Επέστρεψε ο Ολυμπιακός

Μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό αλλά και την ήττα από τη Γκενκ, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 3-0 εύκολα του Μαρκόπουλου στα Μεσόγεια.

Μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό αλλά και την ευρωπαϊκή ήττα από τη Γκενκ, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 3-0 εύκολα του Μαρκόπουλου στα Μεσόγεια.

Νίκη ψυχολογίας για την ομάδα του Γιάννη Νικολάκη, που πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στα Μεσόγεια. Η απουσία της Βέσοβιτς δεν επηρέασε τον Ολυμπιακό που είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης ενώ δυσκολεύτηκε μόνο όταν πιέστηκε από τις γηπεδούχες, οι οποίες αγωνίστηκαν χωρίς Κάρπεντερ-Πράδο. Εκεί το Μαρκόπουλο προηγήθηκε 9-4, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 9-10 για να γίνει το 23-23. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ (23-24) με ένα πλασέ της Κωνσταντινίδου κι έκανε το 0-2 με άουτ πλασέ της Σμουτς για να κερδίσει πολύ εύκολα και το τρίτο σετ.

Το πρώτο και το τρίτο σετ κατακτήθηκαν με ιδιαίτερη άνεση από τις φιλοξενούμενες με όπλο το σερβίς και το μπλοκ. Ιδιαίτερα στο τρίτο σετ είναι χαρακτηριστικό ότι η Μπραμπόροβα πήγε στο σερβίς στο 11-8 και ξέχασε να… φύγει, παίρνοντας άσους και δυσκολεύοντας την υποδοχή του Μαρκόπουλου, με το σερί να φτάνει το 12-ο και το σετ να ολοκληρώνεται 25-9.

Το… «κλειδί»

Σερβίς και μπλοκ (13) έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό που φάνηκε να συνέρχεται μετά τα αρνητικά αποτελέσματα και να λειτουργεί περισσότερο σαν ομάδα στο τάραφλεξ.

Λιάγκη (Μαρκόπουλο): «Προσπαθήσαμε να βελτιώσουμε ότι μπορούσαμε κυρίως αυτό φάνηκε στο δεύτερο αν και πάλι σταθήκαμε άτυχες. Κοιτάμε μπροστά να βελτιωθούμε στις προπονήσεις με συγκέντρωση και πάμε γερά».

Βλαχάκη (Ολυμπιακός): «Πήραμε μια νίκη ψυχολογίας. Δείξαμε τον καλό εαυτό μας και παίξαμε σαν ομάδα γι αυτό και ήρθε εύκολα το αποτέλεσμα. Στο δεύτερο σετ πιεστήκαμε και χαλαρώσαμε. Σίγουρα μας λείπουν οι απουσίες. Η απουσία της Βέσοβιτς είναι εμφανέστατη ελπίζω γρήγορα να είναι μαζί μας ξανά».

Τα σετ: 12-25, 23-25, 09-25

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια, Πολυδώρου, Κωνσταντώνη 5 (2/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ψωμά 4 (3/23 επ., 1 άσο, 55% υπ. – 35% άριστες), Λιάγκη 11 (11/31 επ.), Σμουτζ 3 (1/19 επ., 2 άσοι, 48% υπ. – 31% άριστες), Κοκκίου –λ (31% υπ. – 15% άριστες) / Γιαννέλου Ζ., Γιαννέλου
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Κωνσταντινίδου 11 (5/9 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Γιώτα 9 (5/10 επ., 4 μπλοκ), Βλαχάκη 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 31% άριστες), Μπραμπόροβα 15 (6/20 επ., 7 άσοι, 2 μπλοκ, 45% υπ. – 45% άριστες), Χριστοδούλου 2 (2 μπλοκ), Μποσκάτσι 9 (8/20 επ., 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (60% υπ. – 50% άριστες) / Κοκκινάκη), Τέζα, Λαμπρούση