του Σολκίδη κατόρθωσαν να ξεφυγουν με τρεις πόντους (18-15), 20-17, 23-17 και να το κατακτήσουν με 25-18, ολοκληρώνοντας ενα μεγάλο θρίαμβο για νεόφωτιστη ομάδα  με 3-1.

Απόστολος Οικονόμου (Α.Ο Θήρας): «Συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη του. Στα δύο πρώτα σετ κάναμε πολλά λάθη κι ενώ είχαμε καλή υποδοχή δεν είχαμε ρυθμό σε επίθεση και μπλοκ. Στο τρίτο σετ δείξαμε τις πραγματικές μας δυνατότητες, αλλά στο δ’ επανήλθαμε στην προβληματική εικόνα της αρχής., Η ομάδα πρέπει να δείξει πιο σταθερό πρόσωπο στη συνέχεια κι αυτό θα προσπαθήσουμε να κάνουμε».

Δημήτρης Σολκίδης (Άρης): «Νομίζω ότι τους αιφνιδιάσαμε, αλλά σε γενικές γραμμές παίξαμε καλά. Είχαμε πολύ ενέργεια κι όλοι περιμέναμε με ανυπομονησία την έναρξη του πρωταθλήματος. Κάθε ματς είναι πρόκληση για εμάς και θα δίνουμε το 100%. Δεν πετάμε στα σύννεφα κι ο στόχος μας παραμένει η παραμονή, αλλά εντός έδρας θα είμαστε ανταγωνιστικοί με όλους».

Τα σετ: 29-27, 25-21, 14-25, 25-18

Άρης (Σολκίδης) Πεσόα 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Τυφλιώτη 7 (2/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καετάνο 21 (18/49 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 46% υπ. – 29% άριστες), Γκάνο 9 (7/26 επ., 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 15 (11/40 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. – 43% άριστες), Τσομπανίδου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Ιακωβίδου -λ (43% υπ. – 35% άριστες) / Κούση, Πίττα, Γουγούση, Πλουμή

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδη 17 (13/23 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 12 (9/32 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 75% υπ. – 39% άριστες), Οικονομίδου 8 (6/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κιγιάκοβα 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. – 48% άριστες), Βίντοβιτς 22 (18/42 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (52% υπ. – 29% άριστες) / Καραφουλίδου 1 (1/1 επ.), Μουντάκη 1 (1/1 επ.), Σκορδίλη, Βουβούλη

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...