Επέστρεψαν στις νίκες οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα -μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό- και επιβλήθηκε με 3-0 σετ εκτός έδρας της Ορεστιάδας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες, οι “πράσινοι” με πολυφωνία στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν ακόμα ένα “τρίποντο” στην κούρσα της Volleyleague απέναντι στην ουραγό Ορεστιάδα που δεν βρήκε λύσεις στην αναμέτρηση γνωρίζοντας ακόμα μια ήττα τη φετινή σεζόν.

Με τους Γκονζάλες και Ρανγκέλ να… συνεχίζουν από το ντέρμπι “αιωνίων” το σκοράρισμα σημειώνοντας 11 πόντους έκαστoς, ο Παναθηναϊκός με σωστή τακτική απέναντι στους γηπεδούχους έχτισε και στα τρία σετ διαφορές, οι οποίες ήταν μη αναστρέψιμες.

Τα σετ: 14-25, 17-25, 21-25

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Μπεκιάρης): Γκριν 3 (3/11 επ), Ράπτης, Μορέλος 5 (5/19 επ, 64% υπ – 36% άριστες), Λουκούμι 6 (4/18 επ, 2 μπλοκ, 35% υπ – 21% άριστες), Καραμπαλί 7 (4/5 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ), Πεντίδης 4 (4/8 επ) / Αντωνιάδης (λ, 55% υπ – 55% άριστες), Μποζίδης, Ιωαννίδης 8 (4/8 επ, 3 άσοι, 1 μπλοκ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2/4 επ, 1 άσος), Μελγκαρέχο 5 (5/8 επ, 54% υπ – 23% άριστες), Τσίροβιτς 7 (4/11 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ, 60% υπ – 20% άριστες), Γκονζάλες 11 (10/23 επ, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (8/9 επ, 3 άσοι), Πανταλέων 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 75% υπ – 42% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/2 επ), Ρουσσόπουλος, Δημητριάδης 1 (1/4 π, 60% υπ – 20% άριστες), Σύρος, Μπέλος 3 (3/5 επ)