PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Επέστρεψε στις νίκες το City

Τη νίκη με 3-1 επί του Μεσσηνιακού πανηγύρισε στο «Στ. Βενέτης» το Αιγάλεω που επέστρεψε στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις στα φιλικά προετοιμασίας…

Μια ακόμη θετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι «κυανόλευκες» της Αγγελικής Αντωνιάδου που συνεχίζουν με αμείωτο ρυθμό τα φιλικά εν όψει της έναρξης της Pre League.

Μετά το τουρνουά του Χαλανδρίου το City αντιμετώπισε τον Μεσσηνιακό σε ένα παιχνίδι όπου ήταν αρκετά δυνατό και οι δύο ομάδες έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία.

Οι «πράσινες» της Γωγούς Σουρή ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα προηγούμενες με 8-5 και 14-9, το Αιγάλεω με καλό σερβίς μείωσε σε 15-14 και με τον άσο της Κουλοπούλου προσπέρασες με 21-19. Παρά την ισοφάρισε σε 22-22 το Αιγάλεω με την Μανώλικα έφθασε στο 25-22 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ήταν εκ νέου κοντά στο σκορ με το City να κάνει το 8-6, ο Μεσσηνιακός να ισοφαρίζει να προσπερνά με 10-11 και 14-13. Ένα μικρό σερί από τις «κυανόλευκες» και το μπλοκ της Σωτηροπούλου έκανε το 19-17, ωστόσο οι Καλαματιανές μ με την Θώδη έκαναν το 21-19.  Το Αιγάλεω έπιασε τις «πράσινες» στο 23-23 και το 24-24, όμως το 24-26 έφερε την ισοφάριση για τον Μεσσηνιακό σε 1-1.

Η συνέχεια όμως ανήκε στο Αιγάλεω όπου έδειξε να έχει περισσότερες αντοχές και λύσεις στο φιλέ καθώς στο τρίτο σετ είχε το προβάδισμα από την αρχή με την Μανώλικα να κάνει το 10-8, τις Τζαλαλή και Σαρακατσάνη να κάνουν το 17-15.

Ο Μεσσηνιακός προσπάθησε να αντιδράσει κάνοντας το 19-20 όμως η Κουμκοτού έδωσε εκ νέου προβάδισμα στο City me 21-20 και στο τέλος με το 25-21 έγινε το 2-1.

Το τρίτο σετ οι γηπεδούχες είχαν ευκολότερο έργο, κράτησαν την απόδοσή τους σε σταθερά επίπεδα και με λιγότερα λάθη έφθασαν στο 25-16 και το 3-1.

aigalew

24/12/2023

Άνοδος για Αμαζόνες

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Αμαζόνες μετά τη νίκη τους επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων και της νίκης που πέτυχε ο ΖΑΟΝ κόντρα στον Απόλλωνα στην...