«Επαγγελματική» νίκη στην Κυψέλη

Εύκολο βράδυ είχε στην αήττητη Κυψέλη ο Παναθηναϊκός, ο οποίος κυριαρχώντας σε μπλοκ και σερβίς δεν δυσκολεύτηκε να πανηγυρίσει τη νίκη με 3-0 (25-14, 25-21, 25-20) του νεοφώτιστου Ηρακλή Χαλκίδας, που χωρίς τον ξένο του Φέρελ, προσπάθησε για το καλύτερο, αλλά κατάφερε να γίνει απειλητικός μόνον στο τελευταίο σετ.

Ο Παναθηναϊκός με «όπλο» του το μπλοκ κυριάρχησε στο φιλέ του νεοφώτιστου αντιπάλου του και με εντυπωσιακά stop των Γκοζάλες, Χαραλαμπίδη, Τσίροβιτς, Ρανγκέλ έφτασε νωρίς σε double score 10-5. Με προβλήματα στην ανάπτυξη των φιλοξενούμενων, ο τεχνικός του Ηρακλή Χαλκίδας, Σπύρος Γκολίτσης πέρασε στο 14-6 τον Γαλώτο αντί του Εβρίτη πασαδόρου, Κασαμπαλή, όμως ο Παναθηναϊκός ασταμάτητος σε επίθεση με ένα επιμέρους σερί 3-0 από το 15-8 έφτασαν στο 18-8 και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Χαλκιδαίων στην άνετη κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-14, παρά τις αλλαγές των Μελγκαρέχο, Γκονζάλες με Δημητριάδη και Μπέλλο αντίστοιχα στο 20-10.

Στο β’ σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας προηγήθηκε για πρωτη φορά στο παιχνίδι 4-3 με τον Κολτσιάκη, αλλά γρήγορα τα λάθη στην υποδοχή και οι κακές επιθετικές επιλογές έφεραν τους «πράσινους» μπροστά με 8-5.  Οι φιλοξενούμενοι βελτιωμένοι σε όλους τους τομείς πίεσαν στο σερβίς και με «επιθετική αιχμή» τον Τάπια κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί μειώνοντας σε 14-12. Όμως το καλό σερβίς του ανώτερου Παναθηναϊκού σε συνδυασμό με τα προβλήματα υποδοχής της ομάδας της Χαλκίδας, “έβαψαν” με 25-21 στα «πράσινα» και το β’ σετ, 2-0.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με καλό σερβίς του Μελγκαρέχο προηγήθηκε με 10-7 και από λάθη των αντιπάλων της ανέβασε τη διαφορά στο 16-11. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν, καθώς με άσους του Κολτσιάκη και καλό μπλοκ του Γκόρτσανιουκ ισοφάρισαν σε 17-17 προκαλώντας τον ενθουσιασμό στους φίλους τους που ήρθαν από τη Χαλκίδα για να συμπαρασταθούν. Τελικά όμως ο Παναθηναϊκός με πιο καθαρό μυαλό στις κρίσιμες φάσεις πανηγύρισε τη νίκη 3-0 με 25-20.

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (προπονητής Παναθηναϊκού): «Είναι μία ακόμα νίκη για την ομάδα μας. Εμείς την κάναμε εύκολη αυτή τη νίκη. Έχουμε δύσκολη συνέχεια. Έχουμε μπροστά μας δύο ντέρμπι με υψηλό βαθμό δυσκολίες. Είναι οι αγώνες με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό και είναι μία καλή ευκαιρία για να μετρήσουμε τις δυνάμεις μας για τη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Σπύρος Γκολίτσης (προπονητής Ηρακλή Χαλκίδας): «Ήμασταν ανεξήγητα πολύ κακοί. Ο Παναθηναϊκός μας έδωσε τις ευκαιρίες να μπούμε στο παιχνίδι, αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε. Από εδώ και πέρα τέλος τα ψέμματα. Έχουμε μπροστά μας πέντε ματς “φωτιά”. Με Κηφισιά, Φοίνικα και Παναχαϊκή στη Χαλκίδα και εκτός Κύζικο και Ηρακλή. Είναι πέντε ματς που θα διεκδικήσουμε τις νίκες».

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 4 άσσους, 33 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-14, 25-21, 25-20

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Μελγκαρέχο 11 (9/12 επ, 2 άσσοι, 65% υπ – 35% άριστες), Χαραλαμπίδης 4 (4 μπλοκ), Τσίροβιτς 13 (11/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ – 41% άριστες), Γκονζάλες 9 (8/19 επ, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (8/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 71% υπ – 57% άριστες), Ρεζκ, Δημητριάδης, Μπέλος

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 13 (11/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 2 (2/8 επ), Κλότσκο 2 (2/6 επ, 56% υπ – 44% άριστες), Κασαμπαλής 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 10 (8/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ – 44% άριστες), Αδαμόπουλος 1 (1/5 επ) / Παπαδημητρίου (λ, 78% υπ – 44% άριστες), Μάρκου, Κολτσιάκης Χρ. 9 (7/12 επ, 2 άσσοι, 38% υπ – 15% άριστες), Αντιφάκος 1 (μπλοκ), Γαλιώτος, Κολτσιάκης Γ.