ΔΙΕΘΝΗ

Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Πρωτοψάλτης

Ένα σετ “ζορίστηκε” ιδιαίτερα η ομάδα του διεθνούς άσους στο πρωτάθλημα της Γερμανίας, όπου η Φριντριχσχάφεν πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε 3 αγωνιστικές της Bundesliga.

Στην “ZF Arena” των τρεμπλούχων Γερμανίας η ομάδα του Βίταλ Χέινεν, με εξαίρεση το δεύτερο σετ όπου βρέθηκε πίσω με 16-15 και 21-20 από την Λούνεμπουργκ, αλλά τελικά κατάφερε μετά από αρκετά χαμένα σετ μπολ να ζευγαρώσει τα κερδισμένα της σετ, επικράτησε με “όπλο” την επίθεση 3-0 (25-22, 29-27, 25-18) των φιλοξενούμενων.

Για τους γηπεδούχους ο Θανάσης Πρωτοψάλτης με 8/17 επιθέσεις έμεινε στους 8 πόντους, ενώ τοπ σκόρερ του αγώνα ήταν με 20 πόντους ο συμπαίκτης του Φίνγκερ.

Με τη νίκη αυτή η Φριντριχσχάφεν “στριμώχθηκε” με 6 βαθμούς στην 3η θέση μαζί με την Ντούρεν και την Λούνεμπουργκ, που όπως και η πρωτοπόρος με 12 βαθμούς, Μπερλίν έχει έναν αγώνα περισσότερο.