Επεισοδιακή… απόδραση από Πάτρα

Σε ένα ματς με μεγάλη ένταση, κόκκινες κάρτες και διαμαρτυρίες στην Πάτρα ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 (25-22, 21-25, 25-11, 25-20) της μαχητικής Παναχαϊκής και με την 14η νίκη του σε συνολικά 16 φετινά ματς στη Volleyleague “Πάμε Στοίχημα” παρέμεινε με 42 βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας, λίγο πριν το προσεχές μεταξύ παιχνίδι των ομάδων για το Κύπελλο Ελλάδας.

Η φάση του αγώνα, όπου η Παναχαϊκή στο κατάμεστο γήπεδο της Αγυάς ζόρισε στο ξεκίνημα τον αντίπαλό της προηγούμενη με 8-5, 16-15 έγινε μετά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο 22-23. Σε επίθεση  του Νίκο Ρουμελιώτη ο διαιτητής έδωσε αόυτ υπό τις έντονες διαμαρτυρίες του αρχηγού για μπλοκ άουτ και από εκεί και μετά ακολούθησε… χάος.

Ο διαιτητής Ονόπας έδειξε κόκκινη κάρτα στον πασαδόρο της Παναχαϊκής, Λιβαθηνό, αλλά και στον Ιταλό τεχνικό τουΟλυμπιακού, Πιάτσα για έντονο διάλογο που είχαν και τελικά μετά από ένα απίστευτο μπέρδεμα με την “ταυτόχρονη κόκκινη”.  Σύμφωνα με την επεξήγηση του κανονισμού από τον  ρέφερι η κάρτα “χρεώθηκε αρχικά στην ομάδα που σερβίρει (Ολυμπιακός) και έπειτα στην ομάδα που υποδέχεται (Παναχαϊκή)” και δεν τελειώνει το σετ, ωστόσο για πρώτη φορά έπειτα από τρία χρόνια, μετά το σετ στο Κηφισιά-Φοινικάς Σύρου, το σετ τελείωσε 25-23 υπέρ του Ολυμπιακού με όλοκληρο το γήπεδο να μην έχει καταλάβει τι συνέβη και την Παναχαϊκή να θέλει να καταθέσει ένσταση. Κάτι που τελικά δεν έγινε ποτέ.

Στο δεύτερο σετ οι “ροσονέρι” της Πάτρας, πεισμωμένοι από το αίσθημα αδικίας που ένιωθαν, πολύ καλό σερβίς και αποτελεσματικότητα στην επίθεση των Βάλτερ-Ρουμελιώτη  πήραν προβάδισμα με 8-5 και 11-7 και κατάφεραν, παρά την ισοφάριση των φιλοξενούμενων σε 15-15, να δημιουργήσουν προβλήματα στο παιχνίδι του Ολυμπιακού και να ισοφαρίσουν με 25-21 σε 1-1 σετ.

Το κερδισμένο σετ σε συνδυασμό με τον κόσμο της, θα περίμενε πως θα’ δινε φτερά στην ομάδα του Γιώργου Λυκούδη, ωστόσο οι ερυθρόλευκη με ασταμάτητο τον Έγκλεσκαλνς αλλά και τα λάθη των γηπεδούχων κατάφεραν να “χτίσουν” μία διαφορά ασφαλείας από νωρίς 8-3, 16-5 και να ζευγαρώσουν τα κερδισμένα τους σετ με 25-21, 2-1.

Το καλό σερβίς του Ολυμπιακού και ο επιθετικός οίστρος των Έγκλεσκαλνς και Τσούκ μίλησε στο τελευταίο σετ για τους Πειραιώτες, που χωρίς να χάσουν από την αρχή το προβάδισμα (6-8, 11-16) έφτασαν με 25-20 και 3-1 σετ στο πολύτιμο τρίποντο, που τους διατηρεί στην κορυφή της κατάταξης.

H Παναχαϊκή αντίθετα παρά την μαχητικότητά της και την προσπάθεια να αποσπάσει ό,τι καλύτερο, όχι μόνο δεν τα κατάφερε, αλλά είδε στην 11η ήττα της, τους βασικούς συνδιεκδικητές της παραμονής Άρη και Ηρακλή με τα τρίποντα επί Φοίνικα και Παμβοχαϊκό αντίστοιχα να μπαίνουν για τα καλά στο “κόλπο” της σωτηρίας.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης δήλωσε στα κανάλια Novasports: “Στα δύο πρώτα σετ παίξαμε καλά, παρόλο που μας βγήκαν και μερικά λάθη. Συγχαρητήρια στα παιδιά, δώσαμε έναν  καλό αγώνα και μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω, αλλά δεν είχαμε διάρκεια…”

Για τη διαιτησία ο κ. Λυκούδης τόνισε: “Έγιναν κάποια λάθη, αλλά δεν θέλω να εστιάσω στα λάθη των διαιτητών, αφού εμένα με ενδιαφέρει η ομάδα μου και τα δικά μας λάθη”.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Ρομπέρτο Πιάτσα, αφού αφιέρωσε τη νίκη στα θύματα της θύρας 7, που επηρέασε όπως είπε την ομάδα του, δήλωσε στα κανάλια Novasports: “Δεν παίξαμε στο επίπεδο που έπρεπε. Είχα πει στους παίκτες μου να προετοιμαστούν για ένα δύσκολο παιχνίδι και δικαιώθηκα. Όπως εξίσου δύσκολο θα είναι και το επικείμενο ματς Κυπέλλου. Δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.”

Για τη διαιτησία ο Ιταλός προπονητής δεν θέλησε  να κάνει κανένα σχόλιο, αφού όπως τόνισε “εγώ είμαι προπονητής”, ενώ για την κόκκινη που δέχθηκε επισήμανε πως “έκανα συζήτηση με το Λιβαθηνό”.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-21, 11-25, 20-25)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 14 (11/20 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 76% υπ – 34% άριστες), Λιβαθηνός, Τόρρες 10 (6/9 επ, 4 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 14 (12/30 επ, 2 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 6 (6/11 επ, 56% υπ – 24% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 47% υπ – 27% άριστες), Ντονάς 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Χριστιάς, Γεωργόπουλος 1 (μπλοκ), Μαυραγάνης, Βασιλάκος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 2 (2/3 επ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Έγκλεσκαλνς 19 (16/31 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (4/9 επ, 1 άσσος, 65% υπ – 20% άριστες), Τσουκ 18 (14/17 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ – 7% άριστες), Σπίνου 6 (5/5 επ, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 60% υπ – 27% άριστες), Σακόγλου 4 (3/5 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Όγκουρτσακ 5 (3/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ – 17% άριστες), Σφενδυλάκης 4 (3/3 επ, 1 άσσος).