Εντυπωσιακό ξεκίνημα για Λαμία

Σαρωτική παρουσιάστηκε η Λαμία 2013 στην έναρξη της φετινής Volleyleague και με το 3-1 επί του Πορφύρα κατά την 1η αγωνιστική κατέκτησε το τρίποντο σκορπίζονται θύελλα ενθουσιασμού στους φιλάθλους της.

Μια μεγάλη νίκη πανηγύρισε στο Χαλκιοπούλειο η Λαμία που έδειξε περισσότερο έτοιμη και ψυχωμένη απέναντι στον Πορφύρα και με το 3-1 δήλωσε πως φέτος θα είναι ένας υπολογίσιμος αντίπαλος ο οποίος θα κάνει αρκετές ζημιές.  Οι “κυανόλευκες” του Κώστα Αγγέλη με όπλο τους το καλό σερβίς που δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή και τις έφερε 13 άσσους, είχαν κορυφαία την Περέϊρα με 2ο πόντους και πολύ καλές τις Ρούμπλες- Νούσια που είχαν 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Κλειδί της αναμέτρησης ουσιαστικά ήταν το πρώτο σετ. Εκεί όπου Λαμία και Πορφύρας πάλεψαν μέχρι τέλους για το προβάδισμα, με την ομάδα του Πειραιά να φθάνει μια ανάσα απο την κατάκτησή του όταν η Θαλασσινού έκανε το 23-24. Ωστόσο οι γηπεδούχες επέστρεψαν και με ένα σερί 3-0 έφθασε στο 26-24 και το 1-0 που τις έδωσε ψυχολογία για τη συνέχεια.

Στο δεύτερο σετ η Λαμία έδειξε χαρακτήρα και με το 25-17 έκανε το 2-0, ωστόσο ο Πορφύρας με την Ταϊανα Ροντρίγκες με το 22-25 μείωσε σε 2-1 ξαναμπαίνοντας στον αγώνα.

Οι γηπεδούχες όμως στο τέταρτο σετ δεν έδωσαν το δικαίωμα στον Πορφύρα να ονειρευθεί κάτι καλύτερο αφού απέκτησε απο νωρίς το προβάδισμα και με το ευρύ 25-11 έκαναν το 3-1 πανηγυρίζοντας τη μεγάλη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 25-17, 22-25, 25-11) σε 102′
Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Κουντουρά 5 (2/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δάρδα 8 (4/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Περέιρα 20 (16/29 επ., 4 άσσοι), Νούσια 17 (13/29 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 40% άριστες), Αραούχο 8 (5/13 επ., 3 μπλοκ), Ρούμπλες 19 (18/53 επ., 1 μπλοκ, 21% υπ. – 12% άριστες) / Μπούκουρα (λ, 50% υπ. – 41% άριστες), Κοντονάσιου 1 (1 άσσος), Κούμπουρα.
Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής): Σάντε 10 (3/8 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Θαλασσινού 10 (9/21 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 24% άριστες), Παγωμένου 1 (1/10 επ., 22% υπ. – 11% άριστες), Μασούρα, Ποντικάκη 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκες 22 (20/53 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπουτσελάκου (λ, 39% υπ. – 23% άριστες),  Βαλσαμάκη (λ), Ευαγγέλου, Γκούρα, Παβλένκο 8 (4/20 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ. – 2% άριστες), Αλισάνοβα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Αλμπάνη.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμίας 2013): «Ήταν δύσκολο και αγχωτικό παιχνίδι. Μπορέσαμε και καλύψαμε τα μικρόπροβλήματα τραυματισμών που μας είχαν πάει πίσω. Ακόμα και όταν το ματς πήγε να στραβώσει, οι αθλήτριες έβγαλαν ενέργεια. Είναι λογικό αυτή τη περίοδο να έχουμε σκαμπανεβάσματα και πρέπει να προσέξουμε τα κενά διαστήματα. Ξεκινάμε με το δεξί το φετινό πρωτάθλημα και ευελπιστούμε σε ανάλογη συνέχεια».

Βασίλης Πανδής (Προπονητής Πορφύρα): «Γνωρίζαμε εκ των προτέρων πως η πρεμιέρα μας θα ήταν δύσκολη απέναντι σε μια ομάδα που έχει κάνει μια πολύ σοβαρή οικονομική επένδυση, ειδικά την τελευταία χρόνια. Μας κέρδισε δίκαια και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Εμείς είχαμε επιπρόσθετη δυσκολία γιατί οι δυο από τις τρεις ξένες μας ενσωματώθηκαν την τελευταία ακριβώς στιγμή και ήταν ανέτοιμες. Παρόλα αυτά μας δόθηκε η ευκαιρία να πάρουμε έναν τουλάχιστον βαθμό αλλά δεν τα καταφέραμε στις λεπτομέρειες. Υπάρχει διάθεση και ικανότητα από όλα τα παιδιά και με την πάροδο του χρόνου θα βελτιωνόμαστε».