Επέστρεψε και προσπέρασε με… κόκκινο

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς στο τέλος, ο Ολυμπιακός επέστρεψε από την κόλαση στον παράδεισο αφού ο μαχητικός Παναθηναϊκός με φόρα από την ισοφάριση στην Κυψέλη προηγήθηκε με 1-2 σετ μέσα στου Ρέντη, βάζοντάς του δύσκολα και χρειάστηκε το τάι μπρέικ που έληξε με το αγχωτικό 15-13 ώστε να πάρει το προβάδισμα στην τελική σειρά του πρωταθλήματος με 2-1 νίκες.

Πλέον, ο Ολυμπιακός απέχει μια νίκη από την κατάκτηση του τίτλου με τον Παναθηναϊκό να δείχνει ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο, έχοντας τον 4ο τελικό μέσα στην έδρα την Πέμπτη (30/4) στις 20.00.

Πίεση στην υποδοχή και 1-0

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το σχήμα της ισοφάρισης από τον δεύτερο τελικό στην Κυψέλη, έχοντας τρεις ακραίες στο σχήμα του (Χρήστου-Μερτέκη-Τσίμα) ενώ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το βασικό του σχήμα. Οι «ερυθρόλευκες» πήγαν προηγούμενες με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από μπλοκ της Γιώτα στη Μερτέκη, με την κεντρικό του Ολυμπιακού να έχει μπει «ζεστά» στο ματς.

Οι «πράσινες» χωρίς ψυχραιμία έκαναν αβίαστα λάθη τα οποία οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν για το 11-7 με τον Ρούση να παίρνει τάιμ άουτ και τη διαφορά αμέσως μετά να εξανεμίζεται με χαμένο σερβίς από τη Χριστοδούλου και δυο άουτ επιθέσεις από τη Νέσοβιτς για το 11-10. Ο Ολυμπιακός και πάλι πήρε εύθραστο προβάδισμα 13-10 με τον Παναθηναϊκό να ακολουθεί 14-13 αλλά να βρίσκει λύσεις και με τη Γιώτα να πηγαίνει και πάλι πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Το +4 (19-15) ανάγκασε το Ρούση σε διπλή αλλαγή με Παπαδοπούλου-Βίλκου (στη θέση Πατσέκο-Χρήστου) για το 19-16 στην επόμενη φάση. Με τη Μπραμπόροβα να παίρνει… μπροστά και να δυσκολεύει την υποδοχή των φιλοξενουμένων η διαφορά άνοιξε για το 23-16 ενώ το σετ ολοκληρώθηκε με 25-18.

Βρήκε λύσεις ο ΠΑΟ και 1-1

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τη Βίλκου βασική και με άσο της Μεταξά πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 6-8 αλλά η Γιώτα στο φιλέ αλλά και από τη θέση του σερβίς έφερε σε απόσταση αναπνοής 8-9. Το μπλοκ του Παναθηναϊκού είχε ανέβει ενώ οι γηπεδούχες έκαναν λάθη με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν προβάδισμα +4 (9-13) με τον Γιάννη Νικολάκη να έχει περάσει την Τέζα για να αλλάξει την ανάπτυξη του παιχνιδιού.

Οι «πράσινες» παρά τα σκαμπανεβάσματα είχαν λύσεις στην επίθεση με Βίλκου και Μερτέκη σε αυτό το διάστημα και έφτασαν εκ νέου προηγούμενες στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 13-16. Προβάδισμα που κατάφερε να κρατήσει με τη Βίλκου να παίρνει άσο για το 19-22 και το 19-23 έπειτα από άουτ της Βέσοβιτς με την Κωνσταντίνου να παίρνει τη θέση της Σέρβας ακραίας. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 1-1 με 19-25, έπειτα από άουτ επίθεση της Νέσοβιτς.

«Ερυθρόλευκα» λάθη, «πράσινη» ηρεμία για το 1-2

Με εύκολους πόντους από την υποδοχή, ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο 3ο σετ με 7-1, η Χρήστου πέρασε στη θέση της Μερτέκη με τις γηπδούχες να φτάνουν πρώτες στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-3 μετά από δυνατή επίθεση της Νέσοβιτς. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αντεπίθεση με την Τσίμα στην επίθεση αλλά και τις Παπαδοπούλου και Πατσέκο από τη θέση του σερβίς. Οι «πράσινες» πιο ψύχραιμες στα σημεία και εκμεταλλευόμενες τη νευρικότητα και τα πολλά λάθη των γηπεδούχων έφτασαν 13-16 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ αλλά και 13-17 με άσο της Πατσέκο.

Τα λάθη από τον Ολυμπιακό διαδέχονταν το ένα το άλλο με τον Παναθηναϊκό να έχει ανέβει επιθετικά και ψυχολογικά (19-22), τις γηπεδούχες να επιστρέφουν βρίσκοντας επιθετικές λύσεις με 23-24 αλλά να μην μπορούν να κάνουν την ανατροπή και τη Μεταξά να μπλοκάρει τη Μπραμπόροβα για το 23-25 και το 1-2 σετ.

Αφυπνίστηκε και πάτησε γκάζι

Το τέταρτο σετ πήγαινε πόντο πόντο με τον Ολυμπιακό να είναι φανερά αγχωμένος και τον Παναθηναϊκό να ακολουθεί στο σκοράρισμα. Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15), οι “ερυθρόλευκες” ξέσπασαν και παράλληλα έβαλαν και τον κόσμο τους στην εξίσωση ενώ με τη Νέσοβιτς να σερβίρει, δυσκολευόντας την υποδοχή έκαναν ένα σερί 5-0 (20-15). Με το γκάζι πατημένο και τις γηπεδούχες να ανεβαίνουν εντυπωσιακά στο μπλοκ και την επίθεση έγινε η ισοφάριση για το 2-2 και το 25-16.

Θρίλερ ως το τέλος

Η ρώσικη ρουλέτα των πόντων ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό στο 0-2 με τα χαμένα σερβίς να κάνουν την εμφάνισή τους εκατέρωθεν για το 1-3. Ο Ολυμπιακός με άουτ επίθεση της Βίλκου έφερε το σετ στο 4-4 και με τη Βέσοβιτς πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 5-4. Η Πατσέκο μοίραζε καλά το ματς για το 5-6 από τη Γκούζου, η Βέσοβιτς ισοφάρισε ενώ η Γιώτα με μπλοκ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό 7-6, το οποίο διεύρυνε η Λαμπρούση με άσο για το 8-6. Η Τσίμα μείωσε 8-7 με τη νεαρή Παπαδοπούλου να χάνει το σερβίς για το 9-7. Η Τσίμα κρατούσε κοντά στο σκορ τον ΠΑΟ για το 9-8. Η Νέσοβιτς πήρε τον πόντο για το 10-8 με διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Παναθηναϊκού για άουτ. Και πάλι η Τσίμα με πλασέ έκανε το 10-9 και η Χρήστου ισοφάρισε σε 10-10. Η Βέσοβιτς έκανε το 11-10 και η Χρήστου και πάλι έκανε το 11-11. Η Μπραμπόροβα έκανε το 12-11 αλλά η Χρήστου έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει (13-11), φάση για την οποία διαμαρτύρεται ο Παναθηναϊκός. Η Βίλκου μπήκε στη θέση της Χρήστου και μείωσε σε 13-12 και η Νέσοβιτς έκανε το 14-12 και την ίδια να καρφώνει άουτ για το 14-13 αλλά η συμπατριώτισσά της η Βέσοβιτς τέλειωσε το ματς με 15-13.

Η κεντρικός του Ολυμπιακού, Κατερίνα Γιώτα κράτησε την ομάδα της, ήταν σταθερά η καλύτερη παίκτρια ενώ κατάφερε να τελειώσει το ματς με 20πόντους (9μπλοκ), στατιστικά μπλοκέρ για όσκαρ!

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 20 (9/17 επ., 2 άσοι, 9 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (3/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 15 (13/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 32% άριστες), Μπραμπόροβα 18 (14/33 επ., 2 άσοι, 2 μλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Χριστοδούλου 1 (1 μπλοκ), Νέσοβιτς 15 (14/37 επ., 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (82% υπ. – 59% άριστες) / Κωνσταντίνου, Λαμπρούση 1 (1 άσο), Τέζα 1 (1 άσο), Κοκκινάκη,
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 7 (5/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μεταξά 9 (4/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μερτέκη 6 (6/22 επ., 45% υπ. – 35% άριστες), Χρήστου 10 (9/29 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ.. – 42% άριστες), Τσίμα 17 (14/38 επ, 3 μπλοκ, 53% υπ. – 50% άριστες), Πατσέκο 4 (2/5 επ., 2 άσοι), Ρόγκα –λ (40% υπ. – 40% άριστες) / Βίλκου 9 (7/23 επ., 2 άσοι), Παπαδοπούλου 1 (1 άσο), Τσατσούρι, Καββαδία