Επέστρεψε στις νίκες αλλά προβλημάτισε ξανά ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός φανερά επηρεασμένος από τα δυο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα με Φοίνικα Σύρου και Ολυμπιακό, επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 3-1 του ΟΦΗ που στάθηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικά απέναντι στους πρωταθλητές.

Ο ΟΦΗ μπήκε με διάθεση σε όλα τα σετ απέναντι στον ΠΑΟ που δεν είχε ενέργεια αλλά ούτε και διάρκεια. Το ζητούμενο για την ομάδα του Ανδρεόπουλου που ήταν το τρίποντο επετεύχθη, όμως η εμφάνιση ενόψει της δύσκολης συνέχειας προβληματίζει.

Μεγάλη κόντρα το πρώτο σετ για τις δυο ομάδες, καθώς ο ΟΦΗ στάθηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικά εκμεταλλευόμενος λάθη και αδράνεια των φιλοξενουμένων. Για το λόγο αυτό οι δυο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 17-17 με τους γηπεδούχους να κάνουν λάθος δίνοντας το προβάδισμα στον ΠΑΟ (17-18 και τον Πελεκούδα να παίρνει τον άσο για το 17-19. Το σετ ολοκήρώθηκε με επίθεση του Ράπτη (19-25).

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο σετ με εναλλαγές στο σκοράρισμα, τον Παναθηναϊκό να παίρνει διαφορά (9-15), τον ΟΦΗ να πλησιάζει (16-17) με το σετ να πηγαίνει στους «πράσινους» που με ψυχραιμία έφτασαν στο 19-25.

Ο ΟΦΗ που από την αρχή του ματς έδειχνε ιδιαίτερα ορεξάτος βρήκε την ευκαιρία στο τρίτο σετ να το διεκδικήσει, πίεσε την υποδοχή των ‘πρασίνων’ προηγήθηκε 21-19 αλλά και 22-19 μπλοκάροντας τον Ράπτη με τον Θάλερ να μειώνει σε 25-21.

Η ψυχολογία των Κρητικών ανέβηκε και στο τέταρτο σετ μπήκαν εξίσου αποφασισμένοι να κάνουν «ζημιά» στους φιλοξενούμενους. Όμως στο φινάλε του σετ οι «πράσινοι» με αποφασιστικότητα τελείωσαν τις φάσεις με τον Πελεκούδα να κάνει το 23-25 και τον Παναθηναϊκό να κάνει απόδραση από το Ηράκλειο χωρίς απώλειες.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Καραπουλάκης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Σπαντιδάκη, Κουνδουράκη, Γραμματεία: Πακιουφάκη.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 19-25

2ο σετ: 8-7, 10-16, 16-21, 19-25

3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 25-21

4ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 23-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 11 άσσους, 34 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 19-25, 25-21, 23-25) σε 100′

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 14 (5/12 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 3 (1/12 επ., 2 μπλοκ, 42% υπ. – 8% άριστες), Μαρκς 20 (17/50 επ., 3 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 8 (6/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ. – 27% άριστες), Γαλιώτος 1 (1 άσσος), Φραγκιαδάκης 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ) / Βελούδης (λ, 71% υπ. – 38% άριστες), Σαρικεΐσογλου 2 (2 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Τάλερ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Μανωλάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 53% υπ. – 23% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1/1 επ.), Ρανγκέλ 12 (9/14 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (8/17 επ., 3 μπλοκ, 72% υπ. – 32% άριστες), Ράπτης 22 (19/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (4/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 63% υπ. – 37% άριστες), Πανταλέων 5 (4/4 επ. ,1 μπλοκ).