«Επέσε» ηρωϊκά ο «Μακεδόνας» Αρμενάκης

Για τέταρτο συνεχόμενο ματς η Αουρίσπα Αλεσάνο δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη, καθώς οι 18 πόντου διεθνούς μας Τόλη Αρμενάκη δεν στάθηκαν ικανοί να αποτρέψουν την εντός έδρας ήττα με 3-1 (25-19, 23-25, 26-24, 25-19) σετ από την Τοσκάνη, στο πλαίσιο του αγώνα της 6ης αγωνιστικής της Α2 Ιταλίας.

Παρά τον ενθουσιασμό και το πάθος των τιφόζι της γηπεδούχου ομάδας, που εκτός από την ελληνική σημαία, είχαν αφιερώσει και ειδικό πλακάτ “Μακεδόνα Δυνατά” στον Θεσσαλονικιό άσο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-0 σετ, αλλά στη συνέχεια η παρέα του Αρμενάκη ισοφάρισε σε 1-1 πανηγυρίζοντας το παρθενικό φετινό εντός έδρας κερδισμένο σετ.

Κάπου εκεί  όμως η Τοσκάνη με εξαιρετικό σερβίς (7 άσοι έναντι ενός) και καλοστημένο μπλοκ, εκμεταλλέυτηκε τη… μέθη των γηπεδούχων για το ιστορικό σετ και ζευγάρωσε έστω και δύσκολα τα κερδισμένα της σετ, για να “σφραγίσει” στη συνέχεια την κατάκτηση του πολύτιμου τρίποντου, υποχρεώνοντας την τελευταία στην κατάταξη με 3 βαθμούς Αουρίσπα Αλεσάνο στην 5η φετινή της ήττα.

Τοπ σκόρερ του αγώνα με 18 πόντους (16/33 επιθ., 2 μπλοκ) ήταν ο Τόλης Αρμενάκης, άλλους 14 χωρίς αντίκρυσμα όμως πρόσθεσε ο συμπαίκτης του Γκρασάνο, ενώ ο κορυφαίος σκόρερ των φιλοξενούμενων, Μπουτσέλι σταμάτησε στους 16 πόντους.